OIE

Energie AG kupio udeo u firmi koja razvija projekte snage 180 MW u Sloveniji

AAE gamit slovenija Energie AG vetar solar

Foto: Energie AG

Objavljeno

08.05.2024.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.05.2024.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Austrijska kompanija Energie AG Oberösterreich kupila je 29,4 odsto udela u firmi AAE Gamit, koja razvija projekte za gradnju vetroparkova i solarnih elektrana u Sloveniji.

Energie AG Oberösterreich je saopštila da je transakcija kupovine udela u firmi AAE Gamit završena što označava zvanični ulazak kompanije na slovenačko tržište. Cilj ovog poslovnog poteza je, kako je navela, razvoj vetroelektrana i fotonaponskih parkova u Sloveniji ukupnog kapaciteta od 180 MW.

Nadzorni odbor kompanije odobrio je ulaganje u AAE Gamit u martu 2023.

AAE Gamit je trenutno u vlasništvu firmi Energie AG Oberösterreich, WIG Wietersdorfer Holding GmbH, Alpen-Adria Energie (AAE) GmbH, GAMIT Trgovina i Ökoenergie Gruppe.

Firma razvija osam projekata u Sloveniji

Treba napomenuti da je slovenačka vlada u u januaru 2023. odobrila prostorni plan za  gradnju vetroelektrane Dolenja Vas snage do 66 MW koju priprema AAE. Inače, Slovenija je među retkim zemljama EU bez ijednog vetroparka, a vlada nedavno nije izdala dozvole za instaliranje vetroturbina na Pohorju i Rogli.

Energie AG je sada saopštila da u Sloveniji razvija četiri projekta za vetar snage 140 MW i četiri za solar od ukupno 40 MW. Predviđena godišnja proizvodnja vetroparkova je 309 GWh, a fotonaponskih elektrana 51 GWh.

AAE Gamit je suštinski važan za postizanje cilja proizvodnje 1 TWh energije iz obnovljivih izvora godišnje do 2035. godine, navela je Energie AG.

Štokler: Projekti su locirani u južnom delu Slovenije

AAE-gamit-slovenija-Energie-AG-Peter-Stockler-Leonhard-Schitter-Janez-Tratnik
Peter Štokler, Leonhard Šiter, Janez Tratnik (foto: Energie AG/Pressefotos Ljubljana)

Učešćem u projektima za vetar i solar u Sloveniji, Energie AG i partneri šalju jasan signal ka održivosti i daju aktivan doprinos budućnosti bez fosilnih goriva, rekao je izvršni direktor firme Energie AG Leonhard Šiter.

Troškove ulaganja do 2028, kako se navodi, snosiće svi partneri.

„Naš cilj je da razvijemo projekte vetroelektrana i fotonaponskih postrojenja na osam različitih lokacija u južnom delu Slovenije. Prvi solarna elektrana bi trebalo da bude instalirana do 2024, a prvi projekat za vetar do 2026“, naglasio je Peter Štokler, direktor sektora Energie AG Generation.

Prema rečima generalnog direktora AAE Gamita Janeza Tratnika, novi strateški partneri obezbeđuju ključni element za dalji razvoj projekta.

On je kao veoma značajno za njihovu realizaciju istakao dobru komunikaciju između partnera na projektu i stalnu saradnju sa vlasnicima zemljišta, lokalnim zajednicama i građanima.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

slovenija referendum nuklearka krsko 2 jek 2

Slovenačka skupština otkazala referendum o nuklearki Krško 2

8. maj 2024. - Slovenačka skupština je samo pre dve nedelje donela odluku da se održi konsultativni referendum o projektu Krško 2

EU agende reformi Zapadnog Balkana aukcije za OIE

EU odobrila agende reformi zemalja Zapadnog Balkana, uključujući planove za aukcije za OIE

8. maj 2024. - Vlade u regionu, osim BiH, sada mogu da povlače sredstva iz Plana rasta EU uporedo sa sprovođenjem reformi i postizanjem međuciljeva

Raspisan javni poziv za postavljanje solarnih panela na javnim objektima

Raspisan javni poziv lokalnim samoupravama za postavljanje solarnih panela na objekte od javnog značaja

8. maj 2024. - Ministarstvo rudarstva i energetike raspisalo je javni poziv za dodelu sredstava za ugradnju solarnih panela na objekte od javnog značaja.

rhe bistrica prostorni plan vlada srbije

Vlada Srbije usvojila Prostorni plan za RHE Bistrica

8. maj 2024. - Usvajanje Prostornog plana je još jedan korak u realizaciji ovog trenutno najvažnijeg projekta u srpskoj energetici