Životna sredina

Crna Gora planira da zabrani uvoz polovnih automobila sa Euro 4 motorom

Crna Gora zabrana uvoz polovnih automobila Euro 4 motor

Foto: Andreas Lischka from Pixabay

Objavljeno

10.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

10.01.2024.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crna Gora planira da zabrani uvoz polovnih vozila sa standardom Euro 4, što znači da njeni građani neće više biti u mogućnosti da kupuju automobile starije od 15 godina.

Zabrana uvoza vozila sa standardom Euro 4, koji je uveden 2005. godine, znači da će moći da se nabave samo vozila sa standardom Euro 5, koji je na snazi od 2009. godine odnosno standardom Euro 6, prenele su podgoričke Vijesti.

Euro standardi se odnose na emisije vozila, a Evropska unija je počela da ih uvodi 1992. sa namerom da ih postepeno zaoštrava i tako smanji zagađenje vazduha. Poslednji standard – Euro 6 uveden je 2014.

U Ministarstvu saobraćaja i pomorstva rekli su za Vijesti da su polovni automobili standarda Euro 4 koji se trenutno uvoze u Crnu Goru stari više od 15 godina i negativno utiču na bezbednost saobraćaja i zaštitu životne sredine. Zbog toga će Ministarstvo tražiti izmene propisa u toku 2024. kako bi zabranili njihov uvoz i kako bi novi minimalni standard bio Euro 5.

U 2018. je zabranjen uvoz polovnjaka sa standardom Euro 3

Da podsetimo, Crna Gora je u novembru 2018. zabranila uvoz polovnih automobila koji ne ispunjavaju standard Euro 3.

Nije poznato, kako se dodaje, kada bi ti propisi mogli da budu promenjeni, ali se navodi da bi se zabrana većinom odnosila na uvoz automobila koji su proizvedeni posle 2009. kada je uveden standard Euro 5.

Zabrana uvoza ne bi uticala na korišćenje ranije uvezenih automobila sa standardom Euro 4, ako ispunjavaju uslove za registraciju, naveo je list.

Skoro dve trećine trenutno registrovanih putničkih automobila starije je od 15 godina

Od oko 67.000 registrovanih putničkih vozila, koliko ih je prema podacima Monstata bilo na kraju septembra 2023, oko 43.000 su bila proizvedena 2008. ili ranije.

U Ministarstvu su rekli da će menjati propise koji uređuju uvoz novih vozila i predložiti jednostavnije administrativne procedure i olakšice pri plaćanju naknada za uvoz ekološki prihvatljivih vozila, kako bi stimulisali njihovu nabavku.

Subvencija za kupovinu hibridnih i električnih vozila u 2023. iznosile su 266.000 evra, i ta praksa će se, kako dodaju u Ministarstvu, nastaviti i u 2024. ako bude bilo novca.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

drina he buk bijela jezero rasprava

Ekološki aktivisti: Izgradnja hidroelektrana pretvoriće gornji tok Drine u jezero

10. januar 2024. - Izgradnja hidroelektrana u gornjem toku Drine promeniće ekosistem i klimu, upozorava Centar za životnu sredinu iz Banjaluke

bih sarajevo elektricni autobusi projekat kvalitet zraka

Sarajevo nabavlja prve električne autobuse za javni prevoz

10. januar 2024. - Isporuka vozila na električnu energiju planirana je za 2027. godinu, a cilj nabavke je unapređenje kvaliteta vazduha

evropa elektricni autobusi izvestaj transport environment

Električni autobusi dominiraju evropskim gradovima

10. januar 2024. - Članice Evropske unije prošle godine kupile su 60 odsto novih gradskih autobusa na električnu energiju i vodonik.

Dekarbonizacija cementne industrije u praksi: primer Titan grupe

10. januar 2024. - Titan grupa dekarbonizuje proizvodnju cementa povećanjem udela alternativnih goriva, razvojem niskougljeničnog cementa i projektom hvatanja i skladištenja ugljenika.