Električna energija

ERS otvorio HE Bočac 2 instalisane snage 8,76 MW – investicija vredna 21,5 miliona evra

Foto: Integral inženjering

Objavljeno

04.10.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

04.10.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) danas je na reci Vrbas kod Mrkonjić Grada svečano otvorila hidroelektranu HE Bočac 2 instalisane snage 8,76 MW i očekivane godišnje proizvodnje 41,6 GWh električne energije. Očekuje se da investicija vredna 42 miliona KM (oko 21,5 miliona evra) bude otplaćena za 7 godina.

Uz HE Bočac 2, koja će omogućiti otvaranje 32 radna mesta, otvorena je i novoizgrađena mala hidroelektrana snage instalisane snage 586 kW, koja se nalazi u neposrednoj blizini HE Bočac 1, a služiće za sopstvenu potrošnju Hidroelektrana na Vrbasu, zavisnog preduzeća ERS.

Preduzeće Hidroelektrane na Vrbasu, direktni investitor projekta, na svom sajtu navodi da HE Bočac 2 ni na koji način ne ugrožava okolinu, a koristi čist i obnovljiv izvor energije.

Foto: Integral inženjering

Izvođač građevinskih radova bila je kompanija Integral inženjering iz Laktaša, isporučilac opreme i izvođač radova Elnos BL iz Banjaluke, a projektant, konsultant i nadzor u toku izgradnje svih objekata Institut za vodoprivredu Jaroslav Černi iz Beograda.

Direktor Hidroelektrana na Vrbasu Nedeljko Kesić izjavio je na otvaranju da, prema studiji ekonomske opravdanosti, planirani prihod od prodaje električne energije novoigrađene hidroelektrane iznosi 5,5 miliona KM (oko 2,81 miliona evra) na godišnjem nivou, preneli su mediji.

HE Bočac 2 se nalazi sedam kilometara nizvodno od HE Bočac 1, koja je izgrađena 37 godina ranije.

Svečanom otvaranju, koje je održano u jeku izborne kampanje, prisustvovao je i predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, kao i ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić, koji je podsetio da je Republika Srpske u proteklih nekoliko godina dobila tri energetska objekta – HE Mesići-Nova, HE Bogatići Nova i HE Bočac 2.

HE Bogatići Nova na reci Željeznici kod Sarajeva puštena je u rad pre tačno mesec dana. U izgradnju ove hidroelektrane, instalisane snage 9,96 MW, uloženo je 18,5 miliona KM (oko 9,45 miliona evra). HE Bogatići Nova bi trebalo da proizvodi prosečno 46,26 miliona KWh električne energije godišnje.

Očekuje se da će HE Bogatići Nova imati godišnje prihode od pet miliona KM (oko 2,55 miliona evra).

Mala hidroelektrana (MHE) Mesići-Nova kod Rogatice, snage 5 MW, čija je ukupna investicija bila 10 miliona KM (oko 5,1 milion evra), u potpunosti je isplatila uloženi novac posle tri i po godine rada, izjavio je nedavno Ljubomir Mrda, direktor Elektrodistribucije Pale, zavisnog preduzeća ERS.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija prostorni plan vetropark Ojstrica protivljenju gradana gradjana

Slovenija usvojila prostorni plan za vetropark Ojstrica uprkos protivljenju građana

4. oktobar 2018. - Vlada Slovenije je odobrila prostorni plan za vetroelektranu Ojstrica, a lokalno stanovništvo i opština su i dalje protiv tog projekta

Zastitnici ptica Rumuniji blokirali izgradnju najvecih projekata solarnih elektrana Evropi

Zaštitnici ptica u Rumuniji blokirali izgradnju jednog od najvećih projekata solarnih elektrana u Evropi

4. oktobar 2018. - Dama Solar bi u ovom trenutku bila najveće fotonaponsko postrojenje u Evropi, ali aktivisti su zakočili investiciju radi zaštite ptica

Grad Zenica licitaciju pravo izgradnje postrojenja skladistenje energije

Grad Zenica organizuje licitaciju za pravo izgradnje postrojenja za skladištenje energije

4. oktobar 2018. - Grad Zenica je objavio poziv na licitaciju za pravo izgradnje postrojenja za skladištenje energije u poslovnoj zoni

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

4. oktobar 2018. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita