Klimatske promene

EU: Taksa na CO2 za uvoznu robu je pitanje opstanka naše industrije

taksa na co2 uvozna roba EU timmermans

Frans Timmermans (slika: Vimeo/Global Counsel)

Objavljeno

20.01.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

20.01.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Evropska unija će uvesti prekograničnu taksu na emisije ugljen-dioksida za sve zemlje koje se ne obavežu na smanjenje svojih emisija, izjavio je Frans Timmermans, izvršni potpredsednik Evropske komisije, zadužen  za Evropski zeleni dogovor.

Evropska komisija trebalo bi do kraja juna da pripremi predlog za prekogranični mehanizam za prilagođavanje ugljen-dioksida (eng. Carbon border adjustment mechanism), u sklopu paketa klimatskih zakona čiji je cilj smanjenje emisije za 55% do 2030. godine, preneo je Euractiv.

Ova prekogranična taksa odnosila bi se na robu iz zemalja koje ne oporezuju emisije CO2, pa bi mogla da veoma teško pogodi i region, osim Crne Gore, koja je već uvela mehanizam za oporezivanje sličan Sistemu za trgovanje emsijama EU (EU ETS).

EU na ovaj način želi da zaštiti svoju privredu i spreči da kompanije presele svoju proizvodnju u druge delove sveta gde se ne oporezuju emisije (eng. carbon leakage).

Što više zemalja uvede oporezivanje CO2, to će potreba za prekograničnom taksom biti manja

Na onlajn skupu koji je organizovala konsultantska kuća Global Counsel, Frans Timmermans je izrazio nadu da će i drugi glavni emiteri, poput EU, uskoro usvojiti mehanizme za oporezivanje CO2, i naveo da je Kina postavila cilj da do 2060. bude klimatski neutralna, a nova američka administracija je najavila da će opet potpisati Pariski sporazum.

„Što više zemalja usvoji sisteme za oporezivanje CO2, to će biti manja potreba za uvođenjem prekograničnog mehanizma, i to je ono čemu težimo“, izjavio je on.

Timmermans: Moraćemo da zašitimo EU

26. Konferencija država članica Okvirne konvencije UN o klimatskim promenama (COP 26) trebalo bi da se održi u novembru i tada je krajnji rok za skoro 200 zemalja da se obaveže na veće smanjenje emisija.

Na pitanje da li će EU unilateralno uvesti prekograničnu taksu na CO2 ako COP 26 ne bude uspešan, Timmermans je odgovorio: „Da, da, nema dileme.“

On je objasnio da se plan oporavka EU dobrim delom zasniva na Evropskom zelenom dogovoru što podrazumeva investicije u transformaciju industrije. Taj posao će, kako je dodao, biti težak i skup, uz rizik da kompanije presele svoju proizvodnju izvan EU, pa neke mere moraju da se preduzmu.

„To je pitanje opstanka naše industrije. Ako drugi neće da idu u istom pravcu kao mi, onda ćemo morati da zaštitimo Evropsku uniju od narušavanja konkurencije i od odlaska kompanija“, objasnio je on.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

20. januar 2021. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama

Bec aplikacija za sadnju drveca

Beč koristi digitalne tehnologije za mapiranje pogodnih lokacija za sadnju drveća

20. januar 2021. - Bečki startap Die Zweigstelle pokrenuo projekat Pflanz.mi, čiji je cilj da kroz razvoj digitalne platforme i aplikacije omogući građanima da identifikuju i predlože lokacije pogodne za sadnju dreveća

ministarski savet energetska zajednica bec

BiH i Crna Gora traže odlaganje primene prekogranične takse CBAM

20. januar 2021. - Bosna i Hercegovina i Crna Gora zatražile su na Ministarskom savetu Energetske zajednice odlaganje primene prekogranične takse na CO2

Izvesno je da ce 2024. biti najtoplija godina ikada, premasen nivo od 1,5 stepena Celzijusa

2024: godina rekordnih temperatura

20. januar 2021. - Gotovo je sigurno da će 2024. biti najtoplija godina do sada i prva kalendarska sa prosečnom temperaturom preko 1,5 stepena višom nego u predindustrijskom periodu