Ustavni sud Srbije je saopštio da je uredba iz 2022. kojom je vlada poništila lokalni prostorni plan za projekat Jadar neustavna i nezakonita, presudivši tako u korist Rio Tinta. Lokacija planiranog rudnika litijuma je u Gornjim Nedeljicama, na teritoriji grada Loznice.
U Srbiji je u planu više desetina rudnika, uključujući nekoliko projekata za rudarenje jadarita. Na više lokacija su utvrđene bogate rezerve tog minerala, nazvanog po reci Jadar. Investitori računaju na profitabilnu proizvodnju litijum-karbonata za baterije, a i borne kiseline.
Demonstranti su danas uprkos ekstremnoj vrućini nekoliko sati blokirali Bulevar kralja Aleksandra ispred Ustavnog suda. Sudije su unutra utvrdile da vladina uredba iz 2022. kojom je poništila lokalni prostorni plan za projekat Jadar Rio Tinta nije u skladu sa ustavom i zakonom.
Opšta netransparentnost
Jadarit je otkriven pre više od dve decenije, a pomenuti anglo-australijski rudarski gigant se uključio vrlo brzo. Aktivisti i aktivistkinje godinama skreću pažnju na netransparentnost i opasnost po životnu sredinu.
Otpor je kulminirao koordinisanim protestima širom zemlje, što je navelo Vladu Srbije da u januaru 2022. prekine projekat tako što je anulirala prostorni plan. Odluku je objavila premijerka Ana Brnabić, koja je sada predsednica Narodne skupštine Srbije. „Rio Tinto apsolutno nije pružio dovoljno informacija ljudima u Jadru, Rađevini, u lokalnim mestima i lokalnim selima. Nije pružio dovoljno informacija ni Vladi Republike Srbije“, naglasila je tada.
U prilog toj tvrdnji govori i činjenica da je predmet IU0-39/2022 pred Ustavnim sudom do pre nekoliko dana bio nepoznat u javnosti. Navodno je pokrenut na inicijativu Rio Tinta.
Veće je zaključilo da je vlada prekoračila granice svoje nadležnosti i istaklo da način na koji je doneta uredba iz 2022. o prostornom planu područja posebne namene nije u skladu sa ustavom i zakonima o vladi i proceni uticaja na životnu sredinu.
Pored toga, u jednom nedavnom novinskom izveštaju se navodi da je Rio Tinto upozorio Srbiju da sprema međunarodnu arbitražu da zaštiti svoju investiciju.
Portal Nova.rs je doznao da je Milan Škulić, zamenik predsednice Ustavnog suda Snežane Marković, bio protiv donošenja ovakve odluke.
Građanske su žalbe drugog reda
Savo Manojlović iz pokreta Kreni-promeni, koji je bio u organizaciji protesta 2021. i 2022, optužio je Ustavni sud da je odluku doneo „sinhronizovano i ekspresno… u koordinaciji sa političkim vlastima i Rio Tintom.“ Podsetio je da je se ta institucija već više od godinu dana ne oglašava o žalbi vezanoj za isto pitanje.
Naime, protivnici projekta Jadar su, u skladu sa Zakonom o referendumu i narodnoj inicijativi, predali više od 38.ooo potpisa za zabranu istraživanja i iskopavanja litijuma i bora u celoj zemlji. Time su obavezali Narodnu skupštinu Srbije da raspravlja o ovom predlogu, ali ona je dokument ignorisala.
Kreni-promeni je, inače, ove godine prvi put učestvovao na lokalnim izborima i tako ušao u opštinske i gradske parlamente.
Ustavni sud je naglasio da današnja odluka ne stavlja ponovo na snagu prostorni plan iz 2020. godine. Vlada Srbije je ovlašćena da u skladu sa ustavom i zakonom odluči o daljoj realizaciji projekta Rio Tinta, navele su sudije.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.