Neimenovani zvaničnici iz Brisela tvrde da kašnjenja u rasporedu od par nedelja zbog pandemije oboljenja COVID-19. EU ima muke sa zakonodavstvom uključujući Evropski zeleni plan dok širenje virusa korona ograničava kretanje.
Evropska komisija tek što je naglasila da Evropski zeleni plan ostavlja „jednim od prioriteta“ za „dugoročni rad“ i „paralelno“ s ublažavanjem posledica širenja virusa korona, a Euraktiv je od pouzdanih izvora saznao da su odlaganja neizbežna. Izvršno telo Evropske unije mora da „presloži“ raspored da bi pomerilo stavke „koje nisu ključne“, otkriva članak i dodaje da bi strategija za biodiverzitet verovatno morati da sačeka „nekoliko nedelja“. Evropski zeleni plan je jedan od osnovnih činilaca za predstojeći sedmogodišnji budžet, ali pandemija korona virusa je izazvala nezapamćene poremećaje u svim sferama.
Anonimni donosioci odluka iz Brisela priznali su da je borba protiv opake bolesti na vrhu spiska. Eric Mamer, glavni portparol Evropske komisije, nije želeo da izađe s procenom o efektu na zakonodavne aktivnosti, ali je nagovestio da se preispituju važeći politički stavovi i ukazao na prepreke koje proističu iz prelaska na rad kod kuće.
Komisijini serveri pali
Navedena medijska kuća je izvestila da će strategija o sirovinama „verovatno“ biti pomerena u kalendaru, ali i da zvaničnici govore da problem nije ozbiljan ukoliko kašnjenje bude „dve do tri nedelje“. Ti izvori su takođe rekli da je kompjuterski sistem pao na početku nedelje, kada je „hiljade“ ljudi pokušalo u isto vreme da se od kuće poveže s komisionim serverima.
Ipak, oni su odbacili ideju češkog predsednika vlade Andreja Babiša da 27-člani blok treba da „zaboravi na Zeleni plan“, na engleskom European Green Deal, i predlog iz Poljske da se sistem trgovanja emisijama zamrzne. Mnogi su ovu dvojicu kritikovali javno. Njihove dve zemlje su nagovestile da će im trebati mnogo više novca nego što im sleduje po dogovoru.
Zbog klimatske krize neophodno stalno delovanje
Neimenovana osoba upoznata sa situacijom navela je za AFP da je „klimatska kriza još uvek stvarnost i naglasila da će Evropski zakon o klimi da se usvoji upravo da ne bi mogli da se ispreče bilo kakvi „hitni izazovi“.
Evropski zeleni plan predviđa ulaganje jednog biliona evra u smanjivanje emisija gasova s efektom staklene bašte i u cirkularnu privredu, s ciljem da do 2050. učini EU neutralnom u ispuštanju ugljenika.
Između ostalog, generalni direktor kompanije BP Plc Bernard Looney izjavio je da „ono što se sad dešava samo potvrđuje potrebu za drastičnim preuređenjem“ u kontekstu ambicije naftnog giganta da svede neto emisije na nulu.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.