Cene električne energije u regionu biće 30% niže, izjavio je Nickolay Kiskinov, direktor u bugarskoj advokatskoj kancelariji Vladimirov Kiskinov.
Trenutne cene električne energije na berzi u Bugarskoj uglavnom su slične onima na zapadnim evropskim tržištima, na kojima se nakon početnog kolapsa javljaju pozitivni signali zbog očekivanog ekonomskog oporavka. To bi na kraju moglo dovesti i do većih cena, preneo je portal Investor.bg.
Međutim, i dalje su prisutni trendovi koji guraju cene na dole, izjavio je Kiskinov za Bloomberg TV Bulgaria, i dodao da očekuje da cene u regionu padnu oko 30%.
Firme koje snabdevaju hotele i tržne centre zabeležile su smanjenje potrošnje električne energije za 30-35%
Kompanije sa portfeljima koji uključuju potrošače koji su morali da prekinu sa radom, kao što su hoteli i tržni centri, zabeležile su smanjenje potrošnje električne energije 30-35%. One koje imaju drugačiji portfolio suočene su sa padom od oko 15%.
Sve ovo stvara velike viškove električne energije, što snižava cene, rekao je Kiskinov.
Trgovačke kompanije zasad trpe najveće posledice krize
Inače, potražnja za električnom energijom smanjena je 5-10% u Bosni i Hercegovini i Albaniji, dok je u Srbiji pad 5-7%.
Trgovci električnom energijom zasad osećaju najveće posledice krize izazvane korona virusom, istakao je Kiskinov.
Na berzama u Hrvatskoj, Rumuniji i Srbiji cene niže oko 25 odsto
Mesečni izveštaji srpske berze električne energije SEEPEX i hrvatske berze CROPEX pokazuju da su cene na dan-unapred tržištima u martu bile oko 25 odsto niže nego u februaru.
Prosečna cena na rumunskom OPCOM smanjena je za 26,8%
Prosečna cena bazne energije u martu na berzi SEEPEX bila je 29,85 evra za MWh, a prosečna cena vršne energije 32,85 evra, dok su cene na berzi CROPEX bile slične – 29,41 evra odnosno 31,98 evra.
Prosečna cena na dan-unapred tržištu rumunske berze OPCOM bila je 29,66 evra za MWh, što je pad od 26,8% u odnosu na februar 2020. godine, navodi se u mesečnom izveštaju.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.