Električna energija

Cene električne energije u regionu biće 30 odsto niže

cene elektricne energije korona virus

Slika: Pixabay

Objavljeno

16.04.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.04.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Cene električne energije u regionu biće 30% niže, izjavio je Nickolay Kiskinov, direktor u bugarskoj advokatskoj kancelariji Vladimirov Kiskinov.

Trenutne cene električne energije na berzi u Bugarskoj uglavnom su slične onima na zapadnim evropskim tržištima, na kojima se nakon početnog kolapsa javljaju pozitivni signali zbog očekivanog ekonomskog oporavka. To bi na kraju moglo dovesti i do većih cena, preneo je portal Investor.bg.

Međutim, i dalje su prisutni trendovi koji guraju cene na dole, izjavio je Kiskinov za Bloomberg TV Bulgaria, i dodao da očekuje da cene u regionu padnu oko 30%.

Firme koje snabdevaju hotele i tržne centre zabeležile su smanjenje potrošnje električne energije za 30-35%

Kompanije sa portfeljima koji uključuju potrošače koji su morali da prekinu sa radom, kao što su hoteli i tržni centri, zabeležile su smanjenje potrošnje električne energije 30-35%. One koje imaju drugačiji portfolio suočene su sa padom od oko 15%.

Sve ovo stvara velike viškove električne energije, što snižava cene, rekao je Kiskinov.

Trgovačke kompanije zasad trpe najveće posledice krize

Inače, potražnja za električnom energijom smanjena je 5-10% u Bosni i Hercegovini i Albaniji, dok je u Srbiji pad 5-7%.

Trgovci električnom energijom zasad osećaju najveće posledice krize izazvane korona virusom, istakao je Kiskinov.

Na berzama u Hrvatskoj, Rumuniji i Srbiji cene niže oko 25 odsto

Mesečni izveštaji srpske berze električne energije SEEPEX i hrvatske berze CROPEX pokazuju da su cene na dan-unapred tržištima u martu bile oko 25 odsto niže nego u februaru.

Prosečna cena na rumunskom OPCOM smanjena je za 26,8%

Prosečna cena bazne energije u martu na berzi SEEPEX bila je 29,85 evra za MWh, a prosečna cena vršne energije 32,85 evra, dok su cene na berzi CROPEX bile slične – 29,41 evra odnosno 31,98 evra.

Prosečna cena na dan-unapred tržištu rumunske berze OPCOM bila je 29,66 evra za MWh, što je pad od 26,8% u odnosu na februar 2020. godine, navodi se u mesečnom izveštaju.

Tagovi: ,
Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

16. april 2020. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

16. april 2020. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

16. april 2020. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

16. april 2020. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama