Električna energija

Velika Britanija, Slovačka se ove godine opraštaju od uglja

Velika Britanija Slovacka ove godine oprastaju od uglja

Foto: Slovenské elektrárne

Objavljeno

16.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

16.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Uniper se sprema da zatvori poslednju termoelektranu na ugalj u Velikoj Britaniji i okrene se proizvodnji vodonika na toj lokaciji. Slovačka razmatra mogućnost izgradnje malog modularnog reaktora na mestu svoje jedine preostale elektrane na ugalj, koju planira da ugasi pre polovine ove godine.

U Evropi se za deset godina električna energija neće proizvoditi iz uglja u mnogo zemalja. Kompanije opterećuju troškovi na ime emisija gasova s efektom staklene bašte i sve stroži ekološki propisi, a i oklevaju da investiraju u održavanje termoelektrana konkurentnim, budući i da su uglavnom veoma stare. Britanija i Slovačka 2024. dovršavaju proces postepenog prestanka upotrebe uglja, a Austrija je ranije odustala od plana da restartuje zatvorenu elektranu Mellach.

Uniper, čije je sedište u Nemačkoj, ostaje pri nameri da u septembru zatvori svoje postrojenje Ratcliffe-on-Soar. Ta elektrana na ugalj sa četiri bloka od ukupno dva gigavata poslednja je u Velikoj Britaniji. Još prošle zime ih je bilo pet, u režimu pripravnosti.

Ratcliffe je pušten u rad 1968. godine. Kompanija je ranije objavila da planira da na tom mestu počne da proizvodi niskougljenični vodonik i da postepeno, do kraja decenije, dostigne 500 megavata kapaciteta elektrolizera.

Udeo fosilnih goriva u domaćoj proizvodnji električne energije u Britaniji spustio se 2023. na najnižu razinu od 1957. godine, izračunao je Carbon Brief. Činila su 33 odsto, ali je gas sâm bio zaslužan za 31 procenat, dok je ugalj bio tek nešto iznad jedan odsto, a ostatak je bio mazut.

Slovačka skratila proces postepenog prestanka upotrebe uglja za šest godina

Slovačka je na putu da se pre polovine godine potpuno oslobodi od uglja. Ta zemlja se ranije obavezala da će taj postupak dovršiti do 2030, podseća organizacija Beyond Fossil Fuels.

Gašenje poslednje takve elektrane, Vojany, najavljeno je za pre kraja juna. Sastoji se od dva preostala bloka od po 110 megavata. Sagrađena je 1966. godine.

Operator, Slovenské elektrárne, već je nekoliko godina uglju dodavao gorivo od otpada i biomasu, ali je nedavno zaključio da je snabdevanje alternativnim gorivom nepouzdano i nedovoljno. Postrojenje se nalazi u oblasti Mihalovce u istočnoj Slovačkoj.

Termoelektrana Novaky, od 266 megavata, prestala je s radom u decembru. Ministarstvo ekonomije i Slovenské elektrárne otkrili su prošle godine da razmatraju mogućnost da na jednoj od te dve lokacije izgrade mali modularni reaktor.

Termoelektrana Mellach ipak nije reaktivirana

Austrijska vlada prošle godine nije uspela da kroz parlament progura svoj predlog ponovnog aktiviranja termoelektrane na ugalj Mellach kompanije Verbund. Taj potez je kritikovan kao skup i prekomplikovan.

Ova zemlja je prošle godine povećala udeo obnovljivih izvora sa 78 na 87 odsto i tako bila na drugom mestu u Evropskoj uniji. Na čelu tabele je Luksemburg.

Štaviše, Francuska, Nemačka, Austrija, Belgija, Holandija, Luksemburg i Švajcarska su se u decembru obavezale da će najkasnije 2035. godine dekarbonizovati svoje elektroenergetske sisteme.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

srbija vetropark plandiste nis met dubravka djedovic

Država Srbija želi da preuzme projekat vetroparka Plandište

16. januar 2024. - Plandište je jedini projekat koji nije izgrađen od onih koji su dobili fid-in tarife u okviru prve kvote za gradnju vetroelektrana u Srbiji

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

Zeleno svetlo za projekat solarne elektrane na ugljenokopu kod Pljevalja

16. januar 2024. - Vlada Crne Gore je usvojila urbanističko-tehničke uslove za solarnu elektranu nominalnog kapaciteta 81,1 megavata kod Pljevalja

eu pametna brojila lista slovenija hrvatska

Slovenija u vrhu liste zemalja EU sa najviše pametnih brojila, Hrvatska zaostaje

16. januar 2024. - Švedska, Danska i Italija su sve potrošače - i domaćinstva i one koji to nisu - prebacile na pametna brojila

IRENA Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore jeftinija fosilnih goriva

IRENA: Struja iz 91 odsto novog kapaciteta na obnovljive izvore je jeftinija nego iz fosilnih goriva

16. januar 2024. - Obnovljivi izvori su po troškovima zadržali prednost na globalnim tržištima, objavila je Međunarodna agencija za obnovljivu energiju (IRENA)