Životna sredina

Ekstremna zagađenost vazduha zabeležena širom Srbije

zagadjenje vazduha

Foto: Freepik

Objavljeno

01.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

01.02.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kvalitet vazduha je u prethodna 24 sata kod čak 50 mernih stanica u Srbiji bio u poslednjoj kategoriji, izuzetno loš.

Zagađenje vazduha je u poslednja 24 sata bilo ekstremno u Beogradu, Novom Pazaru, Obrenovcu, Kraljevu, Nišu, Užicu, Smederevu, Valjevu i Čačku, sa koncentracijom praškastih materija tipa PM2.5 iznad stotinu mikrograma po kubnom metru vazduha.

U Srbiji u malo boljem rangu, loš, nije nijedno mesto sem Bora. Kvalitet vazduha se proglašava veoma lošim kada je koncentracija čestica PM2.5, mikroskopske prašine, između 50 i 75 mikrograma po kubnom metru. Kategorija izuzetno loš je iznad 75 mikrograma.

PM10, zagađenje vazduha
Foto: xEco

Preporučena maksimalna dnevna koncentracija PM2.5 bezbedna za zdravlje ljudi je 15 mikrograma po kubiku vazduha. Čak 39 mernih stanica je jutros u 9.00 sati je zabeležilo koncentraciju veću od 75 mikrograma.

Kako sati odmiču, situacija nije ništa bolja.

PM2.5
Foto: xEco

Dozvoljena dnevna vrednost koncentracije PM10 čestica od najviše 50 mikrograma premašena je za više od tri puta u Beogradu oko mernih stanica Zemun Ugrinovačka, Leštane, Mladenovac i Zemun Tošin bunar, kao i u Šapcu, Užicu i Obrenovcu.

PM 10
Foto: xEco

S obzirom na izuzetno loš kvalitet vazduha, preporučuje se izbegavanje ili smanjenje aktivnosti na otvorenom za osetljivu populaciju. Pod osetljivom populacijom podrazumevaju se odrasli i deca sa respiratornim problemima i odrasli sa srčanim oboljenjima.

Preporuka za opštu populaciju je smanjenje intenzivnih aktivnosti na otvorenom ukoliko postoje simptomi kao što su bol u očima, grlu ili kašalj.

Sarajevo, Beograd i Zagreb su među 10 gradova sa najzagađenijim vazduhom na svetu

Situacija ni u regionu nije mnogo bolja. Prema podacima IQAir aplikacije, Beograd je trenutno na osmoj poziciji po zagađenosti na na spisku velikih gradova sveta u kojima se ta situacija prati. U top 10 nalazi se i Sarajevo, na visokom petom mestu, a Zagreb je na desetom.

najzagađeniji glavni gradovi na svetu
Foto: IQAir
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija nemacka litijum kina jadar brantner

Nemačka sekretarka Brantner: Nije pitanje da li će se litijum kopati u Srbiji, nego ko će to uraditi

1. februar 2024. - Franciska Brantner, državna sekretarka u Saveznom ministarstvu za ekonomske poslove, izjavila je da je pitanje da li će to uraditi Rio Tinto i Evropa ili Kina

Aktivisti Jadra poveli sa protesta u Beogradu blokade protiv kopanja litijuma

Aktivisti iz Jadra poveli u blokade sa protesta u Beogradu protiv kopanja litijuma

1. februar 2024. - Masovnim skupom u Beogradu krunisana je serija skoro svakodnevnih protesta širom zemlje. Predvođeni udruženjem Ne damo Jadar i SEOS-om, hiljade demonstranata zaustavilo je saobraćaj na Gazeli i pošlo da blokira železničke stanice Prokop i Novi Beograd.

podgorica deponija spalionica otpada

Mujović: Gradnja spalionice otpada u Podgorici je dobitna kombinacija

1. februar 2024. - Podgorica bi mogla da dobije spalionicu otpada što je plan komunalnog preduzeća Deponija koji podržava i Saša Mujović, ministar energetike

Novi evropski zakon IED 2.0 gradanima gradjanima odstetu od zagadivaca zagadjivaca

Novi evropski zakon IED 2.0 omogućava građanima da dobiju odštetu od zagađivača

1. februar 2024. - Direktiva IED 2.0 pokriva emisije zagađujućih materija i omogućava ljudima da dobiju odštetu za narušavanje njihovog zdravlja usled protivzakonitog zagađivanja