Električna energija

Elektroprivreda BiH usvojila Plan poslovanja za period 2019-2021.

Slika: EPBiH

Objavljeno

18.12.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.12.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) planira da u naredne tri godine pusti u rad vetropark Podveležje, male hidroelektrane (MHE) na Neretvici i I fazu hidroelektrane (HE) Vranduk, kao i da započne izgradnju bloka 7 u Termoelektrani (TE) Tuzla, Hidroelektrane (HE) Janjići, HE Una Kostela-Aneks, MHE Kakanj i vetroparka Vlašić, navodi se u Planu poslovanja za period 2019 – 2021. godine, koji je usvojila Skupština akcionara.

Ukupna ulaganja u naredne tri godine su 1,8 milijardi konvertibilnih maraka, od čega će preko kredita biti obezbeđena 1 milijarda.

“Struktura ulaganja odražava politiku ulaganja i pokazuje investicioni portoflio u kojem su zastupljeni različiti proizvodni kapaciteti, tako da se na termo objekte odnosi 76%, na HE 11% i na MHE i vetroelektrane 13% od ukupnih ulaganja”, navodi se u Planu poslovanja.

Početak proizvodnje u vetroparku Podveležje planiran je od septembra 2019. godine sa godišnjom proizvodnjom od 40 GWh u 2019. i 120 GWh u 2020. i 2021 godini. HE Vranduk se na mreži očekuje septembra 2021. sa ukupnom proizvodnjom u ovoj godini od 24 GWh.

Gradnja TE Tuzla-Blok 7, vetroparka Podveležje i MHE na Neretvici planirana je za 2019, HE Janjići, HE Una Kostela-Aneks do kraja 2020, a MHE Kakanj i vetroparka Vlašić do kraja 2021.

U naredne tri godine EPBiH planira razvoj i drugih projekata, među kojima su elektrane na rekama Neretva, Bosna, Vrbas, Bioštica, Krivaja, Stavnja i Tribija, kao i sprovođenje istraživanja za nove lokacije budućih vetroparkova.

Nove TE neophodne za zamenu starih i opstanak rudnika

Dugoročni strateški i prioritetni cilj EPBiH je izgradnja bloka 7 u TE Tuzli, a nakon toga i bloka 8 u TE Kakanj.

“Reč je o zamenskim projektima za postojeće blokove koji moraju biti zaustavljeni zbog isteka životnog veka i ograničenja koje nameće EU regulativa za rad termoelektrana nakon 2018. godine. Osim toga, bez ovih kapaciteta rudnici bi ostali bez potrebnog plasmana uglja za termoelektrane, čime bi proizvodnja uglja bila smanjena na nivo koji bi onemogućio opstanak određenih rudnika”, ističe se u Planu poslovanja.

Za blokove u TE Tuzli i TE Kaknju završena je investiciona i dokumentacija za zaštitu životne sredine, i dobijene potrebne saglasnosti i dozvole.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

18. decembar 2018. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

18. decembar 2018. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

18. decembar 2018. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

18. decembar 2018. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti