OIE

Budućnost energije vetra – vetroturbine bez elisa

Buducnost energije vetra, vetroturbine bez elisa, Wind Panel

Foto: Katrick Technologies

Objavljeno

26.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.12.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Startap iz Glazgova Katrick Technologies razvio je inovativnu tehnologiju za proizvodnju zelene električne energije. Vetroturbine nazvane Wind Panel nisu visoki stubovi sa elisama nego elementi koji svojom strukturom podsećaju na saće. Mogu biti postavljeni na vrhove zgrada ili druge objekte.

Za razliku od tradicionalnih vetroturbina, koje rotacijom proizvode električnu energiju, Wind Panel koristi oscilirajuća krilca. Svaki uređaj ima šest kanala u kojima se nalaze krilca. Ona pretvaraju kinetičku energiju vetra u mehaničke oscilacije od kojih se zatim proizvodi električna energija.

Wind Panel hvata širi opseg brzina i pravaca vetra na manjim visinama

Investitori u tradicionalne vetroelektrane se često suočavaju sa logističkim i finansijskim izazovima zbog velike površine zemljišta potrebne za postavljanje turbina i visoke cene održavanja. Nasuprot tome, tvrde u Katricku, male turbine u obliku saća posebno su pogodne za instaliranje u urbanim sredinama.  Za razliku od konvencionalnih rešenja, Wind Panel hvata širi opseg brzina i pravaca vetra na manjim visinama.

Wind Panel je konstruisan u saradnji sa istraživačkom organizacijom Manufacturing Technology Centre (MTC).

Prva faza testiranja je sprovedena na Univerzitetu Stratklajd u Glazgovu. Inženjeri koji su radili na razvoju prototipa su očekivali da će razviti između 25 i 40 vati mehaničke snage pri brzini vetra od 12 metara u sekundi. Međutim, Wind Power je  premašio cilj i dostigao u proseku 41,1 vat pri samo 10,2 metra u sekundi, saopštila je kompanija.

Slede još dve faze testiranja tehnologije

Predstoje još dve faze testiranja. U narednoj će uslovi simulirati one u prirodi. Poslednja etapa će biti prilagođavanje konstrukcije rezultatima, stoji u saopštenju.

„Potražnja za čistom električnom energijom će znatno rasti kako se budemo udaljavali od korišćenja struje proizvedene sagorevanjem fosilnih goriva. Ali pošto distributivne mreže verovatno neće moći u potpunosti da zadovolje ovu potražnju, moraćemo da ovladamo proizvodnjom obnovljive energije u lokalnu nivou ili na zgradama. Katrikova nova tehnologija je odličan primer kako se to može postići“, rekao je Stiv Nezbit, glavni tehnolog veštačkog poligona u MTC-u.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

26. decembar 2023. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

26. decembar 2023. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Energetski koridor Istok Zapad Turske Crne Gore

Energetski koridor Istok-Zapad proći će od Turske do Crne Gore

26. decembar 2023. - Bugarski ESO je od SAD dobio grant za studiju za Energetski koridor Istok-Zapad između Turske i Crne Gore, uz moguće povezivanje sa Italijom

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

26. decembar 2023. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu