OIE

Slovenija odobrava podsticaje za projekte solarnih elektrana, vetroparkova

Slovenija podsticaje projekte solarnih elektrana vetroparkova

Foto: Pvproductions on Freepik

Objavljeno

15.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

15.07.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Projekti na spisku prioriteta u Sloveniji za solarne i vetroelektrane sa skladištenjem energije ili bez njega mogu da dobiju bespovratna sredstva iz Modernizacionog fonda Evropske unije. Aktuelna runda nosi 29,5 miliona evra, a rok za prijave je 7. januar. Inače, od 1.117 projekata za koje je kroz javne pozive dosad odobrena državna podrška, do kraja 2024. je završeno samo 254.

Ministarstvo za okolinu, klimu i energiju je lansiralo javni poziv za sufinansiranje kroz mehanizam za modernizaciju energetskih sistema i unapređivanje energetske efikasnosti u Sloveniji. Namenjen je projektima na takozvanoj A listi za indikovane, prioritetne solarne elektrane i vetroparkove, sa sistemima za skladištenje energije ili bez njih.

Kompanije koje ispunjavaju taj uslov mogu da dobiju podršku iz Modernizacionog fonda EU preko A segmenta mehanizma za energiju iz obnovljivih izvora. Odobrila ga je Evropska investiciona banka. Spisak je usvojen u martu prošle godine.

Ukupna planirana podrška iznosi preko 84 miliona evra, a izabrani projekti će morati da budu dovršeni pre kraja septembra 2030. godine. Rok za prijave za tekuću rundu je 7. januar 2026.

Grantovi mogu da pokriju do 45 odsto troškova za izgradnju fotonaponskih sistema i vetroelektrana, i još najviše 30 odsto za postrojenje za skladištenje struje, piše u dokumentaciji. Kapacitet dela za skladištenje mora biti najmanje 0,75 kilovat-sati po kilovat-satu nominalnog kapaciteta elektrane.

Svih pet kvalifikovanih projekata se razvijaju unutar HSE grupe

Na A listi ima 21 stavka, a većina je za investicije u elektroenergetsku mrežu. Samo pet ih je u domenu obnovljivih izvora. Od toga Dravske elektrarne Maribor (DEM) imaju kontroverzni projekat vetroparka Ojstrica, planirano proširenje solarnog parka Zlatoličje-Formin i fotonaponski projekat ZOOP na nekadašnjoj deponiji Pobrežje. Maksimalni kapacitet, pik, iznosio bi 9,9 megavata.

Najveća prioritetna investicija među onima koje mogu biti prijavljene u aktuelnoj rundi je HSE-ovo planirano plutajuće fotonaponsko postrojenje s baterijama

Vlasnik ove kompanije je državni Holding Slovenske elektrarne – HSE. A Soške elektrarne Nova Gorica (SENG), takođe članica grupe, planiraju da prošire svoju nedavno izgrađenu solarnu elektranu Kanalski Vrh.

Sam HSE radi na najvećem projektu na spisku – za plutajuću solarnu elektranu Družmirje, koja bi uključivala skladištenje energije. Inače, holding u okviru istog sistema planira proizvodnju zelenog vodonika.

Završen mali broj projekata izabranih preko javnih poziva

Slovenačka Agencija za energiju je dosad na 13 ovakvih konkursa odobrila 1.117 projekata za izgradnju postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora i kogeneraciju. Ukupni planirani kapacitet je 794 megavata, a od toga 682 megavata čine zeleni projekti.

Međutim, do kraja prošle godine je dovršeno samo 254 poduhvata, za 112,6 megavata u zbiru. Agencija je samo u prošloj rundi prihvatila 507 projekata, za nominalni ukupni kapacitet od 259 megavata, a najveći deo je za fotonaponske sisteme.

Treba pomenuti i da podugačka procedura, strogi ekološki propisi i otpor na lokalnom nivou zadržavaju Sloveniju pri dnu tabele nacionalnih kapaciteta energije vetra u Evropskoj uniji. U ovoj zemlji su izgrađene samo tri turbine, svaka za sebe, a DEM je ugovorio postavljanje četvrte.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Slovenija podsticaje projekte solarnih elektrana vetroparkova

Slovenija odobrava podsticaje za projekte solarnih elektrana, vetroparkova

15. jul 2025. - Prioritetni projekti u Sloveniji za solarne i vetroelektrane, sa skladištenjem energije ili bez njega, mogu da dobiju grantove iz Modernizacionog fonda EU

Crna Gora do 10 novembra prima ponude prvu aukciju projekte solarnih elektrana

Crna Gora do 10. novembra prima ponude za prvu aukciju za projekte solarnih elektrana

15. jul 2025. - Pravna lica i preduzetnici u Crnoj Gori se spremaju za prvu aukciju za tržišne premije za projekte solarnih elektrana

GGF pojacava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost tranziciju

GGF pojačava direktno kreditiranje uz fokus na energetsku bezbednost, tranziciju

15. jul 2025. - Fond za zeleni razvoj (GGF) je u svom izveštaju za 2024. predstavio kako širom Jugoistočne Evrope i Kavkaza i drugde on pogoni zelenu tranziciju

probni rad EPS solarna elektrana Petka starom odlagalistu jalovine Kostolcu

Puštena u probni rad EPS-ova solarna elektrana Petka na starom odlagalištu jalovine u Kostolcu

15. jul 2025. - EPS je povezao svoje prvo veće fotonaponsko postrojenje na strujnu mrežu. Nova solarna elektrana Petka je u kostolačkom basenu.