Životna sredina

Vazduh je u 2023. bio prekomerno zagađen u 21 mestu u Srbiji

srbija sepa izvestaj zagadjen vazduh

Foto: PublicDomainPictures from Pixabay

Objavljeno

11.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

11.09.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Vazduh je u 2023. godini bio prekomerno zagađen u 21 gradu u Srbiji, navodi se u Godišnjem izveštaju o stanju kvaliteta vazduha u Republici Srbiji 2023. godine koji je pripremila Agencija za zaštitu životne sredine (SEPA). Agencija je saopštila da je Izveštaj pokazao da je u prethodnoj godini kvalitet vazduha u Srbiji značajno unapređen u odnosu na 2022. godinu.

Po ustaljenoj praksi, SEPA objavljuje podatke o kvalitetu vazduha sa velikim zakašnjenjem u odnosu na kraj kalendarske godine, pa je izveštaj za 2022. objavila u oktobru 2023. Nacionalna ekološka asocijacija počela je da te podatke objavljuje u prvim danima nove godine, pa je za 2023. to uradila još davnog 2. januara.

U saopštenju povodom najnovijeg Izveštaja, SEPA navodi da je godišnje prekoračenje granične vrednosti čestica PM10 u 2022. bilo registrovano gotovo na svakom trećem mernom mestu (28 odsto mernih mesta), dok se u prošloj godini to desilo na svakom devetom mernom mestu (11 odsto mernih mesta). U isto vreme, kažu, porastao je broj mernih mesta, ali ne i za koliko.

Smanjen broj mernih mesta na kojima je zabeleženo prekoračenje graničnih vrednosti zagađivača

Pozitivan trend je, tvrde u SEPA,  registrovan i kada je reč o suspendovanim česticama PM2.5. Broj mernih mesta na kojima se mere ove čestice povećan je prošle godine za 38 odsto u odnosu na 2022, a broj mernih mesta na kojima je prekoračena godišnja granična vrednost je 2023. bio 12 odsto manji nego 2022.

U saopštenju se ne pominju gradovi i mesta koja su imala zagađen vazduh. Njihov broj poseldnjih godine ja stalno rastao: u 2020. ih je bilo 15, u 2021. godini 19, a prošle godine čak 21.

U 2023. je njihov broj stagnirao, zaustavio se na 21: Beograd, Bor, Čačak, Kosjerić, Kragujevac, Kraljevo, Kruševac, Loznica, Niš, Novi Pazar, Novi Sad, Pančevo, Paraćin, Pirot, Smederevo, Subotica, Sombor, Užice, Valjevo, Zaječar i Šabac.

U Boru je vazduh je bio prekomerno zagađen i zbog prekoračenja granične vrednosti olova

U odnosu na 2022. nema Zrenjanina i Kostolca, ali su njih zamenili Kruševac i Šabac.

U aglomeracijama Novi Sad, Niš, Pančevo, Smederevo, Kosjerić i Užice, kako se navodi u Izveštaju, vazduh je bio prekomerno zagađen usled prekoračenja graničnih vrednosti suspendovanih čestica PM10 i PM2.5. U aglomeraciji Bor vazduh je bio prekomerno zagađen, usled prekoračenja granične vrednosti suspendovanih čestica PM10 i granične vrednosti olova.

U aglomeraciji Beograd vazduh je bio prekomerno zagađen, usled prekoračenja graničnih vrednosti azot-dioksida i suspendovanih čestica PM10 i PM2.5. Kruševac, Pirot, Novi Pazar i Valjevo bili su prekomerno zagađeni usled prekoračenja graničnih vrednosti suspendovanih čestica PM10 i PM2.5.

U Šapcu, Kragujevcu, Loznici, Čačku, Paraćinu (Popovac), Zaječaru, Kraljevu, Subotici i Somboru vazduh je bio prekomerno zagađen usled prekoračenja granične vrednosti suspendovanih čestica PM10, navodi se u Izveštaju Agencije za zaštitu životne sredine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar

Slični članci

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

11. septembar 2024. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

Zameni stari papir za sadnicu

Inženjeri zaštite životne sredine vas pozivaju da zamenite stari papir za sadnice

11. septembar 2024. - Inženjeri zaštite životne sredine i ove godine sprovode akciju Zamenite stari papir za sadnice na Novosadskoj cvetnoj pijaci

Sirok front u javnosti protiv proglasenja projekta Jadar strateskim projektom EU

Širok front u javnosti protiv proglašenja projekta Jadar strateškim projektom EU

11. septembar 2024. - Nacionalni konvent o EU izrazio je u pismu evropskim zvaničnicima zabrinutost zbog posledica davanja strateškog statusa projektu Jadar

tuzla litijum planina rudarenje zabrana

Grad Tuzla traži zabranu rudarenja litijuma i sličnih metala

11. septembar 2024. - Gradsko veće je usvojilo zaključke u vezi sa zaštitom životne sredine i zdravlja građana od eksploatacije litijuma na Majevici