Energetska kriza

Bugarska zbog sankcija možda prekine tranzit ruskog gasa u Srbiju

Bugarska sankcija prekine tranzit ruskog gasa u Srbiju

Foto: Wirestock on Freepik

Objavljeno

11.12.2024.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.12.2024.

Država

,

Komentari

comments icon

0

Podeli

Gazprombank je od 21. novembra pod američkim sankcijama. Bugarska upozorava da će, ukoliko Gazprom ne nađe drugo rešenje za plaćanje te usluge, prekinuti tranzit ruskog gasa u Srbiju i dalje u okolne zemlje.

Geopolitička situacija ponovo ugrožava isporuke gasa u Srbiju, Mađarsku, Severnu Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu, pa čak i u Tursku. Gazprombank je pod sankcijama Sjedinjenih Država od 21. novembra, što onemogućava da se plati tranzit ruskog plavog goriva.

Alternativnih rešenja još nema, a rok je 20. decembar, izjavio je bugarski ministar energetike Vladimir Malinov. Bulgartransgaz će strogo sprovoditi svoj ugovor i neće dozvoliti da se gas transportuje ukoliko ta usluga nije plaćena i dok se to pitanje ne reši, upozorio je. Sada je na kompaniji Gazprom, snabdevaču, da obavesti Bugarsku kako će plaćati za tranzit kroz sistem Balkanski tok, do kojeg gorivo stiže preko Turskog toka kroz Crno more i Tursku.

Malinov je istakao da Bulgartransgaz ispunjava svoje obaveze na vreme i da isto očekuje od Gazproma, napomenuvši da je ruska kompanija zakupila gotovo čitav kapacitet. Bulgartransgaz ili Bulgartransgas je državni operator sistema prenosa i skladištenja.

Vladimir Malinov Bugarska sankcija tranzit ruskog gasa Srbiju
Foto: Bugarski ministar energetike Vladimir Malinov (Ministarstvo energetike / Facebook)

Zemljama koje kupuju gas možda bude omogućeno da one plaćaju tranzit

S druge strane, TASS je preneo, pozivajući se na anonimni izvor iz Bulgargaza da je preuranjeno govoriti o prekidu tranzita ruskog gasa kroz Bugarsku. To bi bila „ekstremna mera“ i ona još nije u razmatranju, navedeno je u članku.

Situacija uopšte nije kritična, iako jeste neprijatna, a ima još vremena da se pitanje naplate reši, navodi neimenovana osoba iz Bulgargaza

Situacija uopšte nije kritična, iako jeste neprijatna, a ima još vremena da se pitanje naplate reši, dodala je neimenovana osoba. U suprotnom, u ugovoru su mehanizmi za rešavanje sporova uključujući penale za kašnjenje. Uostalom, zemlje koje će primiti ruski gas verovatno mogu same da plate tranzit, ocenio je izvor.

Američke sankcije prema Gazprombanku ugrožavaju energetsku bezbednost Turske, izjavio je ambasador Rusije u Turskoj Aleksej Jerhov. Dodao je da je udeo ruskog gasa u potrošnji u toj zemlji veći od 40 odsto.

Balkan se okreće LNG-u, Azerbejdžanu da diverzifikuje snabdevanje

Rusija je na sankcije zapadnih zemalja, uvedene zbog njenog napada na Ukrajinu početkom 2022, odgovorila proglašavajući ih neprijateljskim i objavila da gas koji stiže gasovodima mogu da plaćaju isključivo u rubljama, a da može da posreduje samo Gazprombank. Tako je i prestala isporuka tog goriva u Bugarsku, ali tranzit je nastavljen.

Međutim, Kremlj je prošle nedelje, po uvođenju poslednjih sankcija, ukinuo navedena dva uslova.

Mađarska se u međuvremenu obratila Sjedinjenim Državama molbom za izuzeće od sankcija.

Bugarska je prošle godine pokušala da uvede taksu od 20 procenata za tranzit ruskog gasa. Od tog poteza je odustala usled pregovora o ulasku u šengenski režim i najviše upravo pod pritiskom Mađarske.

Inače, sporazum o isporukama ruskog gasa u Evropsku uniju preko Ukrajine ističe na kraju ove godine. Balkanski tok bi mogao da ostane jedini izvor kroz cevovode, a Rusija i dalje isporučuje tečni prirodni gas (LNG), morskim putem.

Srbija, Mađarska, BiH i Severna Makedonija sve više računaju na terminal za LNG u Aleksandrupolisu u Grčkoj, nove interkonektore između Grčke i Bugarske (IGB) i Bugarske i Srbije, kao i na isporuke gasa iz Azerbejdžana. U planu su i gasovodi između Severne Makedonije i Grčke i Srbije i gasne elektrane.

Pritom, Srbija i Rumunija planiraju gasnu vezu od 1,6 milijardi kubnih metara godišnje. Ministar energetike Sebastijan Burduža izjavio je nedavno da je Rumunija postala najveći proizvođač gasa u EU. Pritom očekuje da će gasno polje Neptun Deep ispod Crnog mora početi s radom 2027. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

U Srbiji prijave umanjenje racuna za energetski ugrozene kupce

U Srbiji počele prijave za umanjenje računa za energetski ugrožene kupce

11. decembar 2024. - Domaćinstva sa niskim prihodima, slabim imovinskim stanjem i malom površinom stambene jedinice imaju pravo na umanjenje računa za energente

EPS objavio konkurs za zaposljavanje 20 inzenjera

EPS objavio konkurs za zapošljavanje 21 inženjera

11. decembar 2024. - Akcionarsko društvo Elektroprivreda Srbije (EPS) će zaposliti 20 mladih inženjera u ogranacima TENT, TE-KO Kostolac, Đerdap i Drinsko-Limske HE

hibridne solarne elektrane cena struje baterije vetroturbine izvestaj

Hibridne solarne elektrane imaju deset odsto nižu cenu struje od običnih fotonaponskih postrojenja

11. decembar 2024. - Hibridne solarne elektrane, koje uključuju baterije ili vetroturbine, donose mnoge uštede, pokazao je izveštaj organizacije SolarPower Europe

Sungrow ESS Experience Day Minhen

Sungrow ESS Experience Day u Minhenu: ubrzavanje puta ka održivoj budućnosti Evrope

11. decembar 2024. - Na skupu ESS Experience Day u Minhenu, eksperti iz cele Evrope razmenili su mišljenja o ulozi sistema za skladištenje energije u jačanju elektroenergetskih mreža.