Energetska kriza

Francuska uvodi dosad nezabeležene mere u borbi sa energetskom krizom

Francuska mere energetska kriza 2022

Foto: Pixabay

Objavljeno

24.08.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

24.08.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Izvesno je da je Evropa u velikoj energetskoj krizi, ali i da joj nedostaju pravi potezi koji će visoke cene gasa i struje vratiti u podnošljive okvire. Ipak, potezi francuske vlade, kako ističu eksperti, pravo su osveženje i predstavljaju konkretne mere da se u što kraćem roku dobije što više novih elektrana za proizvodnju energije. A, to je siguran lek da se cene umire.

Cene električne energije za isporuku za godinu dana (fjučersi) na berzama u Francuskoj ovih dana prešle su 800 evra po megavat-satu (MWh) što je neverovatan rast u odnosu na prosek od oko 80 evra u periodu do kraja 2021. godine. Zemlja je do nedavno bila izvoznik struje, ali je ove godine uvoznik.

Naime, mnoge od 56 nuklearki bile su u zastoju zbog tehničkih problema i održavanja, pa će njihova proizvodnja, koja obezbeđuje 70 odsto domaće potrošnje, ove godine biti najmanja u poslednje tri decenije.

Ugrožena je gradnja solarnih elektrana i vetroparkova snage 11-13 GW

Obnovljivi izvori energije se vide kao izlaz, ali, kako prenosi WindEurope, inflacija i visoke cene sirovina ugrožavaju projekte u zelenu energiju. Zbog takvog ekonomskog okruženja, ugrožena je realizacija projekata za vetroparkove snage 5-6 GW i solarne elektrane snage 6-7 GW, dodaju u ovoj organizaciji.

Zato će francuska vlada omogućiti svim novim elektranama koje imaju sklopljene ugovore o razlici u ceni (CfD) da budu odloženi na 18 meseci, čime će investitorima biti dozvoljeno da prodaju struju na tržištu i da zarade deset puta više nego što su planirali.

Druga mera je da svi projekti koji su prošli aukcije mogu da povećaju dobijeni kapacitet 40 odsto.

Hirth: Najbolje izgraditi što više elektrana na obnovljivu energiju

„Bravo!“, poručio je Lion Hirth, profesor energetske politike na berlinskom fakultetu Hertie School i direktor u firmi Neon. Svi bi trebalo da provedu više vremena razmišljajući o priključenju novih kapaciteta na mrežu nego o manipulisanju veleprodajnim cenama kako bi se smanjili profiti kompanijama koje proizvode energiju.

Hirth naglašava da je Evropa pred velikom krizom u sektoru električne energije i ističe da je najvažnije da se ubrzaju projekti za nove elektrane, ali samo za one koje nisu na gas. Opcija su, za njega, i nuklearke, ali kaže da je najbolje izgraditi što više elektrana na obnovljive izvore energije.

Mnoge investicije koje obično nemaju smisla sada su veoma smislene, samo ako možete brzo da ih izgradite, istakao je on.

Tardieu: mere koje dosad niko nije uveo

Komentarišući mere francuske vlade, Pierre Tardieu, iz organizacije WindEurope, izjavio je da je reč o potezima koje dosad niko nije povukao.

Mere će obezbediti veću prozvodnju struje u narednim mesecima i energetsku bezbednost za francusku privredu i građane, poručio je on, i dodao da je sektor vetra spreman da odgovori na izazov.

Inače, Francuska sada 20 odsto struje proizvodi iz obnovljivih izvora, od čega vetar daje osam odsto. Nuklearke imaju kapacitet od 61 GW, hidroelektrane 26 GW, vetroparkovi 19 GW, termoelektrane 18 GW, solarna postrojenja 13 GW.

Francuska planira da kapaciteti solarnih elektrana do 2050. budu 100 GW, a vetroparkova na vodi, kojih sada nema, 40 GW.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Rusija Ukrajina kompresorsku stanicu Turski tok

Rusija objavila da je Ukrajina napala kompresorsku stanicu za Turski tok

24. avgust 2022. - Rusija je objavila da je njena protivvazdušna odbrana oborila dronove kojima je Ukrajina napala kompresorsku stanicu za Turski tok

Vucic Rusija americkih sankcija izadje izADE vlasniStva NIS

Vučić: Rusija zbog američkih sankcija mora da izađe iz vlasništva nad NIS-om

24. avgust 2022. - Rusija zbog novih američkih sankcija protiv Gazprom Nefta mora hitno i potpuno da izađe iz vlasništva nad NIS-om, tvrdi predsednik Vučić

Cene gasa EU porastu Ukrajina zapusila cevovode iz Rusije

Cene gasa u EU u porastu nakon što je Ukrajina zapušila cevovode iz Rusije

24. avgust 2022. - U Evropi je cena gasa skočila pet odsto na nedeljnom nivou nakon što je Ukrajina zatvorila cevovode koji prenose plavo gorivo iz Rusije

Bugarska sankcija prekine tranzit ruskog gasa u Srbiju

Bugarska zbog sankcija možda prekine tranzit ruskog gasa u Srbiju

24. avgust 2022. - Bugarska upozorava da će prekinuti tranzit ruskog gasa u Srbiju i dalje u okolne zemlje, ukoliko Gazprom ne nađe alternativu za plaćanje.