Jelena Matejić i Dušan Živković (foto: EMS)
Elektromreža Srbije potpisala je danas ugovore za priključenje 11 elektrana za proizvodnju električne energije iz elektrana na obnovljive izvore energije.
Elektromreža Srbije je saopštila da su ugovori zaključeni nakon drugog intervala za izradu studije priključenja. Ukupna snaga objekata proizvođača električne energije iz obnovljivih izvora sa kojima su potpisani ugovori iznosi, kako je naveo EMS, 2.052 MW.
Četiri ugovora potpisana su sa Elektroprivredom Srbije (EPS) za samobalansirajuće solarne elektrane, čija je ukupna snaga 1.000 MW. One će biti izgrađene kroz strateško partnerstvo sa konzorcijumom Hyundai Engineering-UGT Renewables. Svoje potpise na ugovore stavili su Jelena Matejić, direktorka EMS-a i Dušan Živković, direktor EPS-a.
Reč je projektima Salaš i Sikole (490 MW), Jablanica (421,5 MW), Bački Gračac (65,9 MW) i Srpska kuća (27 MW). Ukupna odobrena snaga za ove elektrane je 1.004,4 MW.
I dva energetska parka su dobila priključak na mrežu
Još pet projekata sa spiska su fotonaponske elektrane: East One (49,5 MW), South Two (44 MW), Erdevik (74 MW), Solar Knjaževac (136 MW) i Palić (110 MW). Među projektima sa ugovorima za priključak na mrežu su i dva energetska parka, u stvari hibridne elektrane, koja kombinuju energiju vetra i solara – Vida power sa 150 MW i Equinox sa 277 MW.
Projekti East One i South Two povezani su sa kompanijom Hive Energy, Erdevik razvija firma Fortis, a Solar Knjaževac preduzeće Central Europe Energy Company, čiji je vlasnik kineska kompanija GCL. Obe hibridne elektrane su projekti kompanije CWP Europe.
Početak gradnje solarnih elektrana kroz strateško partnerstvo očekuje se do 2026.
Inače, Vlada Srbije je u oktobru 2024. godine potpisala ugovor sa konzorcijumom Hyundai Engineering-UGT Renewables za projekat izgradnje solarnih elektrana priključne snage 1.000 MW i instalisane snage 1.200 MW, sa baterijskim sistemima za skladištenje energije snage od najviše 200 MW/400 MWh.
U intervjuu za Balkan Green Energy News generalni direktor američke kompanije UGT Renewables Adam Korteze izjavio je da strateško partnerstvo konzorcijuma sa Srbijom za izgradnju šest solarnih elektrana sa baterijama vredno 1,6 milijardi evra.
Početkom ove godine ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović izjavila je da se prvi radovi na projektu solarnih elektrana i baterija očekuju najkasnije početkom 2026.
EMS godišnje ima dva intervala za izradu studija priključenja
Studije priključenja EMS izrađuje svake godine u dva intervala: od 1. marta do 30. juna i od 1. septembra do 31. decembra, navodi se na sajtu kompanije. Posle ugovora za izradu studije i urađene studije investitori moraju da dostave bankarske ganacije, kako bi potpisali ugovor o priključku na mrežu.
Ugovori koji su sada potpisani odnose se na interval koji je započeo 1. septembra 2024. Ugovori o studiji priključenja potpisani su za 22 elektroenergetska objekta, a sada su ugovori o priključenju potpisani za 11.
U narednom intervalu koji je počeo 1. marta ove godine zahtev za priključenje na prenosnu mrežu podnelo je osam investitora, od kojih dva planiraju instalaciju baterijskih sistema za skladištenje energije.
EMS je u julu prošle godine najavio da 1. septembra počinje novi interval za izradu studija priključenja elektroenergetskih postrojenja na prenosnu mrežu.
Kompanija je nešto ranije saopštila da su u prethodnom intervalu dostavljene bankarske garancije za izgradnju 28 solarnih elektrana, vetroparkova, hidroelektrana i trafo stanica snage 4.000 MW.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.