Foto: Dad hotel on Unsplash
Zapadnom Balkanu bi u periodu zaključno sa 2040. moglo da predstoji uvećanje instalisanog kapaciteta za 20 gigavata, od čega 65 odsto iz obnovljivih izvora, objavila je Aurora Energy Research. Očekuje se da će se cene struje sve do 2030, usled naglih kratkoročnih promena i uvećanih troškova za sirovine, držati oko ili iznad stotinu evra po megavat-satu.
Aurora Energy Research je sastavila svoju prvu prognozu za Zapadni Balkan, prateći investitorske aktivnosti. Ta firma je proširila svoje usluge prognoziranja i sada nudi potpuno granularno modeliranje za Albaniju, Kosovo*, Severnu Makedoniju, Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu: Western Balkans Power and Renewables Market Forecast.
Vest je objavila po zaključivanju studije sa više klijenata kroz tri radionice, otkrivajući povećanje zainteresovanosti investitora u ovaj region.
Fotonaponski sistemi u prognozi imaju najvišu stopu rasta i najveći kapacitet
Očekuje se da će rast ukupnog instalisanog kapaciteta na Zapadnom Balkanu, osim Srbije, od ovog trenutka do 2040. dostići 20 gigavata, a 35 gigavata u periodu zaključno sa 2060, što podrazumeva investicije merene u desetinama milijardi, saopštila je Aurora. Obnovljivi izvori čine lavovski deo, gotovo 65 procenata, a ostatak kapaciteta su baterijski sistemi za skladištenje energije (BESS), interkonektori i gasne turbine sa kombinovanim ciklusom (CCGT) na vodonični pogon.
Solarna postrojenja pokazuju najvišu stopu rasta i apsolutnog kapaciteta, napominju u ovom globalnom provajderu analize tržišta električne energije.
Cene na tržištu električne energije se pre 2030. ne vraćaju ispod stotinu evra za megavat-sat
Kada je reč o veleprodajnim cenama, rezultati analize pokazuju da Zapadni Balkan prati slične trendove kao druga tržišta u JIE, ali uz regionalne nijanse, zasnovane na evoluciji energetskog sistema na lokalnom nivou.
Očekuje se da će se cene struje sve do 2030, usled naglih kratkoročnih promena i uvećanih troškova za sirovine, držati oko ili iznad stotinu evra po megavat-satu, a bazna električna energija je u Aurorinom centralnom scenariju između 70 i 80 evra za megavat-sat na dugi rok. Tu su glavni uzlazni faktor visoke cene sirovina, a kontrapritisak dolazi od sve većeg prodora energije iz obnovljivih izvora.
Oni koji ranije nastupe imaju prednost, jer nadolazi sve jača kanibalizacija
Prosečnim proizvodnim cenama struje će prvih godina pogodovati niski nivoi kanibalizacije u poređenju sa drugim zemljama u JIE, jer je kapacitet u sistemu niži, pa je to prednost za one koji nastupe ranije, piše u analizi. Zamajac u JIE u domenu skladištenja energije vremenom se verovatno proširuje na Zapadni Balkan.
Dovršetak postupnog procesa odbacivanja uglja viđen 2045. godine
Brzina dekarbonizacije regiona ponajviše zavisi od primene Mehanizma za prekogranično prilagođavanje ugljenika (CBAM) u Evropskoj uniji ili usklađivanja sa Sistemom EU za trgovanje emisijama (EU ETS). Odbacivanje lignita bi moglo da potraje, poručili su Aurorini eksperti i ekspertkinje, pa se potpuni prestanak upotrebe očekuje najkasnije 2045, ali se očekuje da će udeo tog čvrstog fosilnog goriva u narednih deset godina znatno oslabiti, usled pritiska od CBAM-a i naplate emisija gasova s efektom staklene bašte.
„Tržišta struje na Zapadnom Balkanu prolaze kroz promene najbrže u Evropi. Termalni kapaciteti koji stare, liberalizacija tržištâ, mehanizmi podrške kroz zakone i propise te snažni ekonomski fundamenti vode Zapadni Balkan ka najistaknutijim pozicijama u planovima developera“, izjavio je Panos Kefalas, glavni istraživač u kompaniji Aurora Energy Research.
Prognoza tržišta struje i energije iz obnovljivih izvora Zapadnog Balkana Western Balkans Power and Renewables Market Forecast investitorima, developerima i akterima pruža dubinski uvid, detaljnu analizu tržišta i projekcije zasnovane na podacima.
Osnovana 2013, Aurora Energy Research je provajder prognoza tržišta struje i analitike za investicione i finansijske odluke. Sedište joj je u Oksfordu, a radi u 16 kancelarija širom sveta i pokriva Evropu, Severnu i Južnu Ameriku, Aziju i Australiju. Usluge ove firme obuhvataju i perspektive tržišta za učesnike u energetskoj industriji, savetodavnu podršku i softverske usluge.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.