Životna sredina

EPS i domaća industrija potpisali ugovore o zbrinjavanju pepela iz termoelektrana

eps prodaja pepela Lafarge Srbija Elixir Group Moravacem

Foto: EPS/Danilo Mijatović

Objavljeno

07.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.02.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

U narednih deset godina Elektroprivreda Srbije prodaće 30 miliona tona pepela proizvođačima građevinskih materijala – konzorcijumu koji čine Lafarge Srbija i Elixir Group, i kompaniji Moravacem.

Konzorcijum kompanija Lafarge i Elixir Group kupiće 20 miliona tona pepela iz termoelektrane Nikola Tesla B (TENT B), a Moravcem deset miliona tona pepela iz Termoelektrana i kopova Kostolac (TE-KO), ogranka Elektroprivrede Srbije (EPS).

EPS je saopštio da potpisivanje dva ugovora ima veliki značaj sa aspekta uvođenja principa cirkularne ekonomije ne samo u ovoj kompaniji, već i u Srbiji.

Elektroprivreda Srbije radom termoelektrana na ugalj proizvede do sedam miliona tona pepela i šljake godišnje. Veoma mala količina se proda, a ostalo ide na pepelišta. Kompanija Lafarge Srbija izgradiće fabriku u blizini termoelektrane Nikola Tesla B, kako bi sav pepeo koji nastaje kao nusproizvod sagorevanja iskoristila kao sirovinu u proizvodnji cementa.

Dušan Živković, generalni direktor EPS-a, izjavio je da se na ovaj način sa partnerskim kompanijama daje primer dobre prakse koja unapređuje oblast zaštite životne sredine i uvodi princip cirkularne ekonomije u poslovanje.

Živković: Pepeo se danas s pravom može posmatrati kao dragocen resurs

Partneri, kako je istakao, investiraće u opremu za unapređenje kapaciteta za preuzimanje i utovar pepela koja nakon toga ostaje u vlasništvu EPS-a.

„EPS na godišnjem nivou generiše 6-7 miliona tona pepela od čega se samo 5-6 odsto plasira na tržište Srbije i najveći deo se odlaže na deponije pepela i šljake koje funkcionišu u okviru kompanije, i kao takav ima status neopasnog otpada“, naveo je Živković.

eps prodaja pepela Lafarge Srbija Elixir Group Moravacem knjeginjic zivkovic
Predstavnik kompanije Elixir, Jovana Joksimović, Dušan Živković, Sara Pavkov i Dimitrije Knjeginjić (foto: EPS/Danilo Mijatović)

On je istakao da se zahvaljujući novim proizvodnim tehnologijama pepeo danas s pravom može posmatrati kao dragocen resurs i pruža se prilika da se trajno zbrine u novim građevinskim proizvodima.

Knjeginjić: Upotreba pepela kao sirovine, u cilju smanjenja eksploatacije prirodnih sirovina, predstavlja jedan od ključnih postulata cirkularne ekonomije

Prema rečima Dimitrija Knjeginjića, generalnog direktora kompanije Lafarge Srbija, reč je o strateški važnoj odluci EPS-a, jer udruženo sadejstvo velikih industrijskih aktera ima nemerljiv značaj ne samo za EPS i zbrinjavanje nusproizvoda već i za širu zajednicu u pogledu ekološkog uticaja.

Na ovaj način EPS će, kako je dodao, direktno smanjiti količinu pepela koju odlaže na pepelišta i samim tim doprineti smanjenju negativnog uticaja na zemljište, vodu i vazduh, ali i ostvariti uštede na troškovima za odlaganje pepela.

„Razmatranje upotrebe pepela kao sirovine, u cilju smanjenja eksploatacije prirodnih sirovina, predstavlja jedan od ključnih postulata cirkularne ekonomije, a za kompaniju Lafarge Srbija, kao lidera u dekarbonizaciji industrije, se podrazumeva da će uvek podržati ovakve inicijative u nadi da ćemo udruženi i u godinama pred nama graditi napredak za ljude i planetu“, izjavio je Knjeginić.

Mauhar: Ugovor će imati značajan pozitivan uticaj na prirodno okruženje i lokalnu zajednicu

Siniša Mauhar, generalni direktor kompanije Moravacem, članici CRH Grupe, smatra da industrija građevinskih materijala ima ključnu ulogu u stvaranju cirkularne ekonomije.

„Realizacija ovog ugovora će imati značajan pozitivan uticaj ne samo na prirodno okruženje i lokalnu zajednicu, već će doprineti i stvaranju dodatne vrednosti za učesnike u lancu snabdevanja“, poručio je on.

eps prodaja pepela Lafarge Srbija Elixir Group Moravacem mauhar zivkovic
Siniša Mauhar, Jovana Joksimović, Dušan Živković i Sara Pavkov (foto: EPS/Danilo Mijatović)

Mauhar je istakao da će im strateško partnerstvo sa EPS-om omogućiti da smanje CO2 otisak materijala koje proizvode, uz saradnju i inovaciju.

EPS je saopštio da će se prodaja pepela po ovim ugovorima realizovati uz ispunjenje određenih uslova među kojima je pribavljanje REACH broja za pepeo i izgradnja i puštanje u rad opreme za preuzimanje pepela. REACH regulativa (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals regulation) je podzaklonski akt Evropske unije.

Svečanom potpisivanju ugovora prisustvovali su Jovana Joksimović, pomoćnik ministra rudarstva i energetike za međunarodnu saradnju, evropske integracije i upravljanje projektima, i Sara Pavkov, državni sekretar Ministarstva životne sredine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

kina vetar solar planirani projekti izgradnja svet global energy monitor

Tri četvrtine solarnih elektrana i vetroparkova u izgradnji u svetu gradi se u Kini

7. februar 2025. - Kina nastavlja da dominira u oblasti obnovljivih izvora energije, prema podacima Globalnog energetskog monitora

Javni poziv grantove energetske zajednice Zapadnom Balkanu

Javni poziv za grantove za energetske zajednice na Zapadnom Balkanu

7. februar 2025. - Regija Emilija-Romanja je spremila bespovratna sredstva za osnivanje i jačanje zajednica obnovljive energije (REC) na Zapadnom Balkanu

Solar u junu prvi put izbio na prvo mesto u EU po proizvodnji elektricne energije

Solar u junu prvi put izbio na prvo mesto u EU po proizvodnji struje

7. februar 2025. - Solar je u junu 2025. prvi put bio najveći izvor električne energije u Evropskoj uniji, budući da je prestigao nuklearke

hrvatska ina eon ppa ugovor virje

INA i E.ON potpisali ugovor o otkupu električne energije

7. februar 2025. - PPA ugovor će omogućiti kompaniji INA, koja je u većinskom vlasništvu mađarskog MOL-a, korišćenje energije iz sopstvenih elektrana