Električna energija

Agencija za nuklearnu energiju počela redovno praćenje razvoja malih modularnih reaktora

mali-nuklearni-reaktori-smr-nuklearna-energija-nea

Foto: geralt from Pixabay

Objavljeno

17.03.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

17.03.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Mali modularni reaktori bi mogli transformisati svetsko tržište energije i pomoći da se do 2050. godine neto emisije spuste na nulu, ali i da se takva situacija održi i u drugoj polovini veka. Kako bi vladama širom sveta pomogla da se snađu i iskoriste ovu inovativnu tehnologiju, Agencija za nuklearnu energiju (NEA) je pokrenula SMR Dashboard. Ta publikacija prati napredak u razvoju i komercijalizaciji malih modularnih reaktora.

Mali modularni reaktori, koji se po engleskom akronimu nazivaju i SMR-ovima, mogu pomoći da se sprovede dekarbonizacija. Zamenjuju fosilna goriva u proizvodnji električne energije i u kogeneraciji za tešku industriju i dajinsko grejanje, a služe i umesto agregata na dizel u rudarstvu i industriji. Takođe mogu omogućiti tretman i desalinizaciju vode u velikim količinama radi dobijanja čiste pijaće vode, navodi NEA, koja radi u sklopu Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).

Ovi nuklearni reaktori su manji nego klasični, čiji se kapacitet meri gigavatima, pa su neki od njih snage svega 1 MW do 10 MW. Među ostalim prednostima SMR-ova su fabrička proizvodnja, prenosivost i mogućnost masovne instalacije, navodi se u izveštaju SMR Dashboard.

Prednosti SMR-ova: fabrička proizvodnja, prenosivost

Tehnologije za SMR u razvoju širom sveta razlikuju se po vrsti, veličini postrojenja i konfiguraciji, pa mogu biti projektovane za instaliranje na kopnu ili na vodi, fiksne ili prenosive, navodi NEA.

Neke od ovih tehnologija su već demonstrirane u laboratoriji ili na komercijalnom nivou, dok su druge još u fazi istraživanja ili razvoja. Rokovi za početak rada ovakvih postrojenja se razlikuju u zavisnosti od tipa tehnologije i regulatornih uslova, ali neke od njih bi mogle biti komercijalizovane hoš pre 2030. godine.

Neke od tehnologija SMR bi mogle biti komercijalizvane pre kraja decenije

Narednih pet do deset godina će biti ključne kada je u pitanju ulazak ovih novih tehnologija na tržište, a SMR Dashboard će pomoći nadležnima da prate brzinu napretka tih tehnologija dok razmatraju strategije za eliminisanje neto emisija gasova s efektom staklene bašte najkasnije 2050. godine, rekao je generalni direktor agencije NEA Vilijam Magvud.

IPCC: Za ograničavanje globalnog zagrevanja na 1,5 °C je neophodno da se do 2050. nuklearni kapaciteti utrostruče

Međuvladin panel o klimatskim promenama (eng. Intergovernmental Panel on Climate Change – IPCC) smatra da je za ograničavanje globalnog zagrevanja na 1,5 °C neophodno da se do 2050. godine nuklearni kapaciteti utrostruče, stoji u izveštaju. Godine 2020. je registrovano 394 GW, a snaga treba da poraste na 1.160 GW, navodi NEA.

Prvo izdanje izveštaja pokriva 21 projekat SMR-ova iz celog sveta, dok će se u naredna izdanja uključivati još tehnologija u skladu sa dostupnošću proverljivih podataka, saopštila je agencija.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan ali tempo usporava

U Evropi rast kapaciteta iz baterija rekordan, ali tempo usporava

17. mart 2023. - Prošle godine je zabeležen velik skok novoinstaliranog kapaciteta baterija za skladištenje energije, ali ne toliko impresivan kao ranije

Severnomakedonski ESM kupce pepela termoelektrane na ugalj

Severnomakedonski ESM traži kupce pepela iz termoelektrane na ugalj

17. mart 2023. - Pepeo od uglja iz kompleksa REK Bitola koristi se u građevinskoj industriji. Svaki od tri bloka generiše do dve tone dnevno kao nusproizvod.

EPS ugovore otkupu elektricne energije vetroparkova Alibunar 1 Alibunar 2

EPS potpisao ugovore o otkupu električne energije iz vetroparkova Alibunar 1, Alibunar 2

17. mart 2023. - Električnu energiju iz budućih vetroparkova Alibunar 1 i Alibunar 2, ukupne snage 168 megavata, preuzimaće Elektroprivreda Srbije

srbija ems prikljucak na mrezu ugovori eps ugt zivkovic matejic

EMS potpisao ugovore za priključenje elektrana na obnovljivu energiju snage 2.052 MW

17. mart 2023. - Elektromreža Srbije potpisala je ugovore za priključenje 11 elektrana za proizvodnju električne energije iz elektrana na obnovljive izvore