Najveći sistem za korišćenje solarne energije za proizvodnju toplotne energije na Zapadnom Balkanu biće izgrađen na Kosovu*. Zasad u regionu postoji samo jedan takav sistem i to u Pančevu, ali je kapacitet mnogo manji od onog koji će biti instaliran u Prištini.
Projekat daljinskog grejanja Solar4Kosovo označava početak ozbiljnog korišćenja solarne energije za proizvodnju toplote na Zapadnom Balkanu. Veliki solarno-termalni projekti su ocenjeni kao odlično rešenje za dekarbonizaciju daljinskih sistema grejanja i smanjenje zagađenja vazduha u regionu.
Finansiranje za projekat na Kosovu* obezbedili su KfW banka, Evropska unija i Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD).
Projekat finansiraju KfW, EU i EBRD
Instalacija solarno termalnog sistema vredna je više od 80 miliona evra i uključuje dva granta nemačkog KfW-a i Evropske unije (EU) u vrednosti od 31,6 odnosno 21,5 miliona evra. Ostatak projekta finansira se kreditom EBRD-a u iznosu od 23,2 miliona evra, saopštila je ova banka.
Projekat predviđa instalaciju solarnih termalnih kolektora, snage 30 MW, i povećanje kapaciteta sistema daljinskog grejanja, kojim upravlja komunalno preduzeće Termokos, za 50 MW.
Inovativna tehnologija, koja će biti primenjena, omogućiće prikupljanje solarne energije tokom leta, njeno skladištenje i korišćenje za grejanje tokom zime.
U regionu je u planu pet solarno termalnih projekata
Investicija u Prištini, kako je naveo EBRD, je prvi od nekoliko predviđenih Fondom za obnovljive izvore u daljinskoj energetici na Zapadnom Balkanu (ReDEWeB), koji promoviše korišćenje obnovljivih izvora daljinskim sistemima grejanja i hlađenja. Program finansira austrijska vlada, a administrira EBRD.
Trenutno je u planu pet solarno termalnih projekata u regionu, svi u Srbiji, za gradove Beograd, Bor, Niš, Novi Sad i Pančevo, gde se i nalazi jedini operativni solarno termalni sistem u regionu.
Ove projekte razvijaju EBRD i KfW uz pomoć EU i vlada Austrije, Nemačke i Švajcarske.
Smanjiće se zagađenje vazduha i emisija CO2
Kosovski ministar finansija, rada i transfera Hekuran Murati rekao je da će projekat obezbediti pristup sistemu centralnog grejanja za oko 38.000 građana. Takođe će zameniti peći i druge uređaje koji su koristili za grejanja i, u isto vreme, rešiti hronični problem zagađenja vazduha u Prištini, dodao je on.
Ambasador EU na Kosovu Tomas Šunjog najavio je da će EU nastaviti da podržava energetsku tranziciju i održivi razvoj Kosova* kroz još jedan projekat korišćenja solarne energije – elektrane od 100 MW za Kosovsku energetsku korporaciju (KEK).
Mnoge porodice u Prištini prestaće da koriste ugalj i drva za zagrevanje svojih domova
Prema rečima zamenika nemačkog ambasadora na Kosovu Matijasa Konrada, Nemačka je podržala Kosovo* u njegovoj tranziciji sa uglja na održivu energiju i dekarbonizaciju u skladu sa ciljevima Zelene agende za Zapadni Balkan. Solar4Kosovo, prema njegovim rečima, je logičan potez zasnovan na ovoj saradnji.
Zahvaljujući ovom projektu, mnoge porodice u Prištini će prestati da se greju na uglja i drvo, što će samo po sebi značajno povećati njihov kvalitet vazduha i smanjiti emisije CO2, rekla je Šarlot Rue, generalni direktor EBRD-a za centralnu i južnu Istočna Evropa.
Budite prvi i ostavite komentar na ovaj članak.