OIE

BiH regulator odlučio – duplo više struje u mrežu iz obnovljivih izvora

BiH-regulator-DERK-odluka-duplo-vise-struje-u-mrezu-iz-obnovljivih-izvora

Photo: Unsplash

Objavljeno

07.09.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

07.09.2020.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Maksimalna snaga vetroelektrana i solarnih elektrana koja će moći da se priključi u elektroenergetski sistem Bosne i Hercegovine, povećana je sa 460 MW na 840 odnosno sa 400 MW na 825 MW.

Odluku o povećanju donela je Državna regulatorna komisija za električnu energiju (DERK) na predlog Nezavisnog operatora sistema u Bosni i Hercegovini (NOSBiH). Povećanje snage je dobra vest za investitore.

Na mreži su trenutno u BiH samo dve vetroelektrane snage 86,6 MW

Elektroenergetski sistem BiH će sada moći da prihvati skoro 1.700 MW iz vetroparkova i solarnih elektrana. Trenutno su na mreži samo dve vetroelektrane – Mesihovina i Jelovača – ukupne snage 86,6 MW, a gradnja vetroparka Grebak trebalo bi da počne u oktobru.  Solarne elektrane veće snage zasad ne postoje u BiH.

Stvoreni uslovi da se poveća udeo OIE u energetskom miksu i da se smanji emisija štetnih gasova

Povodom odluke DERK-a ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac izjavio je da će se na zadovoljstvo velikog broja investitora omogućiti integracija značajnih instalisanih kapaciteta za proizvodnju elektrčne energije iz obnovljivih izvora.

Integracijom obnovljivih izvora povećava se stabilnost i fleksibilnost elektroenergetskog sistema BiH

„Na taj način će se u budućnosti udio obnovljivih izvora u proizvodnom miksu BiH značajno povećati, a ujedno će se i smanjiti emisije stakleničkih gasova, što je i obaveza BiH preuzeta Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju EU u dijelu obaveza koje se odnose na energetsku tranziciju, kao i politika Ministarstva“, istakao je ministar Košarac.

On je naveo da je odluka rezultata saradnje DERK-a, NOSBiH i Ministarstva.

Povećanje snage zasniva se na očekivanom pridruživanju NOSBIH EU mehanizmu IGCC

Košarac je istakao da se osim brojnih benefita iz domena ekologije, integracijom obnovljivih izvora povećava stabilnost i fleksibilnost elektroenergetskog sistema BiH.

Prof. dr Mirza Kušljugić, sa Fakulteta elektrotehnike Univerziteta u Tuzli, ranije je izjavio da se predloženo povećanje snage zasniva na očekivanom pridruživanju NOSBIH EU mehanizmu IGCC.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Zvanicnici elektroenergetskog solarne elektrane Albaniji GIZ dekarbonizaciju

Zvaničnici iz elektroenergetskog sektora posetili napredne solarne elektrane u Albaniji u okviru GIZ-ovog projekta za dekarbonizaciju

7. septembar 2020. - GIZ je organizovao posetu Albaniji i prezentacije za zapadnobalkanska ministarstva energetike, operatore elektrodistributivnih sistema i regulatore

hrvatska hep lokacije vetroelektrane natjecaj

HEP traži lokacije za vetroparkove i projekte za preuzimanje

7. septembar 2020. - Hrvatska elektroprivreda istražiće preostali potencijal za izgradnju vetroelektrana i mogućnost za instalaciju u blizini hidroelektrana

esm kfw bogdanci bitola solar uncev

ESM dobio kredit i donaciju za tri solarne elektrane i proširenje vetroparka Bogdanci

7. septembar 2020. - Solarne elektrane biće izgrađene u okviru rudarsko-energetskih kompleksa Bitola i Oslomej, koji se sastoje od termoelektrana i rudnika uglja

hrvatska subvencije bih zupanije klimatske promene javni poziv

Hrvatska daje subvencije za borbu protiv klimatskih promena u BiH

7. septembar 2020. - Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije raspisalo je poziv za dodelu subvencija lokalnim samoupravama i javnim ustanovama