Električna energija

EPCG o instalaciji baterija razgovarala sa firmama iz SAD, Kine, Japana, regiona

crna gora baterije epcg sad kina japan

Foto: iStock

Objavljeno

10.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Crne Gore je dosad razgovarala sa više kompanija i finansijera iz regiona, Evrope i sveta o instalaciji baterijskih sistema za skladištenje energije.

Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) je početkom septembra prošle godine najavila da je započela pripreme za instaliranje baterija za skladištenje energije.

Nakon što je Odbor direktora EPCG usvojio predlog projektnog zadatka, i pokrenuo postupak za izradu Studije izvodljivosti i Idejnog rešenja, već je u toku prva faza nabavke, kojom su obuhvaćeni baterijski sistemi kapaciteta do 120 MWh po lokaciji, preneo je kompanijski list Elektroprivreda.

Zoran Miljanić, član Odbora direktora, izjavio je da se radi elaborat, koji ima elemente studije izvodljivosti, uz razradu konkretnih tehničkih karakteristika. Svemu je prethodilo, kako je dodao, opsežno skeniranje raspoloživih tržišnih opcija.

Održano više od 20 sastanaka

On je naveo da je održano više od 20 sastanaka sa raznim zainteresovanim stranama. Sagovornici su bili iz oblasti same proizvodnje baterijskih sistema za skladištenje energije (eng. battery energy storage systems – BESS), integratori baterija, finansijeri, koinvestitori i uobičajene institucije koje nude tehničku pomoć.

„U pitanju su kompanije iz SAD, Francuske, Kine, Japana, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Pomenuti sastanci pomogli su da se jasnije sagledaju pitanja vezana za tehničke karakteristike baterijskih sistema za skladištenje energije na tržištu, raspoloživosti opreme i brzine isporuke, a sve sa ciljem da se odabere optimalno rješenje za EPCG“, istakao je Miljanić.

Zasad su u igri tri lokacije

Prema projektu predviđeno je nekoliko lokacija za baterijske sisteme: Hidroelektrana Perućica, EPCG Željezara Nikšić i Termoelektrana Pljevlja. Takođe je, uz izgradnju solarne elektrane Kapino Polje, instalisane snage 5 MW, predviđena i baterija snage 5 MWh.

Ove lokacije su odabrane zbog slobodnog prostora i priključka na prenosnu mrežu, što olakšava i ubrzava samu instalaciju baterija.

Miljanić je naglasio da su posle sprovođenja tehno-ekonomske analize moguća određena odstupanja, ali u svakom slučaju, ovo će biti primarne opcije.

Korišćenje baterijskih sistema uz fotonaponske elektrane, u prvoj fazi razvoja, izgledalo je, kako navodi, kao dobar model kako bi se uravnotežila varijabilnost njihove proizvodnje.

Međutim, danas, nakon ubrzanog razvoja sistema PCS (Power Conversion System), BMS (Battery Management System) i EMS (Energy Management System), projekti baterija se planiraju kao potpuno nezavisni i u različitim veličinama, od rezidencijalnih preko distributivnih do industrijskih i velikih sistema, koji se priključuju na prenosnu mrežu i imaju kapacitet koji se meri u gigavat-satima, istakao je Miljanić.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija transbalkanski koridor ems kodar ugovor bajina basta obrenovac matejic

EMS potpisao ugovor za još jednu deonicu Transbalkanskog koridora – dalekovod Obrenovac-Bajina Bašta

10. mart 2025. - Transbalkanski koridor spaja balkanske zemlje i članice EU - Rumuniju, Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru i Italiju

crna gora vlada uslovi solarne elektrane uniprom kap

Vlada Crne Gore dala zeleno svetlo za četiri solarne elektrane snage 127 MW

10. mart 2025. - Tri fotonaponske elektrane su planirane na teritoriji Glavnog grada Podgorice, od čega su dve povezane sa KAP-om

evropa mreze investicije ustede

Investicije u mreže i fleksibilnost mogu da snize cenu struje 30 odsto

10. mart 2025. - Reč je o velikim investicijama koje, takođe, donose velike uštede, pokazalo je istraživanje kompanije Allianz Research

severna makedonija solar kontek asi trade probistip

Turski Kontek preuzima projekat solarne elektrane u Severnoj Makedoniji

10. mart 2025. - Turska firma Kontek Kontrol Teknolojileri ve Otomasyon je u postupku preuzimanja projekta za gradnju solarne elektrane snage