Planom poslovanja za period 2025- 2027. godina Elektroprivreda BiH planira ulaganja od 2,1 milijarde konvertibilnih maraka. U okviru investicija po prvi put je planirano instaliranje solarnih elektrana na krovovima sopstvenih objekata, kao i početak pružanja ESCO usluga za instalaciju fotonaponskih postrojenja.
Plan poslovanja za period 2025-2027. godina Elektroprivrede BiH (EPBiH) usvojen je na 85. vanrednoj Skupštini akcionara. Plan predviđa, kako je saopštio EPBiH, ostvarenje dobiti za sve tri planske godine.
Da podsetimo, EPBiH je 2023. godinu završio sa rekordnim gubitkom od 169 miliona evra, a Planom je procenjeno da će manjak na kraju 2024. biti 21,2 miliona KM. Uprkos svemu, planirana dobit u 2025. je 1,6 miliona KM, 4,7 miliona KM u 2026, kao i dva miliona KM u 2027.
Glavne pozitivne okolnosti po rezultat poslovanja u 2025. su rast prodajnih cena energije, prelazak dela kupaca sa javnog na tržišno snabdevanje, veća ukupna planirana proizvodnja električne energije u odnosu na 2024. godinu, te značajan porast prihoda u od trgovine, navodi se u Planu.
Za investicije nedostaje skoro 800 miliona KM
EPBiH planira u trogodišnjem periodu da investira 2,1 milijardu KM u proizvodne objekte. U odnosu na Plan poslovanja za period 2024-2026. to je povećanje od 400 miliona KM.
Iz kredita je planirano da se obezbedi 853 miliona KM, iz sopstvenih sredstava 454 miliona KM, iz donacija 11 miliona KM, ali kompanija priznaje da nedostaje još skoro 800 miliona KM. Predviđen je početak izgradnje dve vetroelektrane i nekoliko solarnih elektrana, među klojima su VE Vlašić i FNE Gračanica.
Sa ekonomskog aspekta, uvažavajući potrebe i održive tranzicije i poslovanja rudarskog sektora, najvažniji i prioritetni cilj je nastavak modernizacije u Termoelektrani (TE) Tuzla i TE Kakanj, kao i projekti odsumporavanja u TE Tuzla i TE Kakanj, te denitrifikacije u TE Tuzla i TE Kakanj, piše u Planu.
Dogovoren prvi ESCO posao
U skladu sa strateškim ciljem EP BiH da se značajno poveća udio proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora, planirana su i sredstva za otkup projekata za obnovljive izvore energije koji su već u pogonu i projekata koji su u razvoju, kao i otkup ili zakup zemljišta pogodnih za izgradnju solarnih elektrana.
Osim toga, planiraju se aktivnosti i ulaganja u već identifikovane projekte solarne energije što je prepoznato kao razvojna šansa. U tom kontekstu planirana je i izgradnja krovnih fotonaponskih elektrana na vlastitim objektima EPBiH.
Pilot postrojenje sa baterijom biće otvoreno u prvo kvartalu 2025.
Prvi pilot projekat izgradnje krovne fotonaponske elektrane 10 kW sa baterijskom jedinicom za skladištenje energije od 10 kWh na jednom objektu EPBiH je pripremljen i ugovoren, i njegovo puštanje u rad se očekuje u prvom kvartalu 2025.
Takođe, kompanija planira i početak pružanja ESCO usluga za izgradnju fotonaponskih elektrana kod kupaca na javnom snabdevanju, što će omogućiti nove kWh zelene električne energije u mreži EPBiH. Slične usluge od 2019. pruža Hrvatska elektroprivreda (HEP).
Prva ovakva ESCO usluga je već ugovorena sa jednom lokalnom zajednicom za fotonaponsku elektranu 80 kW na sportskoj dvorani, sa očekivanom izgradnjom i puštanjem u pogon do kraja 2025, najavio je EPBiH.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.