Britanska kompanija Chayton Capital, Vlada Crne Gore i Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) potpisali su memorandum o razumevanju čiji je cilj razvoj industrijskog kompleksa, sa više projekata, od kojih je jedan gradnja novog bloka u Termoelektrani Pljevlja.
Memorandum o razumevanju potpisali su premijer Crne Gore Dritan Abazović, izvršni direktor EPCG Nikola Rovčanin i predstavnik kompanije Chayton Capital Dejvid Alen.
Memorandum predviđa da strana firma uradi studije izvodljivosti za sedam posebnih industrijskih i infrastrukturnih segmenata, koji bi mogli da donesu investicije od 700 miliona evra i zapošljavanje oko 600 radnika.
Tri strane, kako se navodi u Memorandumu, imaju nameru da investiraju u industrijsku infrastrukturu u regionu Pljevlja na bazi brige o životnoj sredini, društvu i korporativnom upravljanju (eng. ESG princip) i cirkularne ekonomije.
Prvi segment je modernizacija proizvodnje u TE Pljevlja koja podrazumeva gradnju sekundarnog multifuncionalnog CFB kotla „za multi-goriva u skladu da najvišim ekološkim standardima, koji će omogućiti 0-100 odsto spaljivanje biomase, i investiciju u postrojenja za prikupljanje i tretman CO2 i ostalih otpadnih gasova na lokalitetu“, piše u Memorandumu.
Gorivo za prihranu novog kotla stvaralo bi se iz otpadne drvne građe i drugih dostupnih resursa na lokalitetu
Ideja je da novi kotao radi u paralelnom režimu sa postojećim u TE, i da proizvodi 150 MWth i tako zameni 25 odsto njegove proizvodnje koja je sada 600 MWth.
Gorivo za prihranu novog kotla stvaralo bi se iz otpadne drvne građe i drugih dostupnih resursa na lokalitetu u postrojenju za reciklažu, tretman otpada i biomasu.
Jedan od segmenata industrijskog kompleksa je i razvoj ekološke poljoprivredne proizvodnje fokusirane na iskorišćenje otpadnog CO2, toplotne energije i nusproizvoda nastalih u radu TE Pljevlja.
Predviđena je i gradnja fabrika cementa, gipsa i inovativnih prefabrikovanih građevinskih elemenata, kao i otvaranje Fakulteta za rudarstvo i geologiju kao i strukovne srednje škole u Pljevljima, navodi se u Memorandumu.
Abazović: Poštovaće se svi ekološki standardi i propisi koji važe u EU
Premijer Dritan Abazović izjavio je da Memorandum omogućava prelazak na narednu fazu projekta, a to je priprema studije izvodljivosti. Ako studija pokaže, kako je rekao, da je investicija održiva, uslediće sledeći koraci, a to je davanje koncesije.
On je istakao da Crna Gora prvi put primenjuje ovakav pristup, gde se više komponenti spaja u jednu industrijsku delatnost, ali uz poštovanje svih standarda koji se tiču ekologije i propisa koji važe u EU.
Predstavnik kompanije Chayton Capital Dejvid Alen istakao je da reč o projektima zbog kojih će se građani vraćati u Pljevlja, a ne odlaziti iz ovog grada.
Projekat će pospešiti energetsku proizvodnju sa fokusom na zaštitu životne sredine, otvoriti nova radna mesta i unaprijediti društveno-ekonomski ambijent za ovu i buduće generacije, a sve poštujući zakone Crne Gore i EU, dodao je Alen.
Izvršni direktor EPCG Nikola Rovčanin istakao je da je reč o istorijskoj platformi za razvoj severa, konkretno Pljevalja.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.