OIE

Albanija dobija novi zakon o OIE

Albanija zakon o obnovljivim izvorima energije

Foto: Pixabay

Objavljeno

13.12.2016.

Država

Komentari

0

Podeli

Objavljeno

13.12.2016.

Država

Komentari

0

Podeli

Novi zakon o promociji korišćenja energije iz obnovljivih izvora (OIE) u Albaniji doprineće sigurnosti snabdevanja električnom energijom, korišćenju nacionalnih resursa i stvaranju mogućnosti da domaćinstva i mala preduzeća sama proizvode energiju za svoju potrošnju.

Ovo su ključne tačke nacrta novog zakona o OIE koje je ministar energetike i industrije Damian Gjiknuri predstavio parlamentarnom Odboru za proizvodne aktivnosti, trgovinu i zaštitu životne sredine, navodi se u saopštenju objavljenom na zvaničnom sajtu Ministarstva energetike i industrije.

Novi zakon će uspostaviti program podrške za investicije u proizvodnju energije iz energije vetra i sunca. Osim toga, omogućiće malim preduzećima i domaćinstvima da razvijaju projekte obnovljive energije čija ukupna instalisana snaga neće biti veća od 500 kilovata (kW). Potrošači koji pripadaju ovoj kategoriji moraće da imaju merač koji će beležiti količine proizvedene energije i omogućiti da se višak proizvedene energije prenese u elektro mrežu.

Novi zakon podrazumeva i da proizvođači električne energije iz obnovljivih izvora vode računa o balansiranoj proizvodnji energije u skladu sa relevantnim tržišnim pravilima i procedurama. Uvođenjem posebnih ugovora biće nadomeštena razlika između tržišne i ugovorene cene, dok će Veća ministara odobravati proceduru za organizovanje nadmetanja kroz koja će se obezbeđivati podrška proizvođačima energije iz obnovljivih izvora. Postrojenja s instalisanom snagom manjom od 2 megavata (MW), kao i pokazni projekti, takođe će biti finansijski podržani na osnovu ugovora o razlici u ceni. Ovi ugovori će važiti najviše 12 godina.

Nacrt novog zakona predviđa i osnivanje Operatora za obnovljive izvore energije, tela koje će finansirati krajnji potrošači kroz obavezu za promociju energije iz obnovljivih izvora koja će biti naplaćivana kroz račune.

„Sve zainteresovane strane su učestvovale u kreiranju zakona sa ciljem da doprinesu razvoju OIE u Albaniji. Novi zakon je u skladu sa integrisanom strategijom Energetske zajednice za zemlje Zapadnog Balkana. Nakon što bude usvojen, očekuje se da će njegovu primenu podržati EBRD i druge finansijske institucije,“ kaže za Balkan Green Energy News Lorenc Gordani, stručnjak za energetsko tržište u Albaniji.

Do sada je šema podrške proizvođača energije iz obnovljivih izvora u Albaniji bila zasnovana na takozvanoj „feed-in“ tarifi koja je primenjenivana samo u slučajevima malih hidroelektrana s kapacitetom manjim od 10 MW, kao i onih između 10 MW i 15 MW. Šema je primenjivana na osnovu ugovora o koncesiji koji su potpisani na period od 15 godina. Javni snabdevač električnom energijom do sada je bio obavezan da plati usaglašenu tarifu za električnu energiju dobijenu iz obnovljivih izvora, dok je operater mreže bio dužan da priključi svako postrojenje za proizvodnju električne energije koje ispunjava uslove za priključenje na taj sistem. Energija dobijena iz obnovljivih izvora nije imala prioritet kada je u pitanju priključak na mrežu.

 

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Neda Lazendić

Neda Lazendić – posvećenost, stručnost i liderstvo kao zaštitni znak predsedavajuće WISE Srbija mreže žena 

13. decembar 2016. - U svetu energetike, Neda Lazendić je primer posvećenosti, stručnosti i liderstva. Ona je direktorka kompanije Windvision i ima preko deset godina iskustva u sektoru obnovljivih izvora.

Slovenija-Energetskim-zakonom-efikasnost-dekarbonizaciju

Slovenija novim Energetskim zakonom podstiče efikasnost, dekarbonizaciju

13. decembar 2016. - Slovenija novim Energetskim zakonom uređuje podsticaje za zelenu energiju, dekarbonizaciju ugljarskih područja i mere energetske efikasnosti

eu nekp solar ciljevi mreze fleksibilnost

Članice EU ažurirale NEKP-ove: Ciljevi za solar uvećani 90 odsto do 2030.

13. decembar 2016. - Povećanje ciljeva ne prati planiranje mreža i razvoj fleksibilnosti, što ugrožava energetsku tranziciju, navodi SolarPower Europe

norveska vetar brod amonijak vodonik arkticki krug p2xfloater

Norvežani pokrenuli projekat za proizvodnju vodonika i amonijaka na plutajućem postrojenju u Arktičkom krugu

13. decembar 2016. - Norveška kompanija H2Carrier podnela je zahtev za dobijanje dozvola za gradnju dva vetroparka velike snage