Električna energija

Bojanić: Crna Gora pregovara o novom roku za gašenje TE Pljevlja

TE-Pljevlja-pregovori-radni-sati

Slika: TE Pljevlja/EPCG

Objavljeno

27.01.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

27.01.2021.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crnogorske vlasti vode pregovore za dobijanje novog roka za gašenje termoelektrane (TE) Pljevlja, koja je već potrošila 20.000 radnih sati koji su joj odobreni do 2023. godine prema regulativi Energetske zajednice, izjavio je ministar kapitalnih investicija u novoj Vladi Crne Gore Mladen Bojanić.

“To nas je sačekalo čim smo preuzeli vlast,” rekao je Bojanić, dodavši da su svi odobreni radni sati potrošeni, umesto da se to rastegne do 2023. godine, a u međuvremenu uradi rekonstrukcija TE Pljevlja.

Novu crnogorsku Vladu čeka hitna rekonstrukcija TE Pljevlja

Nova Vlada sada mora pod hitno da uradi rekonstrukciju TE Pljevlja, rekao je Bojanić na sastanku sa privrednicima i upozorio da bi gašenje ove elektrane imalo ozbiljne ekonomske posledice.

Sredinom 2020. godine, Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) je potpisala ugovor o ekološkoj rekonstrukciji TE Pljevlja, vredan više od 54 miliona evra, sa konzorcijumom DEC International-Bemax-BB Solar-Permonte. Rekonstrukcija bi trebalo da produži radni vek elektrane za 30 godina i da značajno smanji a njen uticaj na životnu sredinu.

U julu je Sekretarijat Energetske zajednice procenio da će jedini blok u TE Pljevlja prvi od deset blokova u regionu utrošiti dodeljenih 20.000 radnih sati, i to već u novembru.

U oktobru je crnogorska nevladina organizacija Green Home pozvala državu da objavi informaciju da li se dozvoljeni broj radnih sati za TE Pljevlja završava za dvadesetak dana i da li je ministarstvo tražilo povećanje broja radnih sati.

TE Pljevlja daje skoro 40% ukupne proizvodnje EPCG

Ova elektrana, snage 225 MW, predstavlja 25% proizvodnih kapaciteta EPCG, ali daje skoro 40% ukupne proizvodnje ove firme. Njen jedini blok je jedan od deset termoblokova u zemljama članicama Energetske zajednice koji su u okviru opt-aut mehanizma, koji omogućava ugovornim stranama Energetske zajednice da izuzmu pojedina velika ložišta, tačnije elektrane na ugalj, iz režima primene Direktive EU o velikim ložištima.

Direktiva o velikim ložištima određuje limite za emisije sumpor-dioksida (SO2), azotnih-oksida (NOx) i prašine iz postojećih elektrana. Prema navodima organizacije Green Home, TE Pljevlja rad može nastaviti samo ako uskladi tehnologiju sa standardima i Direktivom EU o industrijskim emisijama za nova postrojenja.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Italija preostale termoelektrane na ugalj verovatno prebaciti u rezervu

Italija će preostale termoelektrane na ugalj verovatno prebaciti u rezervu

27. januar 2021. - Vlada Italije je nagovestila da će dve preostale elektrane na ugalj u kopnenom delu zemlje prebaciti na stendbaj umesto da budu demontirane

Geotermalni izvori Turskoj jedna glavnih proizvodaca litijuma

Geotermalni izvori omogućavaju Turskoj da postane jedna od glavnih proizvođača litijuma

27. januar 2021. - Samo sa postojećim geotermalnim bušotinama, Turska bi mogla da se uvrsti među glavne svetske proizvođače litijuma, tvrdi Ufuk Šenturk iz JESDER-a

hrvatska subvencije energetsko siromastvo fzoeu javni poziv

Energetski siromašna domaćinstva u Hrvatskoj dobijaju subvencije od 25 miliona evra za renoviranje

27. januar 2021. - Subvencije za domaćinstva u riziku od energetskog siromaštva su deo paketa od 652 miliona evra za ovu godinu

bih energoinvest transformatori tuzla

Energoinvest predstavio prve domaće transformatore proizvedene u Bosni i Hercegovini

27. januar 2021. - Kompanija Energoinvest predstavila je prve domaće transformatore proizvedene u Bosni i Hercegovini pod sopstvenim brendom