OIE

Slovenačka vlada odbila zahtev za gradnju prvog vetroparka u zemlji

slovenija pohorje rogla vetroparkovi gradnja

Foto: Sina P. from Pixabay

Objavljeno

08.04.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.04.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Slovenija, što je prava retkost u zemljama Evropske unije, nema nijedan vetropark, a tako će i ostati posle odluke Vlade Slovenije da odbije izdavanje dozvola za instaliranje vetroturbina na Pohorju i Rogli.

U vremenu kada je vetroelektrana sve više širom Evrope, Slovenija zauzima neslavno pretposlednje mesto na listi članica Evropske unije po kapacitetu proizvodnje električne energije iz vetra, sa ukupno tri megavata. Na poslednjem mestu je na kraju prošle godine bila Malta, dok Slovačka ima četiri megavata, pokazuje najnovija statistika Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA).

Naime, slovenačko Ministarstvo prirodnih resursa i prostornog planiranja je odbilo, kako prenose slovenački mediji, zahtev za građevinsku dozvolu za 35 vetroturbina na Pohorju, dok je sam investitor povukao zahtev za 21 na Rogli. Investitor, kako navode, i dalje ima mogućnost da podnese žalbu na ovu odluku, kao i da opet podnese zahtev.

Građani se protive vetrparkovima jer bi u velikoj meri uticali na životnu sredinu

Na sajtu firme Energija na veter navodi se da je reč o projektu 56 vetroturbina koje bi bile instalirane na tri lokacije sa snagom od 196 MW godišnje. Reč je o suštini o dva projekta Vetrne elektrarne Slovenska Bistrica I (122,5 MW) i Vetrne elektrarne Slovenska Bistrica II (73,5 MW).

Kako bi sprečili gradnju, građani Slovenije osnovali su Građansku inicijativu za Pohorje bez vetroelektrana. Njeni prdstavnici izjavili su da borba nije gotova, jer investitor ima mogućnost da obnovi zahtev, što se, kako kažu, dešavalo. U ovoj inicijativi navode da se protive vetrparkovima jer bi u velikoj meri uticali na životnu sredinu.

Inače, Ministarstvo prirodnih resursa i prostornog planiranja je prošle godine dobilo devet negativnih mišljenja ili zahteva za dopunu dokumentacije od strane institucija koje daju mišljenje u postupku izdavanja građevinske dozvole za izgradnju vetroparka na Pohorju.

Ne pomažu ni subvencije za lokalne samouprave

Među njima su bili Ministarstvo životne sredine, klime i energetike, Uprava za vode, Zavod za zaštitu prirode, Zavod za šume, Zavod za zaštita kulturnog nasleđa, opštine Slovenska Bistrica i Ruše, kao i komunalno preduzeće Komunala Slovenska Bistrica i Ministarstvo odbrane.

Inače, Slovenija je pre nešto više od četiri ipo godine pokrenula procedure za izgradnju svojih prvih vetroparkova. U međuvremenu je odobrila nacionalne zonske planove za tri projekta – Ojstrica, Paški Kozjak i Rogatec, ukupne snage 46 MW, čiji investitor je državna elektroprivreda Dravske elektrarne Maribor (DEM), kao i za projekat firme AAE.

Ali, sa ovim projektima se nije puno odmaklo, a jedan od poslednjih poteza slovenačke vlade da nešto promeni je odluka da lokalnim samoupravama isplati 200.000 evra po megavatu kapaciteta vetroparkova čiju izgradnju dozvole na svojoj teritoriji.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

federacija bih pravilnik energetske dozvole

U Federaciji BiH nije potrebna energetska dozvola za elektrane snage manje od 1 MW

8. april 2024. - Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije BiH donelo je Pravilnik o izdavanju energetske dozvole

La Kamera IRENA Moramo da instaliramo vise elektrana na obnovljive izvore i brze

La Kamera (IRENA): Moramo da instaliramo više elektrana na obnovljive izvore i brže

8. april 2024. - Šef agencije IRENA Frančesko la Kamera skrenuo je pažnju na geografsku koncentraciju širenja kapaciteta iz obnovljivih izvora u nekim delovima sveta

toplotni talas berze cene struje jie srbija evropa

Šta se krije iza rekordnih cena na berzama Jugoistočne Evrope: Krivci prenosna mreža, ali i još ponešto

8. april 2024. - Rekordno visoke temperature nisu razlog za rekordan rast cena na berzama od 50 do čak 170 odsto, pokazale au analize

zeleni celik elektricna vozila studija

Prelazak na zeleni čelik neznatno utiče na cenu električnih vozila

8. april 2024. - Prelazak na 100 odsto zelenog čelika do 2040. koštao bi samo osam evra, zbog troškova CO2 emisija, kao i pada troškova proizvodnje čelika