Crnogorska akademija nauka i umjetnosti (CANU) potpisala je sa tri državne energetske kompanije Memorandum o saradnji u cilju unapređenja efikasnosti elektroenergetskog sistema i primene veštačke inteligencije u elektroenergetici.
Memorandumom o saradnji je prediviđeno da će CANU i Elektroprivreda Crne Gore (EPCG), Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) i Crnogorski elektrodistributivni sistem (CEDIS) zajednički raditi na naučnoistraživačkim i razvojnim projektima iz oblasti energetike kroz saradnju sa ENEKO centrom, kao posebnom naučnoistraživačkom jedinicom CANU.
Takođe, previđeno je i održavanje zajedničkih naučnih skupova, okruglih stolova i stručnih rasprava iz oblasti elektroenergetike, izdavanje publikacija, kao i saradnja na drugim poslovima od zajedničkog interesa.
Vukčević: ENEKO centar je osnovan, ali nije radio previše
Predsednik CANU akademik Dragan K. Vukčević rekao je da u okviru CANU postoji ENEKO, centar za energetiku, ekologiju i održivi razvoj, koji je relativno davno osnovan, ali nije radio previše. Članovi akademije potpredsednik Stanković i akademik Đurović pokrenuli su, kako je dodao, inicijativu za ponovno obnavljanje tog centra i saradnju sa energetskim kompanijama.
On se nada će rezulta saradnje biti okrugli stolovi, naučni skupovi, tribine i zajednički projekti.
Predsednik Odbora direktora EPCG Milutin Đukanović istakao je je CANU prepoznala značaj energetike. On je podsetio da su prilikom sastanka ministara energetike u Berlinskom procesu konstatovane tri stvari koje nisu dobre za države regiona.
Đukanović: CANU može da pomogne sa problemima koje imamo
„Prvo da nije dobra zakonska regulativa. Drugo je da su nesređeni javni registri, i pod broj tri je nedostatak stručnog kadra. To je problem sa kojim se suočavamo i očekujemo da nam CANU pomogne, a EPCG će biti potpuno otvorena za saradnju“, rekao je Đukanović.
Prema rečima Ivana Asanovića, izvršnog direktora CGES-a, ovaj nivo saradnje sa CANU je značajan sa stručnog, tehničkog, ali i sa promotivnog nivoa, da se konačno projekti koje kompanija realizuje na pravi način predstave javnosti.
Vladimir Čađenović, izvršni direktor CEDIS-a, smatra da je enrgetskim kompanijama preko potrebna nauka u radu. “Vidjeli smo na prethodnom sastanku da postoji široki prostor za našu saradnju, da smo potrebni jedini drugima i da ćemo to činiti na dobrobit države i društva”, naveo je Čađenović.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.