Električna energija

EPS označio početak modernizacije Vlasinskih hidroelektrana

vlasinske hidroelektrane eps modernizacija

Foto: EPS

Objavljeno

26.02.2026.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.02.2026.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Elektroprivreda Srbije (EPS) je uvodnim sastankom sa izvođačima zvanično započela realizaciju projekta revitalizacije Vlasinskih hidroelektrana, kojim će se povećati instalisana snaga i produžiti radni vek ovog kaskadnog sistema. Projekat je vredan 109,7 miliona evra, a najveći deo sredstava dolazi iz kredita Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i granta Evropske unije.

Vlasinske HE, koje su u upotrebi više od 70 godina, čini kaskadni sistem od četiri hidroelektrane sa 10 agregata, ukupne instalisane snage oko 129 MW. Projekat modernizacije, koji bi trebalo da traje tri do četiri godine, predviđa povećanje njihovog kapaciteta za 8 MW.

Sistem Vlasinske hidroelektrane obuhvata i pumpnu stanicu

U okviru sistema su i akumulacija Vlasinsko jezero i pumpna stanica Lisina, čija je funkcija prepumpavanje vode iz Lisinskog u Vlasinsko jezero, što čini Vlasinske HE nekom vrstom reverzibilne hidroelektrane.

Srbija ima i jednu pravu reverzibilnu elektranu, Bajina Bašta, a planira da gradi još dve – RHE Bistrica i RHE Đerdap 3.

Pouzdan rad Vlasinskih HE u narednih 30-40 godina

Osim povećanja instalisane snage, revitalizacija Vlasinskih HE će obezbediti i pouzdan rad elektrana u narednih tri do četiri decenije, izjavio je u novembru generalni direktor EPS-a Dušan Živković.

Ukupna vrednost projekta je 109,7 miliona evra. Predviđa rekonstrukciju i modernizaciju proizvodnih agregata, pomoćnih sistema i hidromašinske opreme.

Glavni izvođač je Energotehnika-Južna Bačka, a isporučioci glavne opreme agregata su Andritz Hydro i Gamesa Electric. Za nadzor na projektu je zadužen švajcarsko-srpski konzorcijum Gruner-NET Invest.

EBRD je za ovaj projekat odobrio kredit od 67 miliona evra

Finansiranje je obezbeđeno preko kredita EBRD-a u iznosu od 67 miliona evra, bespovratnih sredstava EU od 15,43 miliona evra, isplaćenih preko Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF), i sopstvenih sredstava EPS-a u iznosu od 27,26 miliona evra.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

vlasinske hidroelektrane eps modernizacija

EPS označio početak modernizacije Vlasinskih hidroelektrana

26. februar 2026. - Projektom modernizacije će se povećati instalisana snaga i produžiti radni vek kaskadnog sistema Vlasinske hidroelektrane

evropska unija eu ruski gas zabrana energetska zajednica

Zabrana ruskog gasa EU je pravno gledano siva zona za Energetsku zajednicu

26. februar 2026. - Tržišta gasa su povezana, pa se efekti već osećaju izvan EU, smatra Mari-Terez Rihter-Kunert, zamenica direktora Sekretarijata Energetske zajednice

bih republika srpska krediti granacija distributivna mreza petar djokic

Republika Srpska planira kredite od 400 miliona KM za termoelektrane i distributivnu mrežu

26. februar 2026. - Republika Srpska spremna je da izda garancije za kredite vredne 400 miliona KM za ulaganja u proizvodnju struje i distributivnu mrežu

Evropa 2025. instalirala 19.1 gigavat iz vetra – EU zaostaje za svojim ciljevima

26. februar 2026. - U Nemačkoj je 30 odsto kapaciteta vetrolektrana sagrađenih 2025. u Evropi, objavio je WindEurope. Na jugoistoku dominantna ostaje Turska.