Električna energija

Aukcije za prekogranične kapacitete na granici sa Bugarskom od 2019. sprovodi Joint Allocation Office

Slika: Pixabay

Objavljeno

19.12.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

19.12.2018.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Aukcije za prekogranične kapacitete za prenos električne energije na granici sa Bugarskom od sledeće godine sprovodiće Joint Allocation Office S.A. (JAO) iz Luksemburga, saopštila je Agencija za energetiku Republike Srbije (AERS).

Dosad je na na ovoj granici raspodelu dugoročnih aukcija obavljao bugarski operator prenosnog sistema ESO, a dnevnih srpski operator Elektromreža Srbije (EMS).

Promena je deo sporazuma između EMS-a i operatora prenosnih sistema Makedonije (MEPSO), Bugarske (ESO), Rumunije (Transelectrica), Mađarske (MAVIR), Hrvatske (HOPS) i Bosne i Hercegovine (NOSBIH) o postupku i načinu raspodele prava korišćenja prekograničnih prenosnih kapaciteta i pristupu prekograničnim prenosnim kapacitetima za 2019. godinu, na koje je saglasnost dao Savet AERS-a.

„Najznačajnija promena u ovoj godini je načinjena na granici sa Bugarskom na kojoj će Primenom evropskih harmonizovanih alokacionih pravila, godišnje, mesečne i dnevne aukcije od 2019. godine realizovati Joint Allocation Office S.A. (JAO) iz Luksemburga preko zajedničke evropske platforme, što je od 2018. već primenjeno i na granici sa Hrvatskom“, saopštio je AERS.

U regulatornoj agenciji kažu da se organizovanjem zajedničkih aukcija omogućava efikasnije korišćenje prekograničnih kapaciteta, u skladu sa evropskim uredbama.

Zajedničke aukcije se na ovim granicama organizuju nekoliko godina unazad, počevši od 2012. na granici sa Mađarskom, pa do 2017. kada je ovakav način raspodele ustanovljen na granici sa Makedonijom.

Savet AERS-a je dao saglasnost i na izmenu Pravila za raspodelu prekograničnih prenosnih kapaciteta na granicama sa operatorima susednih sistema sa kojima nisu potpisani sporazumi o zajedničkim aukcijama.

Izmenom u ovim pravilima postupak raspodele kapaciteta na unutardnevnim aukcijama je usklađen sa pravilima koja važe na granicama na kojima EMS raspodelu obavlja preko zajedničkih aukcija, naveo je AERS.

AERS primljen kao posmatrač u Savet evropskih energetskih regulatora

Generalna skupština Saveta evropskih energetskih regulatora (Council of European Energy Regulators – CEER) primila je, na sednici održanoj u Beču, Agenciju za energetiku Republike Srbije kao posmatrača.

Povodom ove odluke, predsednik CEER-a Garrett Blaney izjavio je da je to dodatni znak jačanja saradnje između regulatora u Evropi i na Zapadnom Balkanu.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU znacaj zelene energije poljoprivredu i hranu

EU prepoznala značaj zelene energije za poljoprivredu i hranu

19. decembar 2018. - Obnovljivi izvori su prilika za farmere za adekvatno snabdevanje energijom i ostvarivanje prihoda, stoji u Viziji za poljoprivredu i hranu

energetska tranzicija poverenje klimatska neutralnost ciljevi energetska industrija

Srozalo se poverenje energetske industrije u dostizanje klimatske neutralnosti do 2050.

19. decembar 2018. - Poverenje energetske industrije u postizanje neto nultih ciljeva je na veoma niskom nivou, navodi se u izveštaju Saveta energetske industrije

srbija energteski bilans 2025. solar vetar

Srbija će 2025. dobiti solarne elektrane i vetroparkove snage 138 MW

19. decembar 2018. - Srbija će na mreži u ovoj godini imati vetroparkove snage 684,28 MW i solarne elektrane snage 113,56 MW, navodi se u Energetskom bilansu

Minhenska konferencija bezbednosti energetske bezbednosti Evropi

Minhenska konferencija o bezbednosti bacila dodatno svetlo na značaj energetske bezbednosti u Evropi

19. decembar 2018. - Nema evropske niti nacionalne bezbednosti bez energetske bezbednosti, obuhvaćene u raspravama na Minhenskoj konferenciji o bezbednosti