Električna energija

Elektroprivreda BiH usvojila Plan poslovanja za period 2019-2021.

Slika: EPBiH

Objavljeno

18.12.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

18.12.2018.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) planira da u naredne tri godine pusti u rad vetropark Podveležje, male hidroelektrane (MHE) na Neretvici i I fazu hidroelektrane (HE) Vranduk, kao i da započne izgradnju bloka 7 u Termoelektrani (TE) Tuzla, Hidroelektrane (HE) Janjići, HE Una Kostela-Aneks, MHE Kakanj i vetroparka Vlašić, navodi se u Planu poslovanja za period 2019 – 2021. godine, koji je usvojila Skupština akcionara.

Ukupna ulaganja u naredne tri godine su 1,8 milijardi konvertibilnih maraka, od čega će preko kredita biti obezbeđena 1 milijarda.

“Struktura ulaganja odražava politiku ulaganja i pokazuje investicioni portoflio u kojem su zastupljeni različiti proizvodni kapaciteti, tako da se na termo objekte odnosi 76%, na HE 11% i na MHE i vetroelektrane 13% od ukupnih ulaganja”, navodi se u Planu poslovanja.

Početak proizvodnje u vetroparku Podveležje planiran je od septembra 2019. godine sa godišnjom proizvodnjom od 40 GWh u 2019. i 120 GWh u 2020. i 2021 godini. HE Vranduk se na mreži očekuje septembra 2021. sa ukupnom proizvodnjom u ovoj godini od 24 GWh.

Gradnja TE Tuzla-Blok 7, vetroparka Podveležje i MHE na Neretvici planirana je za 2019, HE Janjići, HE Una Kostela-Aneks do kraja 2020, a MHE Kakanj i vetroparka Vlašić do kraja 2021.

U naredne tri godine EPBiH planira razvoj i drugih projekata, među kojima su elektrane na rekama Neretva, Bosna, Vrbas, Bioštica, Krivaja, Stavnja i Tribija, kao i sprovođenje istraživanja za nove lokacije budućih vetroparkova.

Nove TE neophodne za zamenu starih i opstanak rudnika

Dugoročni strateški i prioritetni cilj EPBiH je izgradnja bloka 7 u TE Tuzli, a nakon toga i bloka 8 u TE Kakanj.

“Reč je o zamenskim projektima za postojeće blokove koji moraju biti zaustavljeni zbog isteka životnog veka i ograničenja koje nameće EU regulativa za rad termoelektrana nakon 2018. godine. Osim toga, bez ovih kapaciteta rudnici bi ostali bez potrebnog plasmana uglja za termoelektrane, čime bi proizvodnja uglja bila smanjena na nivo koji bi onemogućio opstanak određenih rudnika”, ističe se u Planu poslovanja.

Za blokove u TE Tuzli i TE Kaknju završena je investiciona i dokumentacija za zaštitu životne sredine, i dobijene potrebne saglasnosti i dozvole.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Petrol finansiranje mrezu punjaca elektricna vozila Sloveniji Hrvatskoj

Petrol obezbedio finansiranje za mrežu punjača za električna vozila u Sloveniji, Hrvatskoj

18. decembar 2018. - Slovenački Petrol planira da instalira sisteme za punjenje baterija električnih vozila na 35 lokacija na domaćem tržištu i u Hrvatskoj

koncar siemens energy hrvatska nemacka

Končar formirao zajedničku firmu sa kompanijom Siemens Energy

18. decembar 2018. - Hrvatski Končar i nemačka kompanija Siemens Energy potpisali su ugovor o osnivanju zajedničke firme Končar - Transformatorski kotlovi

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

18. decembar 2018. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

18. decembar 2018. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta