Električna energija

Evropska komisija odobrila dodatna sredstva za geotermalno postrojenje u Hrvatskoj

Slika: Evropska komisija

Objavljeno

19.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.06.2017.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska komisija je odlučila da prvo geotermalno energetsko postrojenje u Hrvatskoj može da konkuriše za dodatno finansiranje uz već odobrena sredstva za podršku projektu HR GEOc Geothermae. Odluka komisije je doneta pošto je Hrvatska poslanica u Evropskom parlamentu Marijana Petir zatražila dodatna sredstva za geotermalno energetsko postrojenje u Međimurju uz detaljno obrazloženje zahteva.

Dodatna finansijska podrška je namenjena za naprednu geotermalnu centralu. Projekat kogenerativnog postrojenja jedan je od strateških nacionalnih  projekata u Hrvatskoj.

Taj projekat je dobio nagradu Evropske komisije kao jedan od najinventivnijih projekata koji su aplicirali za sredstva u okviru programa NER300 kojim se obezbeđuje sufinansiranje inovativnih tehnologija na polju obnovljivih izvora energije i skladištenja ugljenika. Za projekat su odobrena sredstva od 14,7 miliona evra.

Veći broj projekata za koja su odobrena sredstva nije došao do investicione faze i ta sredstva su postala dostupna za druge projekte. U ovom trenutku ima ukupno 553 miliona evra slobodnih sredstava po prvom konkursu za NER300. Evropska komisija je saopštila da će ta sredstva biti dostupna u poslednjem kvartalu ove godine.

Odluka o dodeli preostalog novca je usvojen na nedavnoj sednici odbora za klimatske promene. Postojeći projekti koji su već u fazi implementacije će dobiti sredstva a nove aplikacije se mogu podnosti i za program InnovFin EDP program, objasnio je Alen Višnjić, direktor Međimurske energetske agencije d.o.o.

Procene su da je ovaj projekat vredan 75,4 miliona evra i da će geotermalna elektrana proizvoditi 18 megavata električne energije i 89 megavata toplotne energije. Postoje i planovi da se sagradi centar za medicinski turizam i mreža za daljinsko grejanje u gradu Prelog.

Energetsko postrojenje u Međimurje je jedan od 19 projekata koji se finansira iz programa za borbu protiv klimatskih promena u ovom delu Evrope.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

19. jun 2017. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

19. jun 2017. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

19. jun 2017. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

19. jun 2017. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama