Životna sredina

EPS i domaća industrija potpisali ugovore o zbrinjavanju pepela iz termoelektrana

eps prodaja pepela Lafarge Srbija Elixir Group Moravacem

Foto: EPS/Danilo Mijatović

Objavljeno

07.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U narednih deset godina Elektroprivreda Srbije prodaće 30 miliona tona pepela proizvođačima građevinskih materijala – konzorcijumu koji čine Lafarge Srbija i Elixir Group, i kompaniji Moravacem.

Konzorcijum kompanija Lafarge i Elixir Group kupiće 20 miliona tona pepela iz termoelektrane Nikola Tesla B (TENT B), a Moravcem deset miliona tona pepela iz Termoelektrana i kopova Kostolac (TE-KO), ogranka Elektroprivrede Srbije (EPS).

EPS je saopštio da potpisivanje dva ugovora ima veliki značaj sa aspekta uvođenja principa cirkularne ekonomije ne samo u ovoj kompaniji, već i u Srbiji.

Elektroprivreda Srbije radom termoelektrana na ugalj proizvede do sedam miliona tona pepela i šljake godišnje. Veoma mala količina se proda, a ostalo ide na pepelišta. Kompanija Lafarge Srbija izgradiće fabriku u blizini termoelektrane Nikola Tesla B, kako bi sav pepeo koji nastaje kao nusproizvod sagorevanja iskoristila kao sirovinu u proizvodnji cementa.

Dušan Živković, generalni direktor EPS-a, izjavio je da se na ovaj način sa partnerskim kompanijama daje primer dobre prakse koja unapređuje oblast zaštite životne sredine i uvodi princip cirkularne ekonomije u poslovanje.

Živković: Pepeo se danas s pravom može posmatrati kao dragocen resurs

Partneri, kako je istakao, investiraće u opremu za unapređenje kapaciteta za preuzimanje i utovar pepela koja nakon toga ostaje u vlasništvu EPS-a.

„EPS na godišnjem nivou generiše 6-7 miliona tona pepela od čega se samo 5-6 odsto plasira na tržište Srbije i najveći deo se odlaže na deponije pepela i šljake koje funkcionišu u okviru kompanije, i kao takav ima status neopasnog otpada“, naveo je Živković.

eps prodaja pepela Lafarge Srbija Elixir Group Moravacem knjeginjic zivkovic
Predstavnik kompanije Elixir, Jovana Joksimović, Dušan Živković, Sara Pavkov i Dimitrije Knjeginjić (foto: EPS/Danilo Mijatović)

On je istakao da se zahvaljujući novim proizvodnim tehnologijama pepeo danas s pravom može posmatrati kao dragocen resurs i pruža se prilika da se trajno zbrine u novim građevinskim proizvodima.

Knjeginjić: Upotreba pepela kao sirovine, u cilju smanjenja eksploatacije prirodnih sirovina, predstavlja jedan od ključnih postulata cirkularne ekonomije

Prema rečima Dimitrija Knjeginjića, generalnog direktora kompanije Lafarge Srbija, reč je o strateški važnoj odluci EPS-a, jer udruženo sadejstvo velikih industrijskih aktera ima nemerljiv značaj ne samo za EPS i zbrinjavanje nusproizvoda već i za širu zajednicu u pogledu ekološkog uticaja.

Na ovaj način EPS će, kako je dodao, direktno smanjiti količinu pepela koju odlaže na pepelišta i samim tim doprineti smanjenju negativnog uticaja na zemljište, vodu i vazduh, ali i ostvariti uštede na troškovima za odlaganje pepela.

„Razmatranje upotrebe pepela kao sirovine, u cilju smanjenja eksploatacije prirodnih sirovina, predstavlja jedan od ključnih postulata cirkularne ekonomije, a za kompaniju Lafarge Srbija, kao lidera u dekarbonizaciji industrije, se podrazumeva da će uvek podržati ovakve inicijative u nadi da ćemo udruženi i u godinama pred nama graditi napredak za ljude i planetu“, izjavio je Knjeginić.

Mauhar: Ugovor će imati značajan pozitivan uticaj na prirodno okruženje i lokalnu zajednicu

Siniša Mauhar, generalni direktor kompanije Moravacem, članici CRH Grupe, smatra da industrija građevinskih materijala ima ključnu ulogu u stvaranju cirkularne ekonomije.

„Realizacija ovog ugovora će imati značajan pozitivan uticaj ne samo na prirodno okruženje i lokalnu zajednicu, već će doprineti i stvaranju dodatne vrednosti za učesnike u lancu snabdevanja“, poručio je on.

eps prodaja pepela Lafarge Srbija Elixir Group Moravacem mauhar zivkovic
Siniša Mauhar, Jovana Joksimović, Dušan Živković i Sara Pavkov (foto: EPS/Danilo Mijatović)

Mauhar je istakao da će im strateško partnerstvo sa EPS-om omogućiti da smanje CO2 otisak materijala koje proizvode, uz saradnju i inovaciju.

EPS je saopštio da će se prodaja pepela po ovim ugovorima realizovati uz ispunjenje određenih uslova među kojima je pribavljanje REACH broja za pepeo i izgradnja i puštanje u rad opreme za preuzimanje pepela. REACH regulativa (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals regulation) je podzaklonski akt Evropske unije.

Svečanom potpisivanju ugovora prisustvovali su Jovana Joksimović, pomoćnik ministra rudarstva i energetike za međunarodnu saradnju, evropske integracije i upravljanje projektima, i Sara Pavkov, državni sekretar Ministarstva životne sredine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

srbija akcioni plan pravedne tranzicije javna rasprava

Srbija pripremila Akcioni plan pravedne tranzicije

7. februar 2025. - Javna rasprava o Predlogu akcionog plana pravedne tranzicije održaće se u Privrednoj komori Srbije u Beogradu 9. juna

CyberGrid agregaciju energetskoj tranziciji JIE Nikolaj Candellari BEF 2025

CyberGrid svojim rešenjima za agregaciju doprinosi energetskoj tranziciji u JIE

7. februar 2025. - CyberGrid veruje u energetsku tranziciju u regionu i doprinosi ovom procesu svojim rešenjima, poručio je na konferenciji BEF 2025 Nikolaj Candellari iz te kompanije

ACER Zinglersen Integrisimo trzista elektricne energije fleksibilnosti novom dobu BEF 2025

Zinglersen (ACER): Integrišimo tržišta električne energije radi fleksibilnosti, jer smo već u novom dobu

7. februar 2025. - Broj sati s negativnim cenama struje je dve godine zaredom dostigao rekord, pa direktor ACER-a Kristijan Zinglersen smatra da je novo doba već tu

beogradski energetski forum bef 2025 fleksibilnost usluge baterije koer ngen ems alteo cybergrid

BEF 2025: Digitalizacija, liberalizovana tržišta, vreme – neophodni uslovi za razvoj usluga fleksibilnosti

7. februar 2025. - Panel o fleksibilnosti bio je jedan od osam koji su održani na Beogradskom energetskom forumu 2025 (BEF 2025)