Električna energija

BiH entiteti usaglasili zakon o tržištu električne energije – najavljeno formiranje berze u Mostaru

bih usaglasen zakon trziste elektricne energije cbam berza lakic kosarac djokic

Objavljeno

11.04.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.04.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Bosna i Hercegovina je posle desetak godina usaglašavanja konačno dogovorila Zakon o regulatoru električne energije, prenosu i tržištu električne energije. Ovaj važan propis trebalo bi da omogući formiranje berze električne energije i predstavlja jedna od uslova za izuzeće BiH od plaćanja prekogranične takse na CO2 na izvoz električne energije u Evropsku uniju.

Lepu vest saopštio je Staša Košarac, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH i zamenik predsedavajuće Saveta ministara.

Usaglašen je zakon o regulatoru električne energije, prenosu i tržištu električne energije u BiH, poručio je Košarac posle sastanka u Beču sa direktorom Sekretarijata Energetske zajednice Arturom Lorkovskim.

Sastanku su prisustvovali ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić i ministar energije, rudarstva i industrije Federacije BiH Vedran Lakić.

Košarac: Ozbiljan iskorak ka ispunjavanju obaveza u energetskom sektoru

„Nakon višegodišnjih pokušaja, od 2017. godine, konačno smo usaglasili zakon o regulatoru električne energije, prenosu i tržištu električne energije u BiH“, objavio je Košarac na društvenim mrežama.

Ovaj zakon, kako je pojasanio, je jedan od uslova za izuzeće BiH od Mehanizma za prekograničnog usklađivanje ugljenika (Carbon Border Adjustement Mechanism – CBAM).

„Danas smo napravili ozbiljan iskorak ka ispunjavanju obaveza u energetskom sektoru. Zaista sam zahvalan ministrima Đokiću i Lakiću, kao i Sekretarijatu Energetske zajednice za konstruktivnu saradnju“, istakao je Košarac, i dodao da je očuvan energetski suverenitet Republike Srpske i FBiH.

Lakić: BiH neće više biti jedina država bez zakona i berze električne energije

Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH saopštilo je da je usaglašen tekst zakon posle deset godina odugovlačenja.

„Imamo razloga da budemo izuzetno zadovoljni postignutim dogovorom, posebno vezano za okolnosti u kojima se BiH trenutno nalazi, jer je ovo važan korak na putu ka izuzimanju Bosne i Hercegovine od plaćanja karbonske takse EU. Na taj način ćemo zaštititi izvoznike iz svih krajeva BiH u EU, a novac od takse ćemo moći koristiti za projekte unutrar naše države umjesto da novac ide u EU“, objasnio je ministar Vedran Lakić.

Lakić je naglasio da ovim zakonom BiH ne samo da ispunjava jedan od ključnih uslova za izuzeće od CBAM-a, već i konačno dobija berzu električne energije sa sedištem u Mostaru. „Nakon iscrpnih i zahtjevnih pregovora uspjeli smo postići da BiH više ne bude jedina država koja nema ni svoj zakon ni berzu električne energije“, rekao je on.

Đokić: Ključni razlog za usaglašavanje je prekogranična taksa na CO2

Ministar energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić kaže da se i duže od deset godina razgovaralo o zakonu, i ističe da je kroz ovaj propis samo legalizovano ono što je već praksa, što je osnovano na osnovu ranijih propisa iz energetike.

On je podsetio da od ranije postoje Elektroprenos BiH, Nezavisni operator sistema u Bosni i Hercegovini (NOSBiH) i Državna regulatorna komisija za električnu energiju (DERK) koje obavljaju svoje funkcije u skladu sa zakonima.

Naplata CBAM-a je odložena za godinu dana

Ključni razlog za usaglašavanje je, kako je naveo, osnivanje berze električne energije jer je to preduslov da BiH podnese zahtev za izuzeće od prekogranične takse na CO2.

Bez izuzeća BiH bi plaćala taksu na svoj izvoz struje u EU i to u budžet EU, istakao je Đokić, koji će biti jedan od govornika na Beogradskom energetskom forumu 2025 (BEF 2025). Ministar je podsetio da je EU odložila naplatu takse sa januara 2026. na januar 2027. Inače, BIH je pre toga tražila odlaganje primene CBAM-a.

Plaćanje takse, dodao je, učinilo bi izvoz struje iz proizvodnih kompanija u BiH nekonkurentnim, zbog čega bi one morale da smanje proizvodnju. Time bi finansijski bila ugrožena Elektroprivreda Republike Srpske (ERS), naglasio je on.

Kada je reč o berzi, Đokić je rekao da će je osnovati tri elektroprivrede iz BiH – ERS, Elektroprivreda BiH i Elektroprivreda HZHB sa NOSBiH.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

elektricne energije regionu dekarbonizaciji zelenu energiju uloga nuklearki BEF 2025

Dekarbonizacija regiona Jugoistočne Evrope: ubrzano i obnovljivi izvori i nuklearna energija

11. april 2025. - Predstavnici elektroprivreda i privatnih proizvođača struje su na konferenciji BEF 2025 govorili o različitim pristupima dekarbonizaciji u regionu

Kopaonik ce biti domacin 37. CIGRE savetovanja, u fokusu tehnologije buducnosti i izazovi energetske tranzicije

37. CIGRE savetovanje na Kopaoniku: u fokusu tehnologije budućnosti i izazovi energetske tranzicije

11. april 2025. - Od 26. do 30. maja 2025. godine, u hotelu Grand na Kopaoniku održaće se 37. Savetovanje CIGRE Srbija – jedno od najznačajnijih stručnih okupljanja u oblasti elektroenergetike u regionu

toplana gas ljubljana energetika te tol

Glavno gorivo toplane u Ljubljani nije više ugalj, već gas

11. april 2025. - TE-TOL, glavna toplana za daljinsko grejanje u slovenačkoj prestonici Ljubljani, preuzela je novoizgrađeno postrojenje na prirodni gas i paru

severna makedonija spajanje trzista eu grcka sanja bozinovska

Severna Makedonija planira da spoji tržište električne energije sa EU do prvog kvartala 2027.

11. april 2025. - Ministarka Sanja Božinovska učestvovala je na Forumu za integraciju tržišta električne energije održanom u Evropskom parlamentu u Briselu