Reverzibilna hidroelektrana Čebren značajno će ubrzati razvoj obnovljivih izvora energije u Severnoj Makedoniji i regionu, tako što će pomoći u balansiranju elektrana na zelenu energiju, izjavio je Viktor Andonov, savetnik za energetiku premijera Severne Makedonije.
Projekat reverzibilne hidroelektrane Čebren (RHE Čebren), planiran još u doba nekadašnje države Jugoslavije, konačno će biti realizovan, a hidroelektranu će izgraditi grčki konzorcijum PPC – Archirodon Group, pobednik tendera za koncesiju.
Severna Makedonija je pre dve nedelje izabrala konzorcijum grčke elektroprivrede Public Power Corporation (PPC) i grčke građevinske kompanije Archirodon Group kao pobednika na tenderu za davanje koncesije za izgradnju RHE Čebren.
Gostujući u emisiji WIN-WIN televizije Telma, Viktor Andonov je rekao da je gradnja ove elektrane, snage 333 MW, planirana šest decenija, preneo je Libertas.
Ideja je, kako je Andonov naveo, zasnovana na maksimalnom korišćenju vodnih resursa Crne reke, koja je najveća pritoka Vardara.
Vlada je transparentnom procedurom izabrala privatnog investitora koji ima obavezu da o svom trošku gradi Čebren
Izbor tehničkog rešenja, pre svega visine brane, određen je na osnovu hiljada stranica detaljnih tehničkih i geoloških istraživanja koja su još u vreme SFRJ obavili renomirani domaći i strani konsultanti, istakao je Andonov.
Specifična visina RHE Čebren je tako određena Osnovom za upravljanje vodoprivredom Makedonije koju je 1978. usvojila tadašnja Skupština.
Vlada je transparentnom procedurom izabrala privatnog investitora koji ima obavezu da o svom trošku gradi Čebren, a da njime upravlja preko zajedničke kompanije sa državnom kompanijom Elektrani na Severna Makedonija (ESM), u kojoj će ESM imati udeo od 33 odsto, podsetio je Andonov.
Državna kompanija Elektrani na Severna Makedonija imaće udeo od 33 odsto u firmi koja upravlja Čebrenom
U vezi sa vrednošću projekta, koja je procenjena na milijardu evra, što je izazvalo pažnju javnosti, on kaže da su cene sa kojima se licitira u javnosti stare. Ali, zbog inflacije u protekle dve decenije na svetskom nivou cene materijala su u stalnom porastu, posebno tokom 2022, poručio je on.
Andonov je dodao da, prema podacima Međunarodne agencija za obnovljive izvore (IRENA) za 2022, izgradnja hidroelektrane košta 2.881 dolar/kW.
Kada se to primeni na RHE Čebren i branu Orlov kamen cifra za investicije iznosi oko milijardu evra, rekao je Andonov.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.