Električna energija

Elektroprivreda BiH planira pet kapitalnih projekata do 2020, gradi vetropark i hidroelektrane

Elektroprivreda BiH planira pet kapitalnih projekata do 2020, gradi vetropark i hidroelektrane

Photo: elektroprivreda.ba

Objavljeno

09.01.2018.

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

09.01.2018.

Komentari

0

Podeli

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine (EPBiH) planira da u naredne tri godine započne gradnju pet novih postrojenja za proizvodnju električne energije, među kojima su vetroelektrana “Podveležje”, male hidroelektrane (MHE) na Neretvici, kao i hidroelektrane “Janjići” i „Una Kostela-Aneks“. Ukupna ulaganja u ovom periodu biće 859 miliona evra, navodi se u Planu poslovanja ovog državnog preduzeća za period od 2018. do 2020. godine.

Gradnja bloka 7 u termoelektrani “Tuzla”, vetroparka “Podveležje” i MHE na Neretvici trebalo bi da počne u 2018, a HE “Janjići” i HE “Una Kostela-Aneks” do kraja 2020. godine.

“Cilj je da do kraja trogodišnjeg planskog perioda 2018.-2020. dva projekta budu u pogonu, vetropark “Podveležje” i MHE na Neretvici (I faza)”, ističe se u Planu poslovanja, koji je usvojen na vanrednoj skupštini Elektroprivrede BiH – Sarajevo d.d.

Elektroprivreda BiH planira da proizvede 21.873 GWh električne energije u periodu 2018-2020. godine sa planiranim godišnjim prihodom od više od 500 miliona evra.

Prema izveštaju o poslovanju u 2017. godini, Elektroprivreda BiH će zabeležiti gubitke od 11 miliona evra zbog nepovoljnih hidroloških uslova i povišenih troškova. Planirani profit za 2018. godine je osam miliona evra, a za 2019. godinu 17 miliona evra.

Vetroelektrana “Podveležje” imaće kapacitet 48 megavata (MW), a njena planirana godišnja proizvodnja je 120 GWh. Ukupna vrednost investicije je 83,2 miliona evra, od čega će EPBiH obezbediti 17,8 miliona evra, a ostatak dolazi iz kredita od 65 miliona evra koji je odobrila nemačka razvojna banka KfW.

Projekat malih hidroelektrana na Neretvici sastoji se od 15 MHE sa ukupnom snagom od 24,5 MW. Ukupna investicija je procenjena na 50 miliona evra. Prva faza predviđa četiri MHE sa snagom od 9,4 MW.

Projektovana snaga HE “Janjići” je 15 MW, a godišnja proizvodnja 77,26 GWh, uz ulaganje od 55 miliona evra. Modernizacija HE “Una Kostela“ i njeno proširenje trebalo bi da košta 16 miliona evra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Lorkovski: Uvođenje sistema za naplatu emisija je uslov da izvoznici struje u EU izbegnu porez na CO2

9. januar 2018. - Integracija tržišta i uvođenje sistema za trgovanje emisijama su uslovi da izvoznici struje u EU budu izuzeti od plaćanja poreza na ugljenik – CBAM-a

eps novi nadzorni odbor

Elektroprivreda Srbije dobila novi Nadzorni odbor: tri člana iz Norveške i četiri iz Srbije

9. januar 2018. - Uskoro bi trebalo da bude raspisan i konkurs za izbor generalnog direktora, najavila je Dubravka Đedović, ministarka rudarstva i energetike

albanija republika srpska garancije porekla registri

Albanija i Republika Srpska aktivirale registre za garancije porekla

9. januar 2018. - Albanija i Republika Srpska sada su se pridružile Srbiji kao jedine članice Energetske zajednice koje mogu da izdaju garancije porekla na Zapadnom Balkanu

Pocela izgradnja prve agrosolarne elektrane u Hrvatskoj

Počela izgradnja prve agrosolarne elektrane u Hrvatskoj

9. januar 2018. - Solida izgradnjom agrosolarne elektrane od 15 megavata uvodi koncepciju agrosolara u Hrvatskoj