OIE

Republika Srpska planira da koncesiju za VE Trusina ponovo dodeli firmi Kermas

trusina vetropark kermas

Foto: Pexels

Objavljeno

29.12.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

29.12.2025.

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vlada Republike Srpske, entiteta u Bosni i Hercegovini, pripremila je za usvajanje sporazum o saradnji sa hrvatskom kompanijom Kermas Energija, kojim bi trebalo da se omogući dodela koncesije za izgradnju i korišćenje vetroelektrane Trusina. Vlada je krajem novembra donela odluku o poništavanju javnog postupka za dodelu koncesije, koji je pokrenut u oktobru, jer se niko nije prijavio.

Koncesioni ugovor za VE Trusina, snage 50 MW, u opštini Nevesinje je potpisan 2012. godine, ali je raskinut 2019. jer Kermas nije dostavio bankarsku garanciju niti je ostvario značajan napredak u realizaciji projekta. Ugovor je potpisan sa firmom Eol prvi, koja je bila u vlasništvu kompanije Omega plus iz Srbije, a Kermas je u međuvremenu preuzeo većinski udeo u projektu.

U izjavi za Nezavisne, Ministarstvo energetike i rudarstva Republike Srpske objašnjava da je odluka o zaključivanju sporazuma sa Kermasom doneta u cilju izbegavanja arbitražnog postupka koji je hravatska firma planirala da pokrene, ali i zbog zainteresovanosti Vlade da se na toj lokaciji izgradi vetroelektrana.

Prema ranijim navodima, Kermas je je najavljivao arbitražu sa tužbenim iznosom od 200 miliona konvertibilnih maraka (oko 102,3 miliona evra).

Koncesija bi trebalo da se dodeli u pregovaračkom postupku

Takođe je navedeno da sporazum treba da omogući da se, u skladu sa Zakonom o koncesijama, omogući da se dodela koncesije izvrši putem pregovaračkog postupka, piše list.

Pored obaveze da odustane od arbitraže, Kermas bi takođe morao da realizuje projekat prema novim tehničkim specifikacijama s obzirom da su u međuvremenu uznapredovale tehnologije vetroturbina, koje se se sada proizvode sa znatno većom instalisanom snagom, tvrde iz Vlade Republike Srpske.

Prema poništenom javnom pozivu, procenjena vrednost investicije u VE Trusina bila je 130 miliona konvertibilnih maraka (66,5 miliona evra), a planirana godišnja proizvodnja električne energije oko 160 GWh.

Koncesija je trebalo da bude dodeljena na period do 50 godina, a proizvedena električna energija bi se plasirala na tržište.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

francuska aukcije ofšor vetroelektrane sajber bezbednost

Francuska daje prednost evropskoj tehnologiji za vetar i solar, uvodi sajber bezbednost kao kriterijum na aukcijama

29. decembar 2025. - Francuska je pokrenula aukcije za 12 GW vetra i solara na kojima će prednost imati projekti sa većim udelom evropske tehnologije

Grcki PPC Group drugi solarni park EU kompleksa 2 1 gigavata

Grčki PPC Group dovršio drugi po veličini solarni park u EU, u okviru kompleksa od 2,1 gigavata

29. decembar 2025. - PPC Group je objavio da je sproveo svoj gigantski fotonaponski projekat u srcu glavnog ugljarskog regiona Grčke, u Zapadnoj Makedoniji

hrvatska hera hep ods prozjumeri vlastita potrosnja podsticaji

HERA: Operatori sistema značajna prepreka za razvoj prozjumera u Hrvatskoj

29. decembar 2025. - Hrvatska energetska regulatorna agencija priprema podsticajni okvir za razvoj proizvodnje energije za sopstvenu potrošnju

crna gora epcg edf he krusevo sahmanovic dragas mrvaljevic

Crna Gora i EDF razmatraju projekat reverzibilne hidroelektrane Kruševo

29. decembar 2025. - Predstavnici Ministarstva energetike i rudarstva i Elektroprivrede Crne Gore sastali su se sa delegacijom EDF-a