OIE

BIG Energia Holdings proširio portfolio projektima solara, vetra u BiH, Rumuniji

BIG Energia Holdings projektima solara vetra u BiH Rumuniji

Foto: BIG Shopping Centers

Objavljeno

31.10.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

31.10.2022.

Komentari

comments icon

0

Podeli

BIG Energia Holdings je pobedio na međunarodnom tenderu za kombinovani projekat vetroparka i solarne elektrane u Bosni i Hercegovini i sklopio dugoročni sporazum za zakup zemljišta u Rumuniji za izgradnju fotonaponskog postrojenja.

BIG Energia Holdings, mađarska podružnica kompanije BIG Shopping Centers, pobedio je na međunarodnom tenderu za kombinovani projekat proizvodnje električne energije iz sunca i vetra na državnom zemljištu kod sela Planik u opštini Bileća. Sastojaće se od solarnog parka od 80 megavata i vetroelektrane od 40 megavata. Kompanijin partner je Mega Or Holdings, a nastupili su preko jednog lokalnog preduzeća.

Troškovi razvoja i izgradnje iznosiće približno 108 miliona evra. Kompanija procenjuje da će bruto prihodi od prodaje električne enerije na osnovu planiranog proizvodnog kapaciteta i računajući troškove balansiranja, dostići 14,6 miliona evra tokom prve godine rada po prodajnoj ceni od 60 evra po megavat-satu. Procenjuje se da će EBITDA (zarada pre obračunavanja kamata, poreza, deprecijacije i amortizacije) iznositi 13 miliona evra godišnje.

Bileća je u BiH i šire jedna od glavnih destinacija za investitore u solarne elektrane.

Novi projekat solarne elektrane u Rumuniji vredan je 26 miliona evra

Kompanija je objavila i da je njena mađarska podružnica BIG Energia Holdings preko jedne svoje rumunske firme zaključila dugoročni ugovor o zakupu zemlje radi izgradnje fotonaponskog postrojenja. Troškovi razvoja i izgradnje su procenjeni na 26 miliona evra. Ugovor je na 35 godina, sa mogućnošću produžetka za još 25 godine.

Kompanija je saopštila da će u prvoj godini rada bruto prihodi dostići približno 3,5 miliona evra i to nakon obračunavanja troškova balansiranja i uz pretpostavljenu prodajnu cenu od 60 evra po megavat-satu. Godišnja EBITDA je procenjena na tri miliona evra.

Solarna farma kod Rošiorija i Trojanula na jugu Rumunije imaće, po proceni, 40 megavata snage.

BIG priprema energetske projekte ukupne snage 1,4 gigavata

Generalni direktor kompanije za Evropu Josi Edelštajn izjavio je da je kompanija u proteklih godinu dana kupila projekte zbirnog kapaciteta 500 megavata i da bi ulaganja u njih trebalo da iznose ukupno 520 miliona evra. Celokupna snaga iz portfelja projekata u pripremi dostigla je 1,4 gigavata, što je u skladu s njenom strategijom da osniva partnerstva za zelene projekte postane vodeći i dominantni akter u oblasti obnovljive energije u Istočnoj Evropi i na Balkanu. Očekuje se da će izgradnja nekih projekata početi sledeće godine.

Početak izgradnje više projekata zakazan je za 2023. godinu

Rukovodstvo kompanije traži još prilika za ulaganja u Istočnoj Evropi i na Balkanu koje ispunjavaju njene kriterijume za investiranje.

Ekološka politika je osnovna komponenta kompanijinog DNK

„U razvoju naših projekata, neodvojiv deo je sprovođenje istraživanja uticaja na životnu sredinu prema najvišim međunarodnim standardima, istovremeno uzimajući u obzir sve relevantne faktore i obaveštavajući lokalno stanovništvo koje živi u okruženju naših projekata u fazi razvoja. Zaštita životne sredine je u srži poslovanja kompanije, kojim se promoviše zelena energetika u ciljnim zemljama u okviru jasno definisane ekološke politike kao osnovne komponente kompanijinog DNK“, stoji u objavi.

Sve gorenavedene informacije u vezi sa projektima, uključujući projektne podatke, potpisivanje ugovora o licenci, mogućnost zatvaranja finansija, rokove, troškove, prihode i ukupne prihode, predstavljaju projekciju za budućnost, kako je definisano u Zakonu o hartijama od vrednosti iz 1968. godine, odnosno one su samo procena zasnovana na informacijama, proračunima i podacima koje rukovodstvo poseduje na dan izrade ovog izveštaja, saopštio je BIG Shopping Centers.

BIG Shopping Centers se bavi razvojem, upravljanjem i investiranjem u ritejl parkove, tržne centre, poslovni i stambeni prostor i proizvodnju energije iz obnovljivih izvora

BIG radi od 1994. godine, a osnovao ga je Jehuda Naftali. U Izraelu je vodeća grupacija za nekretnine: bavi se razvojem, upravljanjem i investiranjem u ritejl parkove, tržne centre, poslovni i stambeni prostor i obnovljivu energiju. Kompanija je na berzu u Tel Avivu izašla 2006, a tržišna kapitalizacija joj je 31. decembra 2021. iznosila 3,1 milijardu evra.

BIG Shopping Centers je uključen u prestižni indeks TA-35, u kojem je 35 istaknutih kompanija listiranih na izraelskoj berzi akcija. BIG je većinski vlasnik, s oko 85 odsto kapitala, u firmi AFI Properties Ltd. AFI Properties je od januara 2021. vodeće preduzeće, sa nepokretnom imovinom visokog nivoa prihoda, a usredsređen je uglavnom na poslovni i stambeni prostor.

Ova kompanija je aktivna u Izraelu, Srbiji, Rumuniji, Poljskoj i Češkoj. AFI Properties je na berzu u Tel Avivu izašao 2004. godine. Kapitalizacija mu je 31. decembra 2021. iznosila 2,1 milijardu evra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

slovenija zeleznica solarne elektrane prozjumeri

Slovenija postavlja solarne elektrane pored pruga kako bi domaćinstva u zgradama postala prozjumeri

31. oktobar 2022. - Posle lokacija pored auto-puteva, Slovenija namerava da za solarne elektrane iskoristi i zemljište koje je u vlasništvu Slovenskih železnica

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan 2030

Srbija usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan do 2030. godine

31. oktobar 2022. - Srbija se uskladila sa vizijom Evrope, izjavila je ministarka Đedović Handanović nakon što je vlada usvojila Integrisani nacionalni energetski i klimatski plan

Energetski koridor Istok Zapad Turske Crne Gore

Energetski koridor Istok-Zapad proći će od Turske do Crne Gore

31. oktobar 2022. - Bugarski ESO je od SAD dobio grant za studiju za Energetski koridor Istok-Zapad između Turske i Crne Gore, uz moguće povezivanje sa Italijom

strategija razvoja energetike srbije 2040. javna rasprava

Javna rasprava o Nacrtu strategije razvoja energetike Srbije do 2040 – kako će izgledati sektor energetike za 16 godina

31. oktobar 2022. - Objavljen je Nacrt strategije i Izveštaj o strateškoj proceni uticaja strategije razvoja energetike na životnu sredinu