Energetska efikasnost

EU projekat Compile postavio tri kućna sistema za skladištenje struje u Luče u Sloveniji

EU projekat donosi sisteme za skladistenje struje u Luce u Sloveniji

Foto: Compile-project.eu

Objavljeno

03.02.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

03.02.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Tri kućne baterije na teritoriji male opštine Luče montirao je Petrol, kompanija za maloprodaju goriva i usluge u energetici. Univerzitet u Ljubljani je koordinator projekta Compile, koji je omogućio uvođenje rešenja za skladištenje struje na probnoj lokaciji.

U jednom selu severoistočno od Ljubljane, blizu granice s Austrijom, inženjeri instaliraju zajedničku bateriju. Luče je je probno mesto u projektu Compile. On se finansira kroz Horizon 2020, program Evropske unije za istraživanje i inovacije. Ranije su na mrežu povezani uređaji za skladištenje struje u lokalnim domaćinstvima.

Univerzitet u Ljubljani i njegova Laboratorija za energetske strategije, LEST, koordinišu aktivnosti. One pored Slovenije uključuju Hrvatsku i Grčku.

Tamošnje lokacije su Križevci, severoistočno od Zagreba, gde je partner Zelena energetska zadruga ili ZEZ. U Rafini kod Atine, za implementaciju je zadužen Institut za komunikacije i kompjuterske sisteme (ICCS). On radi u sklopu Fakulteta za elektrotehniku i računarski inženjering (ECE) na Nacionalnom tehničkom univerzitetu u Atini, poznatom po akronimu NTUA.

Ostale partnerske zemlje su Austrija, Belgija, Portugalija i Španija. Luče će se takođe uključiti u projekat XFlex.

Compile je vredan 6,35 miliona evra. Usredsređen je na mogućnosti da se u takozvanim energetskim ostrvima snabdevanje energentima dekarbonizuje, da se zajednica osnaži i da se ostvari korist u socioekonomskoj i ravni životne sredine, navedeno je u projektnoj dokumentaciji.

Fokus Compilea je na mogućnostima da se u takozvanim energetskim ostrvima snabdevanje energentima dekarbonizuje, da se zajednica osnaži i da se ostvari korist u socioekonomskoj i ravni životne sredine

Partner u Sloveniji je kompanija Petrol, koja se bavi maloprodajom goriva i uslugama u energetici. Na mreži su već kućne baterije od po 10 kilovata. Dve su konstruisane za 23,2 kilovat-sata, a jedna za 11,6 kilovat-sati. Ovaj poduhvat je zamišljen tako da obori troškove za struju, prenebregne restrikcije i uspostavi prvu autonomnu energetsku zajednicu u zemlji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

3. februar 2020. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

3. februar 2020. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

3. februar 2020. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

3. februar 2020. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)