Ministarstvo zaštite životne sredine izdalo je rešenje o uslovima zaštite prirode kojim je onemogućena planirana izgradnja vetroparka Čestobrodica na planini Bukovik na teritoriji opštine Sokobanja, saopštilo je Sokobanjsko ekološko društvo. Ovo je prvi slučaj u Srbiji da je izgradnja vetroelektrane praktično zabranjena.
Da je projekat Čestobrodica sproveden, stotine hektara šuma bi bilo posečeno, što bi izazvalo eroziju, zamuljavanje vodotoka, jezera, zatim presušivanje izvora, kao i promenu mikroklime, ističe Sokobanjsko ekološko društvo (SED).
Rešenje znači, smatraju, da će sve procedure za vetropark Čestobrodica sa 55 vetroturbina snage 253 megavata u opštini Sokobanja biti prekinute, a mogu se nastaviti na teritoriji opštine Boljevac.
Na osnovu plana detaljne regulacije za izgradnju vetroparka Čestobrodica, lokacija vetroelektrane bi obuhvatala teritoriju opštine Boljevac u katastarskim opštinama Krivi Vir i Lukovo i teritoriju Sokobanje u katastarskim opštinama Jošanica, Rujevica i Vrbovac.
Bukove šume su stanište velikog broja strogo zaštićenh vrsta, između ostalih i risa
Pristiglo rešenje Ministarstva onemogućava izgradnju vetroparka pre svega zbog zaštite očuvanih bukovih šuma koje su stanište velikog broja strogo zaštićenh vrsta, između ostalih i risa, navelo je društvo.
Oni podsećaju da je Javno preduzeće Srbijašume izdalo uslove projektovanja kojima su značajno sužene mogućnosti investitora za gradnju ovog vetroparka. Naime, uslovima je zabranjena seča šume i promena namene šumskog zemljišta.
Ostaje, dodaju, da komisija za planove i odeljenje za urbanizam, lokalni ekonomski razvoj i zaštitu životne sredine Opštine Sokobanja, koji izrađuju predlog, a zatim i Skupština opštine Sokobanja, stave van snage raniju odluku o pristupanju izradi plana detaljne regulacije. To podrazumeva obustavu svih aktivnosti na izgradnji vetroparka Čestobrodica na Bukoviku, navode u SED-u.
SED navodi da je sada nemoguće uskladiti nacrt plana detaljne regulacije vetroparka Čestobrodica za opštinu Sokobanja sa izdatim uslovima.
Martovski sastanak
Inače, meštani sokobanjskih mesnih zajednica, nekoliko opštinskih odbornika i predstavnici SED-a i Srbijašuma su krajem marta ove godine održali sastanak na na kom su zaključili da niko od prisutnih nije bio obavešten o sprovođenju i nije prisustvovao sednicama kada su donete odluke o izradi plana detaljne regulacije za projekat Čestobrodica.
Takođe, niko od prisutnih nije imao uvid u bilo kakvu dokumentaciju, studije izvodljivosti ili elaborata o proceni uticaja na životnu sredinu, piše portal Politički.rs.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.