Životna sredina

Crna Gora će novcem od oporezivanja CO2 subvencionisati solarne panele

emisije-krediti-aukcija-crna-gora

Foto: catazul from Pixabay

Objavljeno

08.05.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Objavljeno

08.05.2023.

Država

Komentari

comments icon

0

Podeli

Crna Gora je na aukciji za dodelu emisionih kredita za 2022. godinu prikupila oko 9,26 miliona evra, i to od jedinog pravnog lica koje se prijavilo – Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) – a više od polovine raspoloživih sredstava biće iskorišćeno za sufinansiranje postavljanja solarnih panela u okviru projekata Solari 3000+ i Solari 500+.

Sredstva su uplaćena račun Fonda za zaštitu životne sredine (Eko-fond), koji će imati na raspolaganju oko 7,87 miliona evra, dok je ostatak porez na dobit, navodi se u saopštenju Vlade Crne Gore.

4,1 milion evra ide na projekte Solari 3000+ i Solari 500+

Na osnovu odluke Vlade Crne Gore o raspodeli sredstava, 4,1 milion evra, odnosno 52,1%, je opredeljeno za projekte Solari 3000+ i Solari 500+. Prvi projekat predviđa postavljanje solarnih panela na 3.000 objekata za individualno stanovanje, a drugi se odnosi na 500 firmi i javnih ustanova.

Prema odluci vlade, 33,9% raspoloživih sredstava od emisionih kredita za 2022. godinu, ili oko 2,7 miliona evra, će biti utrošeno na zaštitu i unapređenje životne sredine, dok je preostalih 1,1 milion evra opredeljeno za podsticanje inovacija u skladu sa Strategijom pametne specijalizacije Crne Gore (2019-2024).

Crna Gora je prva u regionu uvela sistem trgovanja emisijama CO2

Crna Gora je pre više od tri godine, prva u regionu, pokrenula trgovanje emisijama i aukcije emisionih kredita i propisala da se prihodi moraju koristiti za mere zaštite životne sredine, podršku proizvodnji energije iz obnovljivih izvora i za inovacije.

Uvođenje naplate emisija CO2 je potrebno zemljama u regionu kako bi njihovi izvoznici izbegli plaćanje prekogranične takse na CO2 koju Evropska unija planira da uvede od 2026. godine.

Komentara: (0)

Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.

Unesite vaš komentar
Molimo sačekajte... Molimo vas popunite obavezna polja Dogodila se greška, osvežite stranu pa probajte ponovo. Vaš komentar je uspešno poslat na moderaciju.

Slični članci

Rumunski grad Bejus sistem geotermalnog daljinskog grejanja

Rumunski grad Bejuš širi sistem geotermalnog daljinskog grejanja na sve objekte

8. maj 2023. - Bejuš, predvodnik na polju geotermalnog daljinskog grejanja u Rumuniji, može da pomoću grantova iz EU pokrije celu svoju teritoriju

reciklaza solarnih panela kao kljucni izazov bih

Reciklaža solarnih panela kao ključni izazov budućnosti za BiH

8. maj 2023. - Bosna i Hercegovina beleži rast upotrebe solarne energije, ali s porastom broja instaliranih panela raste i količina otpada koji će se u narednim decenijama morati da se zbrine

crna gora italija admir sahmanovic kabl solar vetar investicije

Šahmanović: U Crnoj Gori u razvoju projekti za solar i vetar snage 4.000 MW

8. maj 2023. - U Crnoj Gori su u razvoju solarne elektrane i vetroparkovi koji će sadašnji kapacitet za...

Proizvodnja struje uglja Finskoj zanemarljiva gasenja jednog postrojenja

Proizvodnja struje iz uglja u Finskoj zanemarljiva nakon gašenja jednog postrojenja

8. maj 2023. - Helsinki je zatvorio svoje poslednje postrojenje na ugalj, a udeo uglja u proizvodnji struje u Finskoj je i pre toga iznosio nekoliko promila