Životna sredina

Austrija prestaje da koristi ugalj, a državni Verbund testira vodonik

Austrija prestala da koristi ugalj, a državni Verbund testira vodonik

Slika: MichaelGaida, Pixabay

Objavljeno

22.04.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

22.04.2020.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Austrija sad drži sve pogone za struju i grejanje na ugalj u rezervi, jer je isključila kogenerativni sistem Mellach, dok državna firma Verbund i nemački SunFire pokušavaju da nađu ulogu za zeleni vodonik u skladištenju električne energije i za druge potrebe.

Budući da su visoke temperature skratile grejnu sezonu, stara elektrana i toplana Mellach, koja je snabdevala grejanjem najveći deo Graca, skinuta je s mreže ranije nego što je planirano. Austrija je ovo postrojenje u mestu Melah, pod kontrolom državne kompanije Verbund AG i jedino u zemlji koje je još koristilo ugalj u sistemu redovnog snabdevanja energentima, namenila za ispitivanje mogućnosti da vodonik delimično zameni to štetno fosilno gorivo.

Kombinovano ili kogenerativno postrojenje pokrenuto 1986. ima kapacitet proizvodnje od 225 megavata za električnu i 230 za toplotnu energiju. Hladi ga voda iz reke Mure. Mellach za sada ostaje u dopunskom svojstvu. Inače je radio od septembra do maja, a kraj radnog veka mu je zvanično za pet godina.

Stariji pogon u Melahu, onaj na ugalj, poslednjih godina je radio samo tokom grejne sezone

Susedna kombinovana termoelektrana na gas iste kompanije prebačena je u rezervu još pre tri godine nakon dugog perioda neaktivnosti. Ta dva bloka imaju maksimalnu snagu struje 838 megavata s efikasnošću od 59,2 odsto i kapacitet za grejanje od 400 megavata, a dosad su bili neprofitabilni.

Pokrenuti su 2012. godine. Ugovor gasnog sistema o statusu rezerve ističe na kraju septembra sledeće godine.

Sistem za struju i grejanje od ukupno 1,24 gigavata, koji je pušten u rad 2012. i sve vreme imao slabe performanse u pogledu tržišta, drži se na rezervi do kraja septembra 2021. godine

Verbund se udružio s kompanijom SunFire GmbH iz Nemačke radi probnog projekta nazvanog Hotflex, s ciljem da takozvani čisti vodonik nadomesti deo goriva u sadašnjem kogenerativnom pogonu na prirodni gas. Trogodišnje istraživanje se po rasporedu završava 2022. godine.

Uređaj za elektrolizu, konstruisan za visoke temperature, može da se koristi i kao gorivne ćelije. Tehnički univerzitet u Gracu – TU Graz učestvuje u studiji. Poput onog što pokušavaju da postignu Siemens i Uniper, moguća korist je u skladištenju struje iz obližnjih elektrana na vetar i sunce.

Verbund, SunFire i Tehnički univerzitet u Gracu testiraju elektrolizu na visokim temperaturama i tehnologiju gorivih ćelija u svom pilot-projektu po imenu Hotflex

Reč je o tome što vremenski uslovi ponekad dovedu proizvodnju električne energije iz obnovljivih izvora na nivo koji premašuje trenutne potrebe. U slučaju da višak energije nema gde da se uskladišti, vetrenjače i fotonaponski paneli tada moraju biti diskonektovani s mreže.

Pomenuti inovacioni centar se takođe bavi baterijama velikog opsega. Namenjene su da drže zalihe struje, recimo s primenom kod stanica za punjenje električnih automobila.

Grac, glavni grad Štajerske u Austriji, uspeo je da pokrije svoje potrebe za daljinskim grejanjem solarnim termalnim kolektorima i viškom energije iz valjaonice čelika Marienhütte i Sappijeve fabrike hartije u Gratkornu. Štaviše, u te svrhe prikuplja gas sa deponije Neufeldweg.

Grad Grac se za potrebe grejanja okrenuo korišćenju viška energije iz obližnjih industrijskih postrojenja i solarnim termalnim kolektorima

Treba reći da su prošlog meseca u Velikoj Britaniji zatvorene dve energane na ugalj. Poslednji projekat u Poljskoj za korišćenje uglja, Ostrołęka C, još je neizvestan. Međutim, njegov novi vlasnik, Polski Koncern Naftowy Orlen SA, nagovestio je da namerava da ga održi u životu.

Poslednji pre Mellacha je ugašen kogenerativni sistem na ugalj Dürnrohr, u avgustu. Preostale energane u Austriji na naftne derivate isto su u planu za zatvaranje ili prebacivanje na čistija rešenja.

Između ostalih stavki u portfelju, Verbund upravlja hidroelektranama od ukupno 6,6 gigavata.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

hrvatska nekp cilj oie povecanje

Hrvatska povećala cilj za udeo obnovljive energije sa 36 odsto na 42 odsto

22. april 2020. - Hrvatska je povećala sve najvažnije ciljeve u ažuriranom Nacionalnom energetskom i klimatskom planu za period 2021-2030.

gabrovo formira gradsku zonu bez emisija CO2

Gabrovo u Bugarskoj formira prvu gradsku zonu bez emisija CO2

22. april 2020. - Grad Gabrovo je prepoznat kao predvodnik klimatskih i energetskih inicijativa u Bugarskoj, a sada ide i korak dalje sa ciljem da do 2030. godine formira gradsku zonu bez emisija ugljen-dioksida

crna gora ibrd kredit stednja energije cedis brojila

Crna Gora investira 34 miliona evra u štednju energije i modernizaciju distributivne mreže

22. april 2020. - Investicije su deo Projekta dekarbonizacije energetskog sektora Crne Gore i finansiraće se najvećim delom iz kredita

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Pozar u zelenu i digitalnu tranziciju

Zgrada Energetskog instituta Hrvoje Požar ušla u zelenu i digitalnu tranziciju

22. april 2020. - Energetski institut Hrvoje Požar je zvanično otvorio vrata svog Nacionalnog trening centra za zgrade gotovo nulte energije (nZEB)