Električna energija

Elektroprivreda BiH usvojila Plan poslovanja za period 2019-2021.

Slika: EPBiH

Objavljeno

18.12.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.12.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) planira da u naredne tri godine pusti u rad vetropark Podveležje, male hidroelektrane (MHE) na Neretvici i I fazu hidroelektrane (HE) Vranduk, kao i da započne izgradnju bloka 7 u Termoelektrani (TE) Tuzla, Hidroelektrane (HE) Janjići, HE Una Kostela-Aneks, MHE Kakanj i vetroparka Vlašić, navodi se u Planu poslovanja za period 2019 – 2021. godine, koji je usvojila Skupština akcionara.

Ukupna ulaganja u naredne tri godine su 1,8 milijardi konvertibilnih maraka, od čega će preko kredita biti obezbeđena 1 milijarda.

“Struktura ulaganja odražava politiku ulaganja i pokazuje investicioni portoflio u kojem su zastupljeni različiti proizvodni kapaciteti, tako da se na termo objekte odnosi 76%, na HE 11% i na MHE i vetroelektrane 13% od ukupnih ulaganja”, navodi se u Planu poslovanja.

Početak proizvodnje u vetroparku Podveležje planiran je od septembra 2019. godine sa godišnjom proizvodnjom od 40 GWh u 2019. i 120 GWh u 2020. i 2021 godini. HE Vranduk se na mreži očekuje septembra 2021. sa ukupnom proizvodnjom u ovoj godini od 24 GWh.

Gradnja TE Tuzla-Blok 7, vetroparka Podveležje i MHE na Neretvici planirana je za 2019, HE Janjići, HE Una Kostela-Aneks do kraja 2020, a MHE Kakanj i vetroparka Vlašić do kraja 2021.

U naredne tri godine EPBiH planira razvoj i drugih projekata, među kojima su elektrane na rekama Neretva, Bosna, Vrbas, Bioštica, Krivaja, Stavnja i Tribija, kao i sprovođenje istraživanja za nove lokacije budućih vetroparkova.

Nove TE neophodne za zamenu starih i opstanak rudnika

Dugoročni strateški i prioritetni cilj EPBiH je izgradnja bloka 7 u TE Tuzli, a nakon toga i bloka 8 u TE Kakanj.

“Reč je o zamenskim projektima za postojeće blokove koji moraju biti zaustavljeni zbog isteka životnog veka i ograničenja koje nameće EU regulativa za rad termoelektrana nakon 2018. godine. Osim toga, bez ovih kapaciteta rudnici bi ostali bez potrebnog plasmana uglja za termoelektrane, čime bi proizvodnja uglja bila smanjena na nivo koji bi onemogućio opstanak određenih rudnika”, ističe se u Planu poslovanja.

Za blokove u TE Tuzli i TE Kaknju završena je investiciona i dokumentacija za zaštitu životne sredine, i dobijene potrebne saglasnosti i dozvole.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U Srbiji prijave umanjenje racuna za energetski ugrozene kupce

U Srbiji počele prijave za umanjenje računa za energetski ugrožene kupce

18. decembar 2018. - Domaćinstva sa niskim prihodima, slabim imovinskim stanjem i malom površinom stambene jedinice imaju pravo na umanjenje računa za energente

EPS objavio konkurs za zaposljavanje 20 inzenjera

EPS objavio konkurs za zapošljavanje 21 inženjera

18. decembar 2018. - Akcionarsko društvo Elektroprivreda Srbije (EPS) će zaposliti 20 mladih inženjera u ogranacima TENT, TE-KO Kostolac, Đerdap i Drinsko-Limske HE

hibridne solarne elektrane cena struje baterije vetroturbine izvestaj

Hibridne solarne elektrane imaju deset odsto nižu cenu struje od običnih fotonaponskih postrojenja

18. decembar 2018. - Hibridne solarne elektrane, koje uključuju baterije ili vetroturbine, donose mnoge uštede, pokazao je izveštaj organizacije SolarPower Europe

Sungrow ESS Experience Day Minhen

Sungrow ESS Experience Day u Minhenu: ubrzavanje puta ka održivoj budućnosti Evrope

18. decembar 2018. - Na skupu ESS Experience Day u Minhenu, eksperti iz cele Evrope razmenili su mišljenja o ulozi sistema za skladištenje energije u jačanju elektroenergetskih mreža.