Električna energija

Evropska komisija odobrila dodatna sredstva za geotermalno postrojenje u Hrvatskoj

Slika: Evropska komisija

Objavljeno

19.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska komisija je odlučila da prvo geotermalno energetsko postrojenje u Hrvatskoj može da konkuriše za dodatno finansiranje uz već odobrena sredstva za podršku projektu HR GEOc Geothermae. Odluka komisije je doneta pošto je Hrvatska poslanica u Evropskom parlamentu Marijana Petir zatražila dodatna sredstva za geotermalno energetsko postrojenje u Međimurju uz detaljno obrazloženje zahteva.

Dodatna finansijska podrška je namenjena za naprednu geotermalnu centralu. Projekat kogenerativnog postrojenja jedan je od strateških nacionalnih  projekata u Hrvatskoj.

Taj projekat je dobio nagradu Evropske komisije kao jedan od najinventivnijih projekata koji su aplicirali za sredstva u okviru programa NER300 kojim se obezbeđuje sufinansiranje inovativnih tehnologija na polju obnovljivih izvora energije i skladištenja ugljenika. Za projekat su odobrena sredstva od 14,7 miliona evra.

Veći broj projekata za koja su odobrena sredstva nije došao do investicione faze i ta sredstva su postala dostupna za druge projekte. U ovom trenutku ima ukupno 553 miliona evra slobodnih sredstava po prvom konkursu za NER300. Evropska komisija je saopštila da će ta sredstva biti dostupna u poslednjem kvartalu ove godine.

Odluka o dodeli preostalog novca je usvojen na nedavnoj sednici odbora za klimatske promene. Postojeći projekti koji su već u fazi implementacije će dobiti sredstva a nove aplikacije se mogu podnosti i za program InnovFin EDP program, objasnio je Alen Višnjić, direktor Međimurske energetske agencije d.o.o.

Procene su da je ovaj projekat vredan 75,4 miliona evra i da će geotermalna elektrana proizvoditi 18 megavata električne energije i 89 megavata toplotne energije. Postoje i planovi da se sagradi centar za medicinski turizam i mreža za daljinsko grejanje u gradu Prelog.

Energetsko postrojenje u Međimurje je jedan od 19 projekata koji se finansira iz programa za borbu protiv klimatskih promena u ovom delu Evrope.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

ems ai prenosni sistem

EMS planira da uvede veštačku inteligenciju u izdavanje saglasnosti za gradnju

19. jun 2017. - Operator prenosnog sistema Elektromreža Srbije raspisala je tender za izradu studije izvodljivosti za uvođenje veštačke inteligencije

crna gora francuska afd sporazum kredit spajic vukovic

Crna Gora potpisala ugovor o kreditu sa Francuskom razvojnom agencijom

19. jun 2017. - Francuska razvojna agencija će podržati reforme u sektorima upravljanja otpada, obnovljive energije, održivog šumarstva i klimatskih akcija

Prioriteti za dekarbonizaciju elektroenergetske mreze u fokusu druge konferencije Regionalna razmena energije

Prioriteti u dekarbonizaciji strujne mreže u fokusu druge konferencije Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru

19. jun 2017. - Konferencija Regionalna razmena znanja o elektroenergetskom sektoru okupila je predstavnike tehničkih i regulatornih institucija

srbija solar djedovic zivkovic petka kostolac

Solar u Srbiji dostigao 166 MW, cifre se menjaju na dnevnom nivou

19. jun 2017. - Kapacitet solarnih elektrana je samo u poslednja tri meseca povećan za skoro 24 MW, pokazuju podaci Ministarstva rudarstva i energetike