OIE

BiH regulator odlučio – duplo više struje u mrežu iz obnovljivih izvora

BiH-regulator-DERK-odluka-duplo-vise-struje-u-mrezu-iz-obnovljivih-izvora

Photo: Unsplash

Objavljeno

07.09.2020.

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

07.09.2020.

Komentari

0

Podeli

Maksimalna snaga vetroelektrana i solarnih elektrana koja će moći da se priključi u elektroenergetski sistem Bosne i Hercegovine, povećana je sa 460 MW na 840 odnosno sa 400 MW na 825 MW.

Odluku o povećanju donela je Državna regulatorna komisija za električnu energiju (DERK) na predlog Nezavisnog operatora sistema u Bosni i Hercegovini (NOSBiH). Povećanje snage je dobra vest za investitore.

Na mreži su trenutno u BiH samo dve vetroelektrane snage 86,6 MW

Elektroenergetski sistem BiH će sada moći da prihvati skoro 1.700 MW iz vetroparkova i solarnih elektrana. Trenutno su na mreži samo dve vetroelektrane – Mesihovina i Jelovača – ukupne snage 86,6 MW, a gradnja vetroparka Grebak trebalo bi da počne u oktobru.  Solarne elektrane veće snage zasad ne postoje u BiH.

Stvoreni uslovi da se poveća udeo OIE u energetskom miksu i da se smanji emisija štetnih gasova

Povodom odluke DERK-a ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac izjavio je da će se na zadovoljstvo velikog broja investitora omogućiti integracija značajnih instalisanih kapaciteta za proizvodnju elektrčne energije iz obnovljivih izvora.

Integracijom obnovljivih izvora povećava se stabilnost i fleksibilnost elektroenergetskog sistema BiH

„Na taj način će se u budućnosti udio obnovljivih izvora u proizvodnom miksu BiH značajno povećati, a ujedno će se i smanjiti emisije stakleničkih gasova, što je i obaveza BiH preuzeta Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju EU u dijelu obaveza koje se odnose na energetsku tranziciju, kao i politika Ministarstva“, istakao je ministar Košarac.

On je naveo da je odluka rezultata saradnje DERK-a, NOSBiH i Ministarstva.

Povećanje snage zasniva se na očekivanom pridruživanju NOSBIH EU mehanizmu IGCC

Košarac je istakao da se osim brojnih benefita iz domena ekologije, integracijom obnovljivih izvora povećava stabilnost i fleksibilnost elektroenergetskog sistema BiH.

Prof. dr Mirza Kušljugić, sa Fakulteta elektrotehnike Univerziteta u Tuzli, ranije je izjavio da se predloženo povećanje snage zasniva na očekivanom pridruživanju NOSBIH EU mehanizmu IGCC.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

IRENA-Globalni-kapacitet-solarnih-elektrana-2023-prestigao-hidroelektrane

IRENA: Globalni kapacitet solarnih elektrana 2023. prestigao hidroelektrane

7. septembar 2020. - Za proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora je 2023. instalirano rekordnih 473 gigavata, s ubedljivom dominacijom Kine. Ukupna snaga solarnih elektrana je prestigla hidroelektrane.

hgk lex specialis obnovljivi izvori energije udruzenje

Hrvatska gospodarska komora traži lex specialis za sektor obnovljivih izvora energije

7. septembar 2020. - Udruženje za obnovljive izvore energije HGK pripremilo je novi position paper koji analizira najveće prepreke i nudi rešenja

aleksander mervar eles krsko solar

Mervar: Električna energija iz nuklearke Krško 2 neće biti jeftinija od 125 evra po MWh

7. septembar 2020. - Aleksander Mervar, direktor slovenačkog ELES, savetuje da zemlja što pre započne gradnju gasnih elektrana, kako bi izbegla veliki uvoz struje

Enlight zaokruzio finansijski aranzman vetropark Pupin Kovačice

Enlight zaokružio finansijski aranžman za vetropark Pupin kod Kovačice

7. septembar 2020. - Izraelska kompanija Enlight je potpisala ugovore o zajmu, otkupu električne energije i balansiranju za svoj projekat vetroelektrane Pupin