OIE

Osnovano Nacionalno udruženje za vodonik Slovenije

nacionalno-udruzenje-za-voodnik-slovenije

Foto: Pexels

Objavljeno

31.07.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

31.07.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Kompanije i organizacije koje se bave razvojem i korišćenjem tehnologija u sektoru vodonika osnovale su Nacionalno udruženje za vodonik Slovenije (Nacionalno združenje za vodik Slovenije) sa ciljem da promovišu ambicioznije ciljeve i planove u ovoj oblasti. Organizacija je pozvala državu da što pre usvoji nacionalnu strategiju za vodonik.

Nacionalno udruženje za vodonik Slovenije spaja kompanije, istraživačke centre, univerzitete i druge ključne aktere koji sprovode ili planiraju da se bave istraživanjem i razvojem, proizvodnjom i drugim aktivnostima vezanim za vodonik ili tehnologije u toj oblasti, a sarađivaće i sa Evropskom komisijom i organizacijom Hydrogen Europe, navodi se u saopštenju.

Nacionalna strategija za vodonik bi pomogla u razvoju vodonične ekonomije i ubrzala dekarbonizaciju

Udruženje je takođe pozvalo državu da što pre usvoji nacionalnu strategiju za vodonik, koja bi omogućila razvoj vodonične ekonomije i doprinela dekarbonizaciji.

Očekuje se da će Slovenija, zajedno sa Hrvatskom, imati koristi od velikih koridora za vodonik koji bi trebalo da prođu kroz Jugoistočnu Evropu.

Novo udruženje je 19. jula potpisalo sporazum o pristupanju Inicijativi tri mora (Three Seas Initiative) i postalo član njenog saveta za vodonik, čiji je cilj da promoviše saradnju i započne dijalog o ulozi vodonika u smanjenju emisija na nacionalnom nivou i širom Evropske unije.

Slovenački HSE je glavni partner u projektu Dolina vodonika Severni Jadran

Mihael Cigler, predsednik Nacionalnog udruženja za vodonik Slovenije, rekao je da je napredak zemlje u tom sektoru prespor, a da je jedini izuzetak prekogranični projekat Dolina vodonika Severni Jadran (Dolina vodika Sjeverni Jadran), koji se sprovodi u saradnji sa Hrvatskom i Italijom.

Projekat obuhvata ceo lanac vrednosti zelenog vodonika

Slovenačka državna elektroenergetska kompanija Holding Slovenske elektrarne (HSE) je glavni partner u ovom projektu, čije sprovođenje bi trebalo da počne 1. septembra. On obuhvata ceo lanac vrednosti zelenog vodonika, od proizvodnje preko skladištenja i distribucije do njegove krajnje upotrebe u različitim sektorima, uglavnom u industriji i kopnenom i pomorskom saobraćaju, navodi se u HSE-ovom saopštenju.

Jedan od glavnih ciljeva je stvaranje tržišta zelenog vodonika

Partneri iz sektora industrije iz sve tri zemlje će razvijati pilot-projekte za proizvodnju više od 5.000 tona vodonika godišnje iz obnovljivih izvora energije, kao i njegovo skladištenje, distribuciju i korišćenje. Jedan od glavnih ciljeva projekta je stvaranje tržišta zelenog vodonika, navodi se u saopštenju.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040 godine

EU skicirala putanju ka 90 odsto manje neto emisija 2040. godine

31. jul 2023. - Predloženom izmenom Evropskog klimatskog zakona bi cilj umanjenja neto emisija gasova s efektom staklene bašte za 2040. bio postavljen na 90 procenata

baterijsko skladistenje baterije bess solarpower europe

SolarPower Europe: EU treba 10 puta više baterijskih kapaciteta da bi održala tempo energetske tranzicije

31. jul 2023. - SolarPower Europe je osnovao inicijativu Battery Storage Europe Platform kako bi podstakao rast baterijskih kapaciteta širom EU.

marta kos plan rasta za zapadni balkan skopje

EU planira podršku projektima obnovljive energije i modernizacije mreže kroz Plan rasta za Zapadni Balkan

31. jul 2023. - Evropska komisija je predložila prvi paket podrške, od 87,7 miliona evra, u okviru Plana rasta za Zapadni Balkan.

Benzin iz vazduha

Benzin iz vazduha

31. jul 2023. - Nova tehnologija kombinuje direktno hvatanje CO2 iz vazduha sa sintezom goriva koje se može koristiti bez izmene postojećih motora.