Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) angažovala je dva instituta iz Srbije kako bi joj uradili hitnu analizu stanja u njenim proizvodnim kapacitetima i predložili mere za povećanje proizvodnje struje.
Hitnu ekspertizu o stanju u termoelektranama, hidroelektranama i rudnicima Elektroprivrede Republike Srpske krajem decembra prošle godine zatražili su, kako prenosi portal Capital.ba, premijer Republike Srpske Radovan Višković i ministar energetike i rudarstva Petar Đokić. Oni su zabrinuti, kao i Uprava ERS-a, da zbog dešavanja u termoelektranama i rudnicima neće biti dovoljno uglja za prizvodnju struje.
Inače, manjak uglja je problem koji ima i Elektroprivreda BiH (EPBiH), ali i Elektroprivreda Srbije (EPS).
U pregovaračkom postupku bez objave obaveštenja ERS je za najpovoljnijeg ponuđača izabrao grupu ponuđača Institut za rudarstvo i metalurgiju „Bor“ i Elektrotehnički institut „Nikola Tesla“.
Za izradu ekspertize angažovana su dva instituta iz Srbije
Dva instituta su ponudila najnižu cenu od 1,84 konvertibilnih maraka za izradu „Ekspertize o stanju proizvodnih kapaciteta ERS-a sa predlozima za unapređenje proizvodnje električne energije“, navodi se u odluci ove kompanije.
Od instituta je ERS tražio analizu stanja u pet zavisnih preduzeća – dva za termoelektrane i rudnike Ugljevik i Gacko i tri za hidroelektrane na Trebišnici, Vrbasu i Drini, koja će uporediti projektovanu i ostvarenu proizvodnju strujei uglja, zatim tehničko-tehnološko stanje opreme i objekata, sa identifikacijom i analizom tehnoloških i tehničkih ograničenja u proizvodnji, kao i moguća unapređenja.
Uprava ERS-a već slala dopise u vezi sa ugljem za termoelektrane
Ivan Koprivica, tehnički direktor ERS-a, izjavio je za Capita.ba da je ovo preduzeće 28. decembra od premijera i resornog ministra dobilo urgenciju kojom traže da kompanija uradi ekspertizu zbog informacija o stanju u TE Gacko i TE Ugljevik koje su došle do njih.
On je istakao da su premijer i ministar hteli kontrolu rada elektrana kako bi se utvrdilo da li je situacija kritična, kao i da li je potrebno preduzeti hitne mere kako ne bi došlo do zastoja u proizvodnji.
Koprivica je rekao da je uprava ERS-a slala dopise svom preduzeću RiTE Ugljevik kako bi ih upozorili na dešavanja u rudniku i mogući problem u obezbeđivanju dovoljnih količina uglja za rad termoelektrane.
Pored svojih zaposlenih elektroinžinjera, rudarskih inžinjera i ekonomista, potpuno politički upravljana EP RS, bez objave javnog natječaja će potrošiti 1,84 miliona KM da bi im neko drugi uradio „„Ekspertizu o stanju proizvodnih kapaciteta ERS-a sa predlozima za unapređenje proizvodnje električne energije“. Niko bolje ne poznaje stanje svojih elektroenergetskih objekata i rudnika od zaposlenih inžinjera, koje uprava očito ne smatra kvalifikovanim ili ih ne želi koristiti da bi se nekom namjestio netransparentni tender. Sve je ovo, kao i teško stanje u elektroenergetici u entitetu RS( ali i u entitetu FBiH), rezultat političkog, a ne stručnog upravljanja. Dok se ovo ne promijeni neće biti promjena na bolje,