OIE

EPS ispituje mogućnost primene toplotnih pumpi u hidroelektranama

EPS primene toplotnih pumpi u hidroelektranama

Foto: Hidroelektrana Potpeć (EPS)

Objavljeno

25.12.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

25.12.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Srbije namerava da naruči studiju o mogućnostima upotrebe toplotnih pumpi u objektima u okviru Limskih hidroelektrana. Javni poziv traje do 10. februara.

Zahvaljujući tehnološkom napretku, energetske kompanije su sve više okrenute rešenjima zasnovanim na obnovljivim izvorima, pa i kombinaciji s postojećim sistemima koji takođe ne zagađuju, i to uz malo ili nimalo emisija gasova s efektom staklene bašte. Elektroprivreda Srbije je tako raspisala tender za izradu tehničke dokumentacije – studije o mogućnostima primene toplotnih pumpi u objektima Limskih hidroelektrana.

Cilj je poboljšanje efikasnosti korišćenja energije. Ponude se primaju do 10. februara, a u dokumentaciji nije unapred određen tip toplotnih pumpi.

Procenjena vrednost tendera je 3,8 miliona dinara. Izabrani izvođač će imati 150 dana da sprovede uslugu.

Organizaciona celina Limske hidroelektrane, s upravom u Novoj Varoši, deo je EPS-ovog ogranka Drinsko-limske hidroelektrane.

Objekti obuhvaćeni pozivom imaju 2.450 kvadratnih metara klimatizovanog prostora. To su upravna zgrada, sa 1.300 kvadrata, zatim hidroelektrane Uvac, Kokin Brod, Bistrica i Potpeć, mašinska radionica i magacin.

Studija treba da obuhvati analizu aktuelne potrošnje toplotne energije i pregled mogućih rešenja za korišćenje alternativnih ili obnovljivih izvora toplotne energije ili unapređenja postojećih sistema, u cilju povećanja energetske efikasnosti i promocije korišćenja obnovljivih izvora energije, piše u pozivu.

Izvođač će predložiti rešenje i predstaviti smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte. Zadatak uključuje izračunavanje period povrata investicije i dostavljanje pregleda regulative.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska hep koncar he varazdin

HEP će u HE Varaždin investirati skoro 160 miliona evra

25. decembar 2025. - Hrvatska elektroprivreda i Končar dogovorili su rekonstrukciju Hidroelektrane Varaždin, postrojenja starog 51 godinu

Kapacitet baterija u Nemačkoj povećan pet puta za pet godina

25. decembar 2025. - Ukupni kapacitet za skladištenje električne energije sada je 25,5 GWh, od čega je kapacitet u domaćinstvima 18,3 GWh

Bugarska termoelektrana na ugalj postavila baterijski sistem umesto ugasenog bloka ContourGlobal

Bugarska termoelektrana na ugalj postavila baterijski sistem umesto ugašenog bloka

25. decembar 2025. - ContourGlobal je pored svoje termoelektrane na ugalj u Bugarskoj instalirao baterijski sistem za skladištenje energije (BESS)

crna gora epcg masdar sporazum spajic djukanovic abu dabi

EPCG i Masdar potpisali sporazum o saradnji

25. decembar 2025. - Crna Gora i UAE su u novembru 2025. godine potpisali sporazum o uspostavljanju saradnje u sektoru energetike