Električna energija

ESM će do kraja godine početi da obračunava cenu emisija CO2 za svoje termoelektrane

ESM ce do kraja godine poceti da obracunava cenu emisija CO2 za svoje termoelektrane

Termoelektrana Bitolj (slika: ESM)

Objavljeno

02.04.2021.

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

02.04.2021.

Komentari

0

Podeli

Državna elektroprivreda Elektrani na Severna Makedonija (ESM) planira da do kraja godine započne obračunavanje cene za emisije ugljen-dioksida iz svojih termoelektrana.

Sekretarijat Energetske zajednice pozvao je sve proizvođače električne energije u ugovornim stranama da uz njegovu podršku osmisle i primene interni sistem za obračun cene emisija CO2, ali zasad je samo ESM prihvatio ovaj predlog.

Sekretarijat Energetske zajednice pozvao je sve elektroprivrede da počnu da obračunavaju cenu emisija

Poziv je usledio nakon preporuka iz studije o opcijama za uvođenje takse na CO2, koju je pripremio Sekratarijat, u kojima se navodi da je postepeno uvođenje takse na ugljenik najoptimalniji pristup za elektroenergetski sektor. Studija je, takođe, istakla da je uvođenje nacionalnih sistema za oporezivanje bolje od uvođenja prekogranične takse koju priprema EU.

ESM će uključiti cenu CO2 u sve investicione odluke

„Državni proizvođač električne energije u Severnoj Makedoniji, kompanija ESM, planira da do kraja godine osmisli i primeni interni mehanizam za obračun cena emisija ugljen-dioksida iz svojih termoelektrana“, saopštio je Sekretarijat,koji će kompaniji pomoći da obavi ovaj posao.

Cena CO2 biće sastavni deo svih investicionih odluka, a njen iznos biće određen na osnovu tržišne cene u okviru Sistema za trgovanje emisijama EU (EU ETS).

Poziv Sekretarijata odnosi se i na Elektroprivredu Srbije (EPS), Elektroprivredu Bosne i Hercegovine BiH (EPBiH), Elektroprivredu Republike Srpske (ERS) i kosovski KEK.

Naravno, ne treba zaboraviti da je Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) već u nacionalnom sistemu za trgovanje emisijama koji je na državnom nivou Crna Gora uvela 2020. I Crna Gora je ugovorna strana Energetske zajednice.

Kopač: ESM će lakše ulaganje sa niskim udelom ugljenika i malim rizikom

Direktor Sekretarijata Janez Kopač pohvalio je ESM jer je prva elektroprivreda u ugovornim stranama Energetske zajednice koja se obavezala da će uvesti interne cene CO2.

„Dobrovoljne inicijative po principu bottom-up, poput ove, omogućiće nam da ubrzamo prelazak na klimatski održiv energetski sektor. Obračunavanjem cene CO2 će olakšati ESM-u da identifikuje mogućnosti za ulaganja u projekte sa niskim emisijama CO2 i malim rizikom, u situaciji kada zakonska obaveza za tako nešto još ne postoji”, dodao je on.

Kovačevski: Naša je obaveza da smanjimo rizik u poslovanju koji donosi obračun takse na emisije

Predsednik odbora direktora i izvršni direktor ESM Vasko Kovačevski izjavio je da su smanjenje rizika u poslovanju koji donosi neminovno uvođenje takse na CO2, kao i postepeno smanjivanje emisija CO2 obaveza koju kompanija ima prema akcionarima, kupcima i zaposlenima.

„Ponosan sam što će ESM predvoditi uvođenje internih cena za CO2 u Energetskoj zajednici“, istakao je Kovačevski.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Elektrana biogas Hrvatskoj bankrotirala ogranicenja cene struje

Elektrana na biogas u Hrvatskoj bankrotirala zbog ograničenja cene struje

2. april 2021. - Vlada Hrvatske mora hitno da pomogne elektranama na biogas ili će 70 odsto kapaciteta obustaviti rad, objavila je njihova asocijacija

Lokacije-elektrana-u-razvoju-Srbiji-prikljucenje-prenosnu-mrezu

Lokacije elektrana u razvoju u Srbiji koje čekaju priključenje na prenosnu mrežu

2. april 2021. - Stručnjak za energetiku Nenad Jovanović je sastavio kartu s lokacijama projekata elektrana sa zahtevima EMS-u za odobrenje priključenja

hrvatski telekom ht professio energia ppa ugovor

HT i Professio Energia potpisali prvi korporativni PPA ugovor u Hrvatskoj

2. april 2021. - Hrvatski Telekom saopštio je da je potpisan desetogodišnji virtualni korporativni ugovor o snabdevanju električnom energijom

vlada srbije prozjumer solarni paneli

I Vlada Srbije postaje prozjumer – solarni paneli biće postavljeni na tri zgrade

2. april 2021. - Projekat postavljanja solarnih elektrana je u završnoj fazi pripreme, kažu u Upravi za zajedničke poslove republičkih organa