Električna energija

Šušnjar: Hrvatska i Italija pripremaju podmorski kabl za prenos struje

hrvatska podmorski kabl italija nuklearna energije ante susnjar

Foto: Ante Šušnjar/Facebook

Objavljeno

26.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

26.03.2025.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Hrvatska zajedno sa Italijom planira da instalira podmorski kabl za prenos električne energije, ali i da samostalno izgradi nuklearku, poručio je Ante Šušnjar, ministar gospodarstva. On je istakao da su nuklearna i geotermalna energija ključne za energetsku sigurnost zemlje.

Ministar gospodarstva Ante Šušnjar je posebno istakao pitanje buduće povezanosti hrvatske i italijanske elektroenergetske mreže. Hrvatska i Italija, kako je naglasio, razmatraju mogućnost polaganja podmorskog električnog voda, koji bi povezao Dalmaciju sa italijanskom obalom.

Takav projekt znatno bi rasteretio hrvatsku mrežu u periodima vršnih opterećenja u priobalju, a ujedno otvorio mogućnost dvosmernog prenosa električne energije, uključujući i izvoz struje prema Italiji – jednom od najvećih evropskih potrošača, naveo je on na konferenciji Energetska revolucija – put prema održivoj budućnosti u organizaciji Poslovnog dnevnika.

Žalosno je da Albanija i Crna Gora ima energetsku vezu sa Italijom, a Hrvatska nema

Kabl bi, smatra, rešio i probleme koji postoje u primorju Hrvatske zbog proizvodnje struje u solarnim elektranama i vetroparkovima.

Tehnički nacrti za ovaj projekt već postoje, ali je naglasio da je teško govoriti o rokovima. Kada se steknu politički i tržišni uslovi, kabl bi mogao biti brzo instaliran, dodao je on, saopštilo je Ministarstvo.

Šušnjar je istakao da je žalosno da Albanija i Crna Gora imaju takvu vrstu energetske veze sa Italijom, a Hrvatska nema, preneo je Telegram.hr. Inače, Crna Gora ima kabl od 2019, a Albanija je gradnju najavila nedavno.

Hrvatska će raditi na gradnji svoje nuklearke

On je istakao i važnost diversifikacije izvora energije, pri čemu je geotermalna energija označena kao stabilan, celogodišnji obnovljivi izvor sa velikim potencijalom, posebno u Panonskom basenu.

Uz geotermalnu, Hrvatska sve više razmišlja i o ulozi nuklearne energije, gde je već osnovana radna grupa koja analizira opcije kao što su produženja životnog veka nuklearne elektrane Krško, gradnja dodatnih kapaciteta i razvoj malih modularnih reaktora.

Geotermalna i nuklearna energija predstavljaju priliku za održivost, tehnološki napredak i veću energetsku sigurnost, istakao je Šušnjar.

On je naglasio da će Hrvatska raditi na gradnji svoje nuklearke, i pomenuo projekte malih modularnih reaktora. Šušnjar je naglasio da Hrvatska ne mora da trči za nekim i da bi mogla da sprovede svoj projekat.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U Srbiji prijave umanjenje racuna za energetski ugrozene kupce

U Srbiji počele prijave za umanjenje računa za energetski ugrožene kupce

26. mart 2025. - Domaćinstva sa niskim prihodima, slabim imovinskim stanjem i malom površinom stambene jedinice imaju pravo na umanjenje računa za energente

EPS objavio konkurs za zaposljavanje 20 inzenjera

EPS objavio konkurs za zapošljavanje 21 inženjera

26. mart 2025. - Akcionarsko društvo Elektroprivreda Srbije (EPS) će zaposliti 20 mladih inženjera u ogranacima TENT, TE-KO Kostolac, Đerdap i Drinsko-Limske HE

hibridne solarne elektrane cena struje baterije vetroturbine izvestaj

Hibridne solarne elektrane imaju deset odsto nižu cenu struje od običnih fotonaponskih postrojenja

26. mart 2025. - Hibridne solarne elektrane, koje uključuju baterije ili vetroturbine, donose mnoge uštede, pokazao je izveštaj organizacije SolarPower Europe

Sungrow ESS Experience Day Minhen

Sungrow ESS Experience Day u Minhenu: ubrzavanje puta ka održivoj budućnosti Evrope

26. mart 2025. - Na skupu ESS Experience Day u Minhenu, eksperti iz cele Evrope razmenili su mišljenja o ulozi sistema za skladištenje energije u jačanju elektroenergetskih mreža.