Francuska nudi podsticaje u iznosu do četiri hiljade evra, za građane koji žele da zamene svoje automobile za električni bicikl. Ova zemlja planira da devet procenata njenih građana koristi bicikle do posla i za svakodnevne potrebe do 2024. godine.
U nastojanju da da se smanji zagađenje i emisije ugljen-dioksida, Francuska nudi subvencije građanima i do četiri hiljade evra, da umesto automobila počnu da koriste električne bicikle. Ove subvencije važe i za klasične dvotočkaše.
Ipak, nemaju svi jednako pravo na maksimalan iznos podsticaja od četiri hiljade evra. Francuska vlada daje prioritet građanima sa nižim primanjima koji žive u urbanim zonama. Građani sa višim primanjima dobiće umanjeni podsticaj, srazmeran nivou njihovog prihoda.
Prioritet imaju građani sa nižim primanjima koji žive u urbanim zonama
Prema ovom programu, predviđen je i podsticajni paket prema kome građani ne moraju da u potpunosti odustanu od automobila. Za one koji nisu spremni da se odreknu automobila a nameravaju koriste električni bicikl za dnevne potrebe, francuska vlada nudi subvenciju do 400 evra.
Namera vlasti je da transport bude efikasniji i održiv. Francuska namerava da devet procenata njenih građana koristi biciklistički trasport do 2025. godine.
Pored toga što zagađuju automobili takođe uzrokuju i saobraćajne gužve u gradovima u Francuskoj. Činjenica je da dobar deo automobila u saobraćaju i nije ispunjen putnicima, već ih vozi po jedna osoba.
Pariz planira da bude u potpunosti pokriven biciklističkim stazama do 2026. godine
Pariz je nedavno uveo mnoštvo novih pravila i propisa koji ograničavaju pristup automobilima centru grada. Stanovnici zahtevaju pristupačniju mobilnost u gradovima i manje gužve. Pariz planira da bude u potpunosti pokriven biciklističkim stazama do 2026. godine.
Ekološki odgovornija mobilnost
Francuska nije usamljena u spovođenju politika održivog transporta. Mnogi evropski i svetski gradovi planiraju sisteme transporta, gde automobili neće biti glavno prevozno sredstvo.
Ovakve najave stižu i iz Zagreba, koji namerava da proširi mrežu biciklističkih staza u gradu. Glavni grad Hrvatske namerava da poveća udeo biciklističkog prometa na osam procenata do 2025. godine.
Mnogi evropski gradovi, poput Rima, Londona, Frankfurta, Osla, uvode restrikcije za automobile u gradskoj zoni, ili uvode posebne takse kako bi destimulisali vožnju u najgušćem gradskim sredinama. U centru Madrida su zabranjeni autobomobili napravljeni pre 2000. godine, kao i u Milanu.
U evropskim metropolama se razvija biciklistička infrastruktura, proširuju se trotoari, radi se prenamena traka za automobile i parkiranje u trake za javni prevoz ili biciklističke staze.
Neke zemlje su počele su da nude poreske olakšice, i na taj način u šuštini plaćaju građanima da voze bicikl na posao, umesto da koriste automobil. Belgija i Holandija daju podsticaje građanima za vožnju biciklom do posla od oko 0,25 evra po kilometru.
U Beogradu je u aprilu najavljen dolazak kompanije za mikromobilnost Helbiz iz Njujorka, koja će instalirati i upravljati javnim sistemom elektičnih bicikala u gradu.
Savremeni koncept urbanog planiranja saobraćaja nastoji da se prilagodi ekološki odgovornijim oblicima mobilnosti. Subvencije svakako predstavljaju dodatni motiv građanima.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.