Foto: HD Hyundai
HD Korea Shipbuilding and Offshore Engineering (HD KSOE) razvija projekat kontejnerskog broda na nuklearni pogon – pomoću tehnologije malih nuklearnih reaktora. Pre godinu dana je u partnerstvu sa kompanijom TerraPower iz Sjedinjenih Država započeo istraživanje na polju SMR-ova sledeće generacije.
Pomorski saobraćaj prolazi kroz tranziciju ka čistijim izvorima energije uz veće prepreke nego većina drugih sektora privrede, ali pomaljaju se raznolika rešenja. Među njima je vizija južnokorejske kompanije HD Korea Shipbuilding and Offshore Engineering za kontejnerske brodove koje bi pogonili mali nuklearni reaktori, SMR-ovi. Poznata i po akronimu HD KSOE, ona je deo industrijskog konglomerata HD Hyundai.
Ovaj brodograditelj je takođe dobio načelno odobrenje od Američkog biroa za brodski saobraćaj (ABS) za svoj idejni projekat kontejnerskog broda kojeg bi pogonio SMR. Primao bi 15.000 standardnih kontejnera (TEU).
Firma se usredsredila na unapređenje ekonomičnosti i sigurnosti. Na primer, plovilo na struju iz SMR-a ne bi moralo da pristane radi sipanja goriva. Brodovima na nuklearni pogon ne bi trebali glomazni rezervoari i izduvni sistemi, čime se otvara prostor za još kontejnera.
Navedena kompanija se u zaštiti od radijacije opredelila za dupli tank od nerđajućeg čelika i sa takozvanom lakom vodom za hlađenje i da bude moderator neutrona.
Kontejnerski brodovi izuzetno zagađuju vazduh, jer uglavnom idu na mazut s visokim udelom sumpora i takozvanog reziduala, toksičnog ostatka prerade nafte.
Tržište brodogradnje računa na nuklearnu energiju za svoju dekarbonizaciju
U saradnji sa kompanijom za energetske tehnologije Baker Hughes, HD KSOE namerava da primeni pogonski sistem na superkritični ugljen-dioksid. To unapređuje toplotnu efikasnost za nekih pet odsto s nivoa koji može da se ostvari pri korišćenju pare, naveo je HD Hyundai. CO2 se zagreva da pređe u superkritično stanje, što omogućava visokoefikasnu proizvodnju struje čak i na niskim temperaturama i pri niskom pritisku. Reč je o tehnologiji sledeće generacije.
HD KSOE sarađuje s kompanijama Baker Hughes i TerraPower, u kojem je Bil Gejts predsednik i jedan od glavnih investitora
HD KSOE planira da u Južnoj Koreji osnuje centar za testiranje tehnologija budućnosti, gde bi verifikovao projektovane sigurnosne sisteme.
„Plovila na nuklearni pogon mogu da promene igru na aktuelnom tržištu brodogradnje, gde ugljenična neutralnost sve više dobija na značaju“, izjavio je ABS-ov direktor za tehnologiju Patrik Rajan.
HD KSOE žuri da najkasnije 2030. usvoji poslovni model upotrebe nuklearne energije na moru
Šef HD KSOE-ove Laboratorije za istraživanje zelene energetike Park Sangmin izjavio je da kompanija jača saradnju ne samo sa velikim društvima za klasifikaciju, kao što je ABS, nego i sa međunarodnim regulatornim telima. „Počevši sa projektom proizvodnje kopnenog SMR reaktora, naš cilje je da do 2030. usvojimo poslovni model upotrebe nuklearne energije na moru“, dodao je.
Naime, ovaj brodograditelj je pre godinu dana započeo istraživanje u saradnji sa startapom TerraPower. HD KSOE je zatim, u decembru, dobio zadatak da proizvede glavne delove SMR-a kojeg gradi ta američka kompanija. Zove se Natrium, budući da će se hladiti natrijumom, a planira se kapacitet od 345 megavata.
Ovo postrojenje je u izgradnji u Vajomingu. Predsednik TerraPower-a i jedan od glavnih investitora je Bil Gejts. Kompanija je osnovana 2006, a sedište joj je u Belvjuu u državi Vašington. Bazirala je svoju tehnologiju na osiromašenom uranijumu za gorivo.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.