OIE

EPS traži izvođača radova za gradnju solarne elektrane snage 1 MW

eps solarne elektrane tent a

Foto: EPS

Objavljeno

28.12.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

28.12.2022.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Srbije (EPS) raspisala je tender za izgradnju krovnih solarnih elektrana na pomoćnim objektima u okviru Termoelektrane Nikola Tesla A (TENT A).

Elektroprivreda Srbije namerava da instalira pet fotonaponskih elektrana ukupne snage skoro 1 MW, što će biti najveće postrojenje te vrste ove državne firme. EPS trenutno ima samo jednu takvu elektranu – Brana Lazići, snage, 330 kW, koja se nalazi u Zaovinama, u okviru Hidroelektrane Bajina Bašta.

Zanimljivo je da je EPS početkom godine pokrenuo gradnju svoje najveće solarne elektrane pod nazivom Petka, snage 9,95 MW, ali je posle nekoliko meseci od toga odustao, a kao razlog je naveo nedostatak novca.

Državna kompanija sada planira instaliranje solarnih panela na Skladištu za privremeno skladištenje opasnog i neopasnog otpada, Centru daljinskog upravljanja (CDU) Železničkog transporta TENT i Magacinu za skladištenje i čuvanje mašinske opreme i rezervnih delova.

Pet krovnih soalrnih elektrana trebalo bi da proizvode milion kilovat-sati godišnje

Fotonaponski paneli biće instalirani na tri objekta Skladišta sa ukupnom snagom of 485 kW, još 70 kW biće kapacitet postrojenja na CDU ŽT TENT, dok će na Magacinu biti psotavljena elektrana snage 397 kW

Predviđeno je da se fotonaponska polja polja postave na krovovima ovih objekata, pri čemu bi se proizvedena električna energija koristila za pokrivanje dela sopstvene potrošnje, navodi se u tenderskoj dokumentaciji.

Snaga fotonaponskih elektrana je, kako piše, određena na osnovu zahteva investitora, u skladu sa potrebama objekata za električnom energijom, kao i njihovim tehničkim mogućnostima.

Rok za gradnju je 12 meseci

Očekivana godišnja proizvodnja svih solarnih panela je oko milion kilovat-sati (kWh), a rok izvođenja radova 12 meseci od uvođenja izabranog izvođača u posao.

Zainteresovane kompanije svoje ponude mogu da pošalju do 24. januara 2023.

Inače, EPS je pre nekoliko nedelja dobio donacije Evropske unije za instaliranje solarnih elektrana Morava i Kolubara A, snage 71 i 45 MW. Elektrane us planirane na deponijama uglja, šljake i pepela.

Postrojenja bi se nalazila u okviru termoelektrana kojima upravlja EPS.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

28. decembar 2022. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

28. decembar 2022. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

28. decembar 2022. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)

hrvatska rp global novalja solar ebrd

RP Global dobio kredit od 12,2 miliona evra za solarnu elektranu Novalja

28. decembar 2022. - RP Global je krajem aprila počeo da gradi fotonaponsku elektranu Novalja na lokaciji Zaglava na ostrvu Pag