Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) i švajcarski SS&A Power Consultancy potpisali su ugovor o izradi studije sa razradom tehničkih rešenja i prethodne studije izvodljivosti za gasne elektrane. EPCG će s ovom konsultantskom kućom raditi na razvoju prvih energetskih postrojenja na gas u Crnoj Gori koja će moći da koriste i obnovljive izvore, navode partneri na projektu. U planu je izgradnja tri gasne elektrane od ukupno 400 megavata.
Na EPCG-ovom tenderu za konsultanta koji će izraditi studiju sa razradom tehničkih rešenja i prethodnu studiju izvodljivosti za gasne elektrane izabran je SS&A Power Consultancy.
Studija ima za cilj da usmeri EPCG da modernizuje elektroenergetsku infrastrukturu Crne Gore, smanji emisije ugljen-dioksida i uskladi proizvodnju električne energije sa trendovima i propisima u Evropskoj uniji, ističe u saopštenju ova švajcarska kompanija.
Novo poglavlje u energetskoj tranziciji Crne Gore
Studija otvara vrata za novo poglavlje u energetskoj tranziciji Crne Gore, navodi SS&A i dodaje da će pripremiti i strategiju rada elektrana na gas i njihovu integraciju sa obnovljivim izvorima energije i definisati rešenja za prikupljanje i skladištenje ugljenika (carbon capture and storage – CCS).
SS&A će pripremiti i strategiju rada elektrana na gas, njihovu integraciju sa obnovljivim izvorima energije, kao i definisanje budućih rešenja za CCS
EPCG planira izgradnju hibridne elektrane u blizini Luke Bar bazirane na gasnoj turbini snage najmanje 50 megavata, uz mogućnost korišćenja obnovljivih izvora. Luka Bar je u junu potpisala memorandum o razumevanju sa singapurskom firmom LNG Alliance o izgradnji terminala za tečni prirodni gas (LNG) i elektrane snage 100 megavata. Najavila je da bi EPCG bio partner na projektu.
EPCG planira i elektranu na gas snage najmanje 150 megavata u sklopu Kombinata aluminijuma Podgorica (KAP), koja će moći da koristiti obnovljivu energiju, i jednu snage do 200 megavata u Pljevljima.
Đukanović: Izradom studije i odabirom potencijalnih lokacija za moguće gasne elektrane, EPCG radi na pronalaženju čistijih rešenja
„Izradom studije i odabirom potencijalnih lokacija za moguće gasne elektrane instalisane snage od ukupno 400 megavata, EPCG radi na pronalaženju čistijih rešenja u oblasti fosilnih goriva, uz planirano jačanje kapaciteta iz obnovljivih izvora. Studija je prvi korak i potreban osnov za realizaciju tog plana. Naš konsultant iz Švajcarske ima veliku ekspertizu u oblasti gasnih turbina kao i razvoja obnovljivih izvora energije širom svijeta. Iz tog razloga verujemo da ćemo ovom studijom dobiti jedinstveni dokument koji će poslužiti kao smernica za definisanje ekološki prihvatljivih i pouzdanih rešenja za proizvodnju električne energije u Crnoj Gori“, izjavio je Milutin Đukanović, predsednik Odbora direktora EPCG.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.